16 December 2017
Home » Teknologji » Sulmi i WannaCry detyron Microsoft të përditësojë Windows XP-në

Sulmi i WannaCry detyron Microsoft të përditësojë Windows XP-në

Kompanitë zakonisht publikojnë përditësime sigurie për sisteme operative të cilat i mbështetin ende, por pas sulmeve serioze kibernetike, ka prej atyre të i harrojnë politikat.

Microsoft publikoi përditësime sigurie për versionet e vjetra të Windows si dhe paralajmëroi organizatat qeveritare për rrezikun që bartin.

Windows XP-ja, një sistem operativ që nuk mbështet më prej Microsoft që nga Prilli i 2014-ës, u godit rëndë nga ransomware WannaCry në Maj.

Microsoft ofron aktualisht përditësime sigurie vetëm për Windows 7-ën, Windows 8-ën dhe Windows 10-ën.

Por nisur nga impakti që WannaCry pati, Microsoft vendosi të dërgonte përditësime sigurie edhe në Windows XP.

Ishte grupi i hakerave Shadow Brokers që publikoi dobësinë e njohur nga NSA-ja si EternalBlue duke i hapur rrugë WannaCry.

Por WannaCry nuk ishte i vetmi maluer i cili u përhap nga EternalBlue, por ishte më shkatërruesi. Shadow Brokers kanë premtuar të publikojnë të tjera probleme sigurie për ata që janë të gatshëm të paguajnë 10,000 dollar në muaj.

Përditësimi i ri në Windows XP arnon 16 probleme siguri, 15 prej të cilave cilësohen kritike nga Microsoft. Të gjithë ata që kanë Windows 2003 ose XP të instaluar mund të instalojnë përditësimet. /PCWorld Albanian

The post Sulmi i WannaCry detyron Microsoft të përditësojë Windows XP-në appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Microsoft lançon versionin zyrtar të rivalit të Twitch, aplikacionin Mixer

Në Tetor Microsoft publikoi një version beta të aplikacionit të ridizajnuar Mixer në iOS dhe ...