Home » Teknologji » Qeni-robot që shpërfilli shefin e Sony-t para publikut

Qeni-robot që shpërfilli shefin e Sony-t para publikut

Një qen-robot i krijuar nga Sony shpërfilli komandat e shefit ekzekutiv të firmës para publikut.

Roboti që kushton 1 750 dollarë dhe që quhet Aibo mendohet se sillet si një qen i vërtetë dhe i përgjigjet komandave zanore, por në konferencën e prezantimit në Las Vegas nuk e bëri këtë gjë.

“Aibo është një robot autonom dhe shpejt do të bëhet pjesëtar i familjes suaj, apo jo Aibo?”, tha Presidenti i Sony-t, Kazuo Hirai. Pasi e pa që nuk mori asnjë reagim, Hirai tha: “Sapo më injoroi”.

Më pas, qenin-robot ia dorëzoi punonjësve. /Top Channel

The post Qeni-robot që shpërfilli shefin e Sony-t para publikut appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Flagshipi LG G7 ThinQ do të ketë një buton dedikuar inteligjencës artificiale

LG pritet të prezantojë flagshipin e ardhshëm, G7 ThinQ, në një aktivitet më 2 Maj. ...