Home » Teknologji » Pioneri i fotografisë KODAK lançoi monedhën kriptografike KODAKCoin

Pioneri i fotografisë KODAK lançoi monedhën kriptografike KODAKCoin

Aksionet e Eastman Kodak u dyfishuan ditën e Marte pasi për herë të parë lideri i fotografisë globale u bë kompania e radhës e cila hyri në vagonin e monedhave kriptografike.

Kompania me seli në Nju Jork tha se do të lançonte një monedhë kriptografike të quajtur KODAKCoin për fotografët pjesë e platformës për menaxhimin e të drejtave autoriale “KODAKOne.”

Platforma bazohet në teknologjinë blockchain, platformë mbi të cilën ngrihet edhe bitcoin e shumë monedha të tjera dixhitale.

Themeluar një shekull më parë, pioneri i fotografisë ka hasur vështirë për tu adoptuar me teknologjinë dhe tranzicioni e tij drejt një kompanie të vërtetë teknologjike.

Shumë kompani kanë parë rritje të vlerës së tyre në javët e fundit pasi bënë të ditur transformimin e tyre në biznese kriptografike. /PCWorld Albanian

The post Pioneri i fotografisë KODAK lançoi monedhën kriptografike KODAKCoin appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Flagshipi LG G7 ThinQ do të ketë një buton dedikuar inteligjencës artificiale

LG pritet të prezantojë flagshipin e ardhshëm, G7 ThinQ, në një aktivitet më 2 Maj. ...