20 February 2019
Home » Teknologji » Një kompani e madhe telekomunikacionit në SHBA është hakuar nga Kina raporton Bloomberg

Një kompani e madhe telekomunikacionit në SHBA është hakuar nga Kina raporton Bloomberg

Ditën e Marte Bloomberg lëshoi “bombën” e radhës kur tha se një kompani Amerikane e telekomunikacionit kishte zbuluar një çip të huaj në serverët e saj.

Javën e kaluar publikimi tha se serverët e Apple dhe Amazon janë kompromentuar nga inteligjenca Kineze e cila kishte vendosur çipe përgjimi në harduerët e furnizuesit të kompanive Super Micro.

Rasti më i fundit thotë se një çip është vendosur në portën Ethernet dhe si rezultat hakerët kanë arritur të hyjnë në rrjetet e brendshme të kompanisë së telekomunikacionit.

Raporti nuk jep emrin e kompanisë por citon ekspertin e sigurisë Yossi Appleboum i cili kishte identifikuar hakimin.

Sipas tij asnjë teknik i kompanisë nuk kishte dijeni për të dhënat po shkonin drejt një serveri të panjohur.

Ky server gjithashtu është ndërtuar nga Super Micro, e njëjta kompani e cila furnizonte Apple dhe Amazon.

Dy kompanitë kanë hedhur poshtë pretendimet e Bloomberg duke thënë se nuk kishin gjetur diçka të dyshimtë. /PCWorld Albanian

The post Një kompani e madhe telekomunikacionit në SHBA është hakuar nga Kina raporton Bloomberg appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Nga sot të gjithë zhvilluesit mund të regjistrojnë sajtet personale dhe projektet me domainin .dev

Ndërsa numri i domaineve .com të disponueshme vijon të reduktohet, domaine alternative kanë filluar të ...