Home » Teknologji » Nga 2018-ta Toyota integron asistentin Amazon Alexa për të gjitha modelet e makinave

Nga 2018-ta Toyota integron asistentin Amazon Alexa për të gjitha modelet e makinave

Toyota tha në panairin teknologjik të CES se do të ofronte asistentin virtual Alexa të Amazon në të gjithë linjën e makinave të prodhuara në 2018-ën pa pasur nevojë për asnjë harduer shtesë.

Edhe pse është shtuar numrin i pajisjeve me asistentin virtual të Amazon, Toyota është prodhuesi i parë i makinave që hap dyert për Alexa.

Ditën e Marte Toyota tha se Alexa do të integrohet fillimisht me suitën e aplikacioneve Entune 3.0 dhe Enform 2.0 për një numër të caktuar makinash pa u bëri i ditur se për cilat bëhet fjalë.

Sakaq ekspansioni i Alexa do të vijojë në modelet e mbetura në 2019-ën. Me asistentin virtual, shoferët do të mund të marrin të rejat më të fundit, të kontrollojnë sistemin Infotainment, të ndërtojnë lista blerjesh dhe detyrash për të kryer, të kontrollojnë elektroshtëpiaket inteligjente e madje të hapin garazhin me një komandë zanore.

Ford gjithashtu tha në CES se do të integronte Alexa-n. BMW gjithashtu ka shprehur vullnet të ngjashëm. /PCWorld Albanian

The post Nga 2018-ta Toyota integron asistentin Amazon Alexa për të gjitha modelet e makinave appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Ja sesi të shkarkoni të dhënat personale të ruajtura nga Apple

Apple lançoi dy ditë më parë një uebsajt privatësie duke e bërë më të lehtë ...