Home » Teknologji » Komisioni Evropian do të gjobisë Google me 1 miliard Euro: Financial Times

Komisioni Evropian do të gjobisë Google me 1 miliard Euro: Financial Times

Bashkimi Evropian është gati të gjobisë gjigandin e motorit të kërkimit me një gjobë rekord prej 1 miliard Eurosh raportoi Financial Times.

Institucioni më i lartë Evropian akuzon kompaninë teknologjike për abuzim me pozitat dominiuese dhe promovim të shërbimeve të saj në kurriz të konkurrentëve citon hetimi i Komisionit Evropian.

Akuzat drejtohen në shërbimet e blerjeve, Android dhe Google AdSense. Sipas Financial Times në javë në vijim Komisioni Evropian do të dalë me një deklaratë e cila mund të gjobisë Google me 1 miliard Euro.

Pritet që kjo ngjarje të rrisë tensionet mes gjigandëve teknologjikë Amerikanë dhe regullatorëve Evropianë. Vitin e kaluar Apple u godit me një tjetër gjobë prej 13 miliard dollarësh nga Komisioni Evropian për praktikat taksative të kompanisë në Irlandë.

Në Nëntor të 2016-ës, këshilltari i përgjithshëm i Google argumentonte se Komisioni Evropian ka dështuar të adresojë rastin e Amazon, por jo të Google. /PCWorld Albanian

The post Komisioni Evropian do të gjobisë Google me 1 miliard Euro: Financial Times appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Binance në shënjestër të autoriteteve Japoneze raporton Nikkei

Japonia ka lëshuar paralajmërime në drejtim të bursës së monedhave kriptografike Binance sipas një raporti ...