20 February 2019
Home » Teknologji » Japonezët kanë humbur 540 milion dollarë monedha kriptografike që nga fillimi i vitit

Japonezët kanë humbur 540 milion dollarë monedha kriptografike që nga fillimi i vitit

Hakerët ka vjedhur të paktën 540 milion dollarë në monedha kriptografike nga qytetarët Japonezë në gjysmën e parë të 2018-ës.

Më 20 Shtator, Policia Japoneze zbuloi se numri i incidenteve gjatë kësaj periudhe ka qenë 159.

Rekordin e mban hakimi i bursës Coincheck ku humbi 516 milionë dollarë në Janar.

Ndërsa nga hakimi i llogarive individuale u vodhën 22 milionë dollarë. Raporti i policisë thotë se gjysma e llogarive të hakuara ishin si rezultat i sigurisë së dobët.

Nga 158 incidente, 120 prej tyre u raportuan në tre muajt e parë të vitit. /PCWorld Albanian

The post Japonezët kanë humbur 540 milion dollarë monedha kriptografike që nga fillimi i vitit appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Nga sot të gjithë zhvilluesit mund të regjistrojnë sajtet personale dhe projektet me domainin .dev

Ndërsa numri i domaineve .com të disponueshme vijon të reduktohet, domaine alternative kanë filluar të ...