Home » Teknologji » HMD prezantoi gjeneratën e dytë të Nokia 6

HMD prezantoi gjeneratën e dytë të Nokia 6

Ditën e sotme HMD zyrtarisht prezantoi gjeneratën e dytë të Nokia 6. Ai vjen me një procesor më të fuqishëm dhe një vendodhje të re për skanerin e shenjave të gishtërinjve ndërsa pjesa tjetër e harduerit thuajse ngelet ai që ishte.

Gjenerata e dytë e Nokia 6 ka ekran 5.5 inç IPS LCD me raport 16:9 dhe rezolucion FullHD.

Fuqizohet nga një procesor me tetë bërthama Snapdragon 630 2.2 Ghz dhe 4GB RAM. Ekrani mbrohet nga Gorilla Glass 3.

Sistemi operativ është Android 7.1 Nougat ndërsa është premtuar një përditësim i shpejtë Android 8.0 Oreo.

Telefoni kalon në një portë USB-C për ngarkimin e baterisë 3,000 mAh ndërsa kamerat ngeli e njëjta.

Gjenerata e dytë e Nokia 6 ka një kamër të pasme 16 megapiksel me madhësi pikeselash prej 1.0um dhe kamër frontale 8 megapiksel me 1.12um për piksel.

Memorja e telefoni është në dy variante, 32GB dhe 64GB e cila mund të zgjerohet microSD.

Ndryshimi madhor i Nokia 6 2018 është skaneri i shenjave të gishtërinjve zhvendosur në pjesën e pasme.

Nokia 6 fillon nga 230 dollar për modelin 32GB deri në 260 dollar për modelin 64GB. Shitjet fillojnë më 10 Janar. /PCWorld Albanian

The post HMD prezantoi gjeneratën e dytë të Nokia 6 appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Tesla ndërton fabrikën e parë jashtë Shteteve të Bashkuara

Tesla nënshkroi një marrëveshje me qeverinë Kineze për të ndërtuar një super fabrikë 860,000 metër ...