Home » Teknologji » Hakeri i Google i kërkon Tim Cook të dhurojë paratë që nuk janë dhënë nga Apple

Hakeri i Google i kërkon Tim Cook të dhurojë paratë që nuk janë dhënë nga Apple

Apple iPhone është një prej telefonëve më të sigurtë në botë, në mos më i sigurti.

Ky fakt interesant nuk i ka ndaluar hakerët të përpiqen të gjejnë probleme sigurie. Në 2016-ën Apple i ftoi të raportonin duke ofruar shpërblime të majme duke i penguar nga shitja tek startupe të tjera.

Në vitet e fundit, një prej gjahtarëve më të shquar të problemeve të sigurisë në iOS i cili punon për Projektin Zero ztë Google ka gjetur problem pas problemi.

Emri i tij është Ian Beer dhe disa e konsiderojnë si hakerin më të mirë të iOS.

Ditën e Mërkure në konferencën Black Hat në Las Vegas, Beer publikoi një mesazh në Twitter në drejtim të Tim Cook, duke i kërkuar të paguajë për çdo problem që ka raportuar që nga 2016 dhe kërkoi që këto para ti dhurohen Amnesty International.

Jo pak herë Beer shfaqet në buletinët e sigurisë të Apple për kontributet e tij në gjetjen e dobësive të sigurisë. /PCWorld Albanian

The post Hakeri i Google i kërkon Tim Cook të dhurojë paratë që nuk janë dhënë nga Apple appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Screen_Shot_2018_08_20_at_9.04.20_AM.1534769604.png.jpg

Rripi i fitnesit Fitbit Charge 3 vjen sjell ekran dhe jetëgjatësi bateri më të mirë

Mbase industria e veshjeve elektronike sot është e përqendruar e gjitha në orët inteligjente si ...