Home » Teknologji » General Motors do të ndërtojë një makinë autonome pa timon dhe pa pedale gazi e frenash

General Motors do të ndërtojë një makinë autonome pa timon dhe pa pedale gazi e frenash

General Motors është në kërkim të aprovimit nga autoritetet Amerikane të një makine plotësisht autonome e cila nuk ka timon, pedale gazi e as frenash.

Nëse kompania merr dritën jeshile, kjo makinë do të dilte në rrugë në 2019-ën thanë ekzekutivët e General Motors.

Kjo do të ishte një prej makinave të para komerciale pa kontroll manual të timonit, frenave dhe gazit.

Presidenti i GM u tha reporterëve se kishte aplikuar të Enjten pranë autoriteteve.

Kompani të tjera gjithashtu janë përpjekur të ndërtojnë dhe testojnë makina autonome. Uber Technologies, Alphabet Waymo, Ford e shumë kompani të tjera po testojnë prototipe dhe aplikacione.

Prototipët janë zhvilluar nga Cruise Automation, startupin që GM bleu për 1 miliard dollarë në 2016-ën. /PCWorld Albanian

The post General Motors do të ndërtojë një makinë autonome pa timon dhe pa pedale gazi e frenash appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Binance në shënjestër të autoriteteve Japoneze raporton Nikkei

Japonia ka lëshuar paralajmërime në drejtim të bursës së monedhave kriptografike Binance sipas një raporti ...