Home » Teknologji » Facebook do tu japë prioritet lajmeve nga burime “të besueshme”

Facebook do tu japë prioritet lajmeve nga burime “të besueshme”

Facebook lajmëroi javën e kaluar do tu japë pritoritet burimeve të besueshme të lajmeve në News Feed.

Firma tha se komuniteti i rrjetit social do të vendosë se kush janë këto burime të besueshme përmes anketave.

Themeluesi dhe ekzekutivi i Facebook Mark Zuckerberg tha se vetëm 4% e përmbajtjeve që shfaqen në News Feed do të jenë lajme nga 5% që ishte më parë.

Kjo lëvizje shihet si një tjetër masë për parandalimin e përhapjes së lajmeve të rreme.

Twitter gjithashtu tha ditën e Premte se kishte lajmëruar 677,775 përdorues të cilët kanë rënë pre e propagandës së llogarive Ruse.

Përdoruesit e Facebook, ashtu siç ndodh me reklamimin, do të pyeten për brendet e lajmeve nëse i njohin dhe i besojnë.

Ky sistem i ri do të testohet fillimisht në SHBA dhe rezultatet e anketës nuk do të bëhen publike.

Fituesit pritet të jenë mediat tradicionale që kanë një prezencë të fuqishme si New York Times apo BBC.

Ndërsa markat e reja janë ato që do të vuajnë. /PCWorld Albanian

The post Facebook do tu japë prioritet lajmeve nga burime “të besueshme” appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Screen_Shot_2018_08_20_at_9.04.20_AM.1534769604.png.jpg

Rripi i fitnesit Fitbit Charge 3 vjen sjell ekran dhe jetëgjatësi bateri më të mirë

Mbase industria e veshjeve elektronike sot është e përqendruar e gjitha në orët inteligjente si ...