20 February 2019
Home » Teknologji (page 759)

Teknologji

iPhone 7 mund të shoqërohet nga kufje wireless dhe një model 256GB

Ndërsa Apple po përgatitet për të prezantuar iPhone e ri më 7 Shtator, spekulimet nga industria mobile po lulëzojnë. Një informacion më i fundit vjen nga Nowhere Else, sajti francez cili publikoi një paketim i cili supozohet ti përkasë iPhone 7 Plus. Paketimi zbulon një detaj i cili është përfolur me muaj me radhë, kufjet wireless do të zëvendësojë kufjet ...

Read More »

Samsung prezanton Gear S3: Ekrani 1.3 inç, LTE dhe Samsung Pay janë disa prej risive

Pak orë përpara startit të konferencës IFA në Berlin, Samsung zgjodhi të detajonte orën e re inteligjente, Gear S3. Kjo orë trashëgon disa prej cilësive të paraardhësit si sistemin operativ Tizen, kasën prej çeliku dhe një buton rrotullues. Samsung ka implementuar çdo teknologji të mundshme në këtë orë inteligjente. Ekrani 1.3 inç me rezolucion 360×360, LTE, teknologjia e transmetimit magnetik ...

Read More »

Instagram ju lejon të zmadhoni fotot dhe video në iOS

Është shumë mundësi një nga të paktat eksperienca pothuajse universale dhe akoma të gjalla për përdoruesit e telefonëve : Irritimi kur provon të zmadhosh një foto në Instagram dhe kujtohesh se nuk mundesh. Kjo po ndryshon, Instagram po ofron zmadhimin e fotove në aplikacionin e tyre për iOS. Funksionaliteti i ri do ti lejojë përdoruesit të zmadhojnë në të dyja, ...

Read More »

Galaxy Note 7 shpërthen në flakë, Samsung vuan

Gjigandi Korean Samsung Electronics tha të mërkurën se porositë për Galaxy Note 7 do të vonohen ndërkohë që firma po zhvillon testime shtesë të kontrollit të cilësisë. Media lokale thanë se disa përdorues të Galaxy Note 7, i cili doli në shitje në Korenë e Jugut dhe tregjet e tjera gjatë muajit Gusht, kanë raportuar se bateria e telefonit ka ...

Read More »

Hakimi i shërbimit cloud Dropbox në 2012-tën ka prekur 68 milion llogari

Dropbox me shpejtësi paralajmëroi përdoruesit javën e kaluar të ndryshonin fjalëkalimet e tyre nëse llogaritë datonin para mesit të 2012-tës. Arsyeja e vërtetë është se shërbimi cloud përjetoi një thyerje të të dhënave që thuhet të ketë prekur 28 milion llogari të kompromentuar gjatë që ndodhi afërsisht 4 vite më parë. Kompania ka pranuar më parë se është goditur nga ...

Read More »

Fshesa robotike e Xiaomi premton një ambjent të pastër për 250 dollar

Xiaomi-t i duhet ende të lërë gjurmë në botën Perëndimore, por në Kinë po vazhdon të zgjerojë prezencën e tij jo vetëm me telefonët inteligjent por tashmë edhe me elektroshtëpiake të zgjuara. Risia më e fundit quhet Mi Robot Vacuum, një fshesë robotike me korent. Kjo është pajisja e parë e këtij lloji që vjen nga Xiaomi. Ka një fuqi ...

Read More »

Shitjet e disqeve solide do të kalojnë ato të hardisqeve në 2018-tën

Të gjithë e dinë se e ardhmja e ruajtes së të dhënave janë disqet solide, por kjo e ardhme mund të vijë më shpejt sa kemi menduar. Firma analitike DRAMeXchange thotë se adoptimi i disqeve solide nga prodhuesit e laptopëve do të kalojë shifrat e 33% në fund të këtij viti. Firma gjithashtu parashikon se SSD-të do të arrijnë 56% ...

Read More »

Facebook largon nga puna ekipin e menaxhimit të trendeve, alegoritmi çmendet

Pak muaj pasi Google zbuloi se trendet e lajmeve në rrjetin social menaxhoheshin nga qënie njerëzore, kompania ka larguar tashmë të gjithë editorët duke ngarkuar alegoritmin të merret me këtë punë. Dhe rezultati ishte një katastrofë. Të Premten në mbrëmje Facebook njoftoi se kishte eleminuar terësisht vendet e punës në modulin e trendeve. Përgjatë fundjavës ky modul, tashmë plotësisht i ...

Read More »

Google ndalon shitjen e Chromebook Pixel 2, nuk e zëvendëson

Spekulimet se këtë vit do të kemi një rifreskim të Google Chromebook Pixel sapo morën një goditje të rëndë. Së fundit Google ka listuar modelin 1,300 dollarësh të Chromebook Pixel 2 si të padisponueshëm në Play Store. Fundit për modelin 1,300 dollarësh vjen katër muaj pas atij me kosto 1,000 dollar në Prill. Google konfirmoi për VentureBeat se Chromebook Pixel ...

Read More »

Intel prezantoi Kaby Lake, arkitekturën e procesorëve të gjeneratës së 7-të

Modeli “tik-tok” i Intel mund të ketë vdekur, por industria e kompjuterat vijon të jetë e uritur për harduerë të rinj çdo vit. Një pjesë e madhe e modeleve të kompjuterave përditësohen çdo vit dhe kjo do të thotë se Intel duhet të ndërtojë diçka të re. Kaby Lake u shfaq së pari në axhendat e kompanisë në 2015-tën, pikërisht ...

Read More »