19 December 2018
Home » Teknologji (page 759)

Teknologji

A është shpërdorim shpenzimi në një produkt sigurie?

Security-myths.jpg

Larry Seltzer – ZDNet Historikisht kam përdorur një softuer të sigurisë në kompjuterin tim. Përgjatë viteve të fundit kam ndërruar një varietet produktesh pikërisht për sigurinë e kompjuterit. Dhe gjatë këtyre viteve, mbase më shumë se 10, nuk kanë zbuluar qoftë edhe një maluer të vetëm në kompjuterin tim. Mbase ngaqë jam një përdorues i sofistikuar dhe gjasat që të ...

Read More »

Microsoft pranë blerjes së pionerit të internetit, Yahoo

download2.jpg

Ekzekutivët e Microsoft janë në bisedime me investitorët e Yahoo për një blerje të mundshme të kompanisë së internetit shkruante agjensia e lajmeve Reuters. Bisedimet janë paraprake dhe synimet e Microsoft janë për thellimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të biznesit mes dy kompanive. Microsoft dhe Yahoo kanë një histori të gjërë bashkëpunimin në të kaluarën kryesisht në reklamim online. Investorët ...

Read More »

Microsoft solli një tjetër ndërtim eksperimental të Windows 10-tës në platformat desktop dhe mobile

windows_10_wallpaper-930x523.jpg

Microsoft ditën e djeshme prezantoi një tjetër version të ri eksperimental të Windows 10-tës për kompjuterat njëkohësisht dhe për telefonët Lumia dhe do të jetë i disponueshëm përmes “Fast Ring” në programin Windows Insider. Ndërtimi më i fundit, ai i 17 Marsit solli shtojcat në shfletuesin Edge, ndërkaq ky version është përqendruar më shumë në rregullime të gabimeve. Mund të ...

Read More »

AKEP: Tre mujori i fundit i 2015-tës shënoi rritje të përdorimit të internetit broadband

shutterstock_fiber.jpg

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) zgjodhi ditën e sotme të publikonte raportin e statistikave më të fundit të sektorit që mbikëqyr për tre mujorin e fundit të 2015-tës. Si për çudi kjo periudhë tregon një rënie e përdorimit të shërbimeve mobile dhe rritje të shërbimeve fikse. Telefonia Mobile Nga një panoramë e përgjithshme ky raport vë në dukje ...

Read More »

Apple tërheq përditësimin iOS 9.3 në produktet e vjetra. Shkak problemet e aktivizimit

iPhone-5s-5-e1458938986211.jpg

Apple përkohësisht ka tërhequr përditësimin iOS 9.3 për paisjet e vjetra për shkak të problemeve të shfaqura me aktivizimin e tyre. Në uebfaqen e suportit Apple bëri të ditur se paisjet e prekura ngecnin në fazën e aktivizimit për një arsye të thjeshtë: përdoruesve u kërkohej që të rivendosnin emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin dhe nuk është çudi që shumica ...

Read More »

Microsoft nxjerr në shitje ekranin gjigand Surface Hub me kosto 22,000 dollar

20150121_130422-100564094-large.jpg

Në janar të 2015-tës Microsoft prezantoi Surface Hub, një monitor gjigand me ekran me prekje i cili do tu shërbejë kryesisht bizneseve. Pothuaj një vit e gjysëm më vonë, Surface Hub po del në shitje. Nuk është ndërtuar për një konsumatorë indivudal të zakonshëm. Është i disponueshëm në dy madhësi, versioni 55 inç me kosto fillestare prej 8,999 dollar dhe ...

Read More »

Përditësimi BlackBerry OS 10.3.3 do të publikohet brenda muajit Mars

Passports-Leap-Generic.jpg

Edhe pse sistemit operativ është shfaqur në serverët e BlackBerry që nga muaji Dhjetor, tani jemi një hap më afër publikimit zyrtar të BlackBerry OS 10.3.3. Pritet që ky version i platformës të dërgohet tek përdoruesit përpara fundit të këtij muaji. Aktualisht versioni 10.3.3.293 është çertifikuar për BlackBerry Q5 dhe është çështje kohe përpara se të mbërrijë edhe tek telefonët ...

Read More »

Startupi më i madh në botë? Samsung reformon kulturën korporative

r.jpg

Reuters – Samsung Electronics, prodhuesi më i madh në botë i telefonëve inteligjente dhe çipave të memorjes, njoftoi ditën e Enjte se po planifikon të adoptojë një kulturë të re organizative e ngjashme me një startup në përpjekje për prodhuar rezultat ndërsa rritja e kompanisë po shënon rënie. Ekzekutivët e kompanisë do të nënshkruajnë memorandum i cili do të zhvendosë ...

Read More »

LG rikthen në tregje orën inteligjente me konektivitet LTE, Watch Urbane 2

watch_urbane_2nd_edition_1-100627796-large.jpg

Është rikthyer në treg ora e parë inteligjente me LTE prodhuar nga LG. Pasi doli në shitje vetëm për gjashtë ditë, LG e tërhoqi Watch Urbane 2 nga tregu për shkak të problemeve me pasqyrimin e ngjyrave të imazheve. Mesa duket LG e ka gjetur një zgjidhje dhe tani mund të porosisni orën së bashku me LG G5. Kjo ndodhi ...

Read More »

Microsoft lançoi versionin paraprak të aplikacionit universal Skype për Windows 10

untitled3.png

Microsoft ditën e sotme publikoi një version paraprak të atij që besohet të jetë aplikacioni universal i Skype për Windows 10. Aktualisht ky version i aplikacionit është i disponueshëm për anëtarët e programit Windows Insider. Përmban një ndërfaqe të ndërtuar nga fillimi ndërsa funksionalitet janë të njëjta me versionin e vjetër. Në të kaluarën Skype ka qenë i disponueshëm edh ...

Read More »