14 December 2018
Home » Teknologji (page 636)

Teknologji

Ja sesi të filloni një bisedë në Skype pa qenë i regjistruar

Screenshot-at-2016-11-23-115947-e1479898899603.png

Më mirë vonë se kurrë. Kjo ishte motoja që shoqëronte titujt e lajmeve kur Skype vendosi të ofronte një mënyrë të përdorimit të shërbimit pa qenë nevoja të regjistroheni e as të shkarkoni ndonjë aplikacion. E gjitha që u duhet tashmë është një shfletues dhe qasja në Skype.com. Për të filluar një bisedë drejtohuni në faqen kryesore të Skype dhe ...

Read More »

Apple zotëron 91% të fitimeve në industrinë e smartfonëve, Huawei prodhuesi më fitimprurës Android

huawei-p9-launch-london-15.jpg

Strategy Analytics ka publikuar një raport mjaft interesant i cili tregon të ardhurat e kompanive për tre mujorin e tretë të 2016-tës. Sipas firmës analitike, industria e telefonëve inteligjentë gjeneroi 9.4 miliard dollar fitim gjatë kësaj periudhe. Apple e sundoi totalisht këtë sektor duke marrë 8.5 miliard fitim ose 91% të fitimeve totale. Por edhe më interesant është fakti se ...

Read More »

Droni Aquila i Facebook është nën hetim për një dështim në strukturë

facebookPR_1143_aquila_in_flight_05_sized_fin.0.0.jpeg

Droni me të cilin Facebook shpreson që të mundësojë internet nëpër të gjithë botën ka pasur një dështim në strukturë gjatë testit të parë të fluturimit dhe tani është nën hetim nga Bordi Amerikan i Sigurisë së Transportit, raportoi Bloomberg. Facebook ofroi shumë pak detaje rreth dështimit strukturor, i cili ndodhi kur droni po kryente një ulje në tokë. Një ...

Read More »

Rritet përdorimi i telefonisë mobile në Shqipëri dhe Kosovë

TECH_L4head_Electronic_Comm_tcm5044-11870.jpg

Tre mujori i tretë i 2016-tës dëshmoi një rritje të konsiderueshme të numrit të abonentëve të telefonisë mobile në Shqipëri dhe Kosovë ndërsa ngelet shumë pak për tu thënë për shërbimet e internetit fiks dhe telefonisë fikse. Që dy autoritetet, AKEP dhe ARKEP, publikuan të dhënat statistikore për tre mujorin e tretë të vitit i cili tregon edhe njëherë tjetër ...

Read More »

Shenjat e gishtërinjve të një Iriqi janë mënyra më e mirë për të qenë i sigurtë

m5clcikdt4uzouiafhqd.gif

Keni një fjalëkalim, kanë për ta gjetur. Ke një çelës kartë, do ta hakojnë. Përdorni një sekuencë ADN-je si masë sigurie, hakerat Rusë kanë për të shpërthyer dhomën tuaj ndërsa po flini dhe do tu vjedhin gjithë gjakun që keni në trup. Në fund të fundit është vetëm një masë sigurie pothuajse e pamundur për tu thyer: Shenja e gishtërinjve ...

Read More »

Prisni video dhe ruani cilësinë e tyre me Loseless Cut

losless-cut-e1479832185589.png

Loseless Cut është një program falas portativ për shumë platforma, që ju mundëson të prisni video në një ndërfaqe të lehtë për tu përdorur, pa reduktime në cilësi. Programi është pak i rëndë kur konsideroni madhësinë e arkivës së tij prej 80 megabajtësh, por ai vjen me të gjitha mjetet e duhura për të prerë një video. Ndërfaqja është thjeshtëzuar ...

Read More »

Ditë të vështira për vizat H-1B pritet të vijnë nën administratën Trump

download-1-4.jpg

Programi Amerikan i vizave për punojësit në industrinë e teknologjisë mund të kalojë nën rishikim në momentin e hyrjes në Shtëpinë e Bardhë të Donald Trump dhe këshilltarit të tij të përgjithshëm senatori Jeff Sessions. Vizat H-1B hapin dyert për 65,000 punojës dhe 20,000 studentë çdo vit në SHBA. Industria e teknologjisë e cila ka lobuar fuqishëm për të zgjeruar ...

Read More »

Një kartë e rrallë e Pokemon u shit për 54,970 dollar në një ankand

Rare-Pokemon-card-sells-for-record-54970-at-auction-1728x800_c-e1479830032512.jpg

Një kartë shkëmbimi Pokemon shumë e rrallë – “Pikachu Illustrator” – u ble për një rekord prej $54,970 në një shitje, thanë të hënën koordinatorët e marrëveshjes. Ankandi i Trashëgimisë i bazuar në Dallas tha se karta, prej të cilës vetëm 39 janë ndërtuar, u shit tek një grumbullues i paidentifikuar në Hong Kong në shkëmbimet e të dielës në ...

Read More »

HTC 10 Evo (Bolt) debuton ndërkombëtarisht

htc-10-evo-840x474.jpg

HTC 10 Evo, version ndërkombëtar i HTC Bolt në SHBA, është prezantuar zyrtarisht. Spekulimet për një debutim të mundshëm pushtuan titujt e lajmeve javën e kaluar falë një ftese dërguar nga HTC për mediat. Përtej emrit, hardueri i HTC 10 Evo është identik me HTC Bolt. Telefoni ka një ekran 5.5 inç me rezolucion 2560×1440 mbrojtur nga Gorilla Glass 5. ...

Read More »

Pothuajse gjysma e popullsisë së botës do të ketë qasje në internet në fund të 2016-tës

laptopkeyboard-e1479816918553.jpg

Brenda fundit të 2016-tës pothuajse gjysma e popullsisë së botës do të ketë qasje në internet nxitur nga rritja e mbulimit të rrjeteve dhe rënia e çmimeve tha Organizata e Kombeve të Bashkuara ditën e sotme. Në vendet e zhvilluara pothuajse 80% e popullsisë kanë qasje në inernet. Por kjo shifër është vetëm 40% në vendet në zhvillim dhe 15% ...

Read More »