Home » Teknologji (page 616)

Teknologji

Microsoft bën të mundur dërgimin e mesazheve me tekst nga kompjuteri me ndërtimin 14327 të Windows 10 Mobile

windows-messaging-everywhere-settings-100656954-large.png

Microsoft prezantoi ditën e djeshme një version të ri eksperimental të Windows 10-tës. Ndërtimi më i fundit sjell me vehte një risi quajtur “Messaging everywhere” dhe mbështetje për tre gjuhë të reja në asistentin dixhital Cortana. Ashtu si me versionin paraardhës, edhe ky ndërtim është i disponueshëm vetëm në Lumia 950, 950XL, 650, 550 Xiaomi Mi4 dhe Alcatel Onetouch Fierce ...

Read More »

Europa vs Google: Si u shndërrua Android-i në një fushë betejë?

4199.jpg

Komisioni Europian ka akuzuar Google me abuzim të pozitave dominuese në tregun e telefonëve inteligjent përmes sistemit operativ mobil Android, duke penguar konkurrencën e ndershme dhe inovacionin. Por çfarë është Android, çfarë ofron Google dhe çfarë të tjerët po bëjnë me Android-in? Android-i është sistemi operativ mobil më popullor në planet prezent në 80 % të telefonëve inteligjent në rang ...

Read More »

Linkedin publikoi versionin e ri të platformës dhe aplikacionit ambicioz, Recruiter

Guided-Search-Skills-768x494.png

Linkedin, platforma sociale e mbi 400 milion profesionistëve në kërkim të një rrjeti apo vendi pune, ka ndërmarrë hapa të bujshëm muajt e fundit pas raporteve financiare të dobëta dhe rritjes në rënie. Pak ditë përpara publikimit të raportit të parë të 2016-tës, LinkedIn zgjodhi të prezantonte versionin e ri të platformës dhe aplikacionit Recruiter. Versioni i ri i zbuluar ...

Read More »

60 minuta u deshën një firme sigurie për të hakuar një iPhone

iPhone5_Transactions-1200x800-e1461154203875.jpg

Beteja ligjore mes Apple dhe FBI-së mund të ketë irrituar botën e teknologjisë por kjo video 60 minutëshe do ju lërë pa fjalë. Duke hulumtuar sigurinë e telefonëve tanë, një ekip profesionistësh nga Laboratori i Sigurisë dhe Hulumtimit në SHBA arriti në 60 minuta të dëshifronte iPhone e Kongresmenit Amerikan Ted Lieu. Ndërsa ekspertët e sigurisë janë të zënë me ...

Read More »

Polaris tregon ambicjet me një version të suitës Office për bizneset

polaris_office_primary-100648962-large.png

Një muaj më parë suita e produktivitetit Polaris përmbushi një objektiv madhor, atë të kalimit nga telefoni në desktop. Ditën e sotme kompania bëri një tjetër hap po aq të rëndësishëm: publikoi një version të suitës për bizneset. Quajtur Polaris Office Business, suita e re e produktivitetit i dedikohet punojësve dhe menaxherëve. Me 6.99 dollar në muaj, versioni për bizneset ...

Read More »

Robotët e komunikimit të Skype zbarkuan në Mac dhe Ueb

skype-logo-open-graph-100272883-large.png

Gjatë konferencës Build të 2016-tës, Microsoft ndër të tjera prezantoi robotët e komunikimit në Skype si pjesë e ambicjeve të kompanisë në realitetin virtual dhe automatizimin e proçeseve të komunikimit si e ardhmja e botës së teknologjisë. Robotët ishin të disponueshëm që atë ditë në platformat desktop, Android, iOS dhe HoloLens. Duke filluar nga dita e sotme robotët e komunikimit ...

Read More »

Ja sesi të konvertoni dokumentet PDF në Word terësisht falas

pdf-to-word-644x373.jpg

Një nga pyetjet kryesore që do të ballafaqoheni sot në internet është “Si mund të konvertoj një dokument PDF në Word?” Edhe pse mund të përzgjidhni mes dhjetëra konvertuesisht online të dokumenteve PDF në Word, ekzistojnë edhe softuerë të cilët mund ti përdorni offline. Në këtë artikull do të ofrojmë disa alternativa online dhe offline të konvertimit të dokumenteve PDF ...

Read More »

Apple përditësoi linjën e laptopëve 12 inç MacBook me proçesorë, grafika dhe bateri të re

BN-NP692_MACBOO_J_20160418211612.jpg

Apple ditën e sotme përditësoi linjën 12 inç të laptopëve MacBook. Kompania jo vetëm që solli një proçesor të ri, grafika të reja, jetëgjatësi më të lartë të baterisë por edhe një ngjyrë të re të laptopit. Ekzistojnë dy konfigurime standarte të laptopit të ri ku që të dy përmbajnë proçesorët më të fundit Intel Skylake duke lënë pas ato ...

Read More »

Siguria në Android: 0.15 % e aplikacioneve në Google Play ishin maluer në 2015-tën

android_logo-930x488.jpg

Google publikoi ditën e sotme raportin vjetor të sigurisë së Android, informacioni i të cilit tregon sesi shërbimet, partnerët dhe komuniteti i sigurisë ka reaguar ndaj problemeve të sigurisë së komunitetit Android vitin e kaluar. Ky raport zbuoi një statistikë mjaft interesante: 0.15 % të instalimeve të aplikacioneve nga Google Play rezultuan maluerë në 2015-tën. Kjo shifër ka ngelur e ...

Read More »

Viber ndjek hapat e WhatsApp duke implementuar enkriptimin fundor

viber_chats_02.jpg

Menjëherë pas lëvizjes së WhatsApp drejt implementimit të plotë të enkriptimit fundor në platformën e komunikimit, një tjetër kompani e njohur e këtij sektori po i bashkohet valës së aplikacioneve me funksionalitete të avancuara të sigurisë. Viber, aplikacioni i komunikimit përdorur nga 711 milion + përdorues, ditën e sotme prezantoi enkriptimin fundor për të gjitha mesazhet dhe thirrjet në plaformën ...

Read More »