Home » Teknologji (page 547)

Teknologji

Automattic blen të drejtat e përdorimit të .blog për 19 milion dollar, uebfaqet e para nga fundi i vitit

pr_sharable-930x427.jpg

Automattic, kompania pas platformës së njohur të menaxhimit të përmbajtjeve online WordPress.com njoftoi ditën e djeshme se ka siguruar të drejtat e përdorimit të uebfaqeve në domeinin .blog. Një zëdhënës i kompanisë bëri të ditur se kjo blerje u realizua në bashkëpunim me Primer Nivel, një kompani e cila është e fokusuar në blerjen e domeineve të një profili të ...

Read More »

Përmbajtjet e shërbimit cloud Google Drive vinë në shënimet e Evernote

evernote-drive-100660770-large.png

Evernote dhe Google mund të jenë konkurrentë me aplikacionet e tyre të shënimeve, po dy kompanitë gjetën hapësira për të njoftuar bashkëpunimin e tyre më të fundit për të sjellur më shumë funksionalitet dhe produktivitet për përdoruesit. Duke filluar nga dita e sotme çdo përmbajtje e shtuar nga Google Drive në ditarin e Evernote do të shfaqen si të plota ...

Read More »

Mozilla padit në gjykatë autoritetet shtetërore amerikane lidhur me një dobësi potenciale në Firefox

Mozilla-Firefox-768x434.jpg

Mozilla ka kërkuar informacion nga një gjykatë amerikane për një dobësi të zbuluar në shfletuesin Tor i cili në bërthamë bart kodin e Firefox. “Gjer në këtë moment askush përtej organizatave qeveriate nuk ka mundur të tregojë se cila është dobësia dhe nëse gjendet në kodin bazë të Firefox,” shkruant Denelle Dixon Thayer, shef i departamentit ligjor pranë Mozilla. Fondacioni ...

Read More »

Google Translate 5.0 në Android përkthen tekstin nga çdo aplikacion tjetër, në iOS sjell modalitetin Offline

Google-Translate-Tap-to-Translate-930x556.jpg

Google ditën e djeshme publikoi versionin 5.0 të shërbimit të përkthimit në Google Translate. Ky version sjell një numër të konsiderueshëm përmirësimesh veçanërisht për Android dhe iOS. Në platformën Android, versioni 5.0 sjell një funksionalitet të titulluar “Tap to Translate”, falë të cilit përdoruesit mund të kopjojnë tekstin dhe më pas të klikojnë mbi butonin dhe menjëherë do tu shfaqet ...

Read More »

Instagram sjell ridizenjim masiv të aplikacionit mobil në Android dhe iOS

instagram-new-logo-100660561-large.png

Nuk po ju gënjenë sytë sepse Instagram ka ndryshuar dramatikisht. Me përditësimin më të fundit në iOS dhe Android do të vëreni një logo të re dhe ndërfaqe të re të aplikacionit. Në një postim në blog, drejtori i dizajnit Ian Spalter tha se kompania ka punuar në këtë ridizenjim masiv për modernizimin e aplikacionit. Logo retro tani është larguar ...

Read More »

Microsoft mbyll aplikacionin Sunrise më 31 Gusht për tu përqendruar tek Outlook

Sunrise-930x533.png

Microsoft e ka caktuar perendimin e Sunrise (Lindjes së Diellit). Ekipi shkruante në një postim në blog lajmin e trishtueshëm se aplikacioni kalendarik të cilin Microsoft e bleu vitin e kaluar do të largohet përgjithnjë. Ekipi i Sunrise do të përqendrohet i gjithi në integrimin e funksionaliteteve të Sunrise në Microsoft Outlook për iOS dhe Android. Sunrise do të largohet ...

Read More »

WhatsApp vjen në formën e një aplikacioni desktop për Windows dhe Mac

Screen-Shot-2016-05-10-at-3.54.17-PM-930x582.png

WhatsApp ditën e sotme lançoi një aplikacionin desktop i cili do të jetë i disponueshëm në Windows dhe Mac. Sipas kompanisë në pronësi të Facebook, ky aplikacion mbështet njoftimet, shkurtesat e tastierës dhe shumë risi të tjera. Të gjitha mesazhet e dërguara nga aplikacioni desktop do të sinkronizohen edhe me aplikacionin mobil në celularin tuaj. Ky aplikacion vjen pasi Facebook ...

Read More »

Adblock dhe Adblock Plus të disponueshëm në Microsoft Edge me versionet eksperimentale të Windows 10-tës

microsoft-edge-100582336-large.png

Adblock Plus po vjen së shpejti në Microsoft Edge. Të paktën ky është premtimi i Microsoft, por nëse keni versionin më të fundit eksperimental të Windows 10-tës, që tani do të mund të provoni Adblock dhe Adblock Plus. Sipas WinBeta, përdoruesit e ndërtimit 14332 të Windows 10-tës kanë mundësi të instalojnë bllokuesit e reklamave në fjalë. Adblock dhe Adblock Plus ...

Read More »

Opera lançoi një klient VPN pa limit dhe falas në iOS

photo_20160509_091512-930x597.jpg

Titani Europian i teknologjisë, Opera Software, lançoi ditën e djeshme një klient VPN-je për iPhone dhe iPad. Ky debutim vjen pas tre javësh nga lançimi i një funksionaliteti të tillë brenda shfletuesit Opera. Kompania Norvegjeze e blerë nga një konsorcium firmash kineze për 1.2 miliard dollar bleu gjatë muajit Mars, VPN SurfEasy, një klient VPN-je me zyra qendrore në SHBA. ...

Read More »

Xiaomi prezantoi telefonin inteligjent Mi Max me ekran 6.44 inç dhe kosto 230 dollar

Mi-Max_03-930x562.jpg

Kompania e shquar kineze e prodhimit të telefonëve cilësore me kosto të ulët, ka shtuar një tjetër produkt arsenalit të saj quajtur Mi Max dhe është telefoni me përmasat më të mëdha që kompania ka prodhuar ndonjëherë. Mi Max llogari përmasat prej 173.1 mm x 88.3 mm x 7.5 mm dhe ekran 6.44 inç duke ngjarë më shumë me një ...

Read More »