Home » Teknologji (page 547)

Teknologji

Oukitel U9: ekran 5.5 inç 1080 pikselë, procesor me tetë bërthama, 3GB RAM… për 200 dollarë.

Oukitel është një kompani kineze jo shumë e njohur, kjo ngaqë kompania deri tani është fokusuar në krijimin e pajisjeve për kompanitë e tjera Tani, Oukitel ka vendosur që t’i bashkohet tregut të telefonave inteligjentë, me telefonin Oukitel U9, i cili ka disa specifika shumë të mira dhe kushton shumë lirë. Për 200 dollarë, ju do të mund të blini ...

Read More »

Google Glass ndihmojnë të verbrin të kërcejë në një talent show !!!

Një 14-vjeçar nga SHBA ka përdorur syzet e Google-it gjatë shfaqjes America’s Got Talent. Benjamin Yonattan ka probleme me shikimin. Google Glass e ndihmuan atë të japë një performancë të shkëlqyer kërcimi gjatë talent show-t amerikan. Syzet i dhanë atij një fushë më të gjerë të pamjes nëpërmjet ekranit. Nëpërmjet tyre Benjamin mundi të shikonte dhe të koordinonte lëvizjet e ...

Read More »

10 Smartfonët më të mirë të gjashtë mujorit të parë të 2015-tës !!!

Mesa duket ka përfunduar edhe pjesa e parë e debutimeve të smartfonëve më të mirë nga prodhuesit si Samsung, HTC dhe LG dhe tashmë ka mbërritur momenti për ti hedhur një sy të gjitha alternativave që ekzistojnë. Në këtë artikull kemi përzgjedhur smartfonët më të mirë në këndvështrimin tonë dhe i kemi radhitur si mëposhtë për nga cilësia dhe funksionalitet ...

Read More »

Droni, mjeti më i ri që do të ndalojë nxënësit të kopjojnë.

Këtë vit, mbi 9 milionë të rinj kinezë do t’i nënshtrohen provimit dyditor të maturës, që do të përcaktojë se në cilin universitet do të shkojnë. Studentët që përballen me këtë testim gjenden përballë presionit të vazhdueshëm, pasi kuotat e pranimit në universitet janë vetëm 7 milionë, kështu 2 milionë prej tyre do të humbasin shansin për të vazhduar shkollën. ...

Read More »

HTC One ME telefoni më i ri në treg.

HTC One ME është modeli telefoni më i ri që shtohet në linjën e telefonave HTC. HTC One Me vjen me ekranin me 5.2 inç në Quad HD me 2560 x 1440 piksel dhe procesorin MediaTek Helio X10 octa core 2.2GHz. Karakteristikat tjera të HTC One janë dhe 3GB RAM dhe 32GB memorie, si dhe portin për mikroSD, e cila ...

Read More »

Microsoft krijon tablet për fansat e Real Madrid!!!!!

Microsoft hodhi sot në treg një tablet të ri Windows 8.1 i krijuar vetëm për fansat e Real Madrid-it, një ndër ekipet më të mira të futbollit. Tableti është në shitje vetëm në Spanjë. Çmimet fillojnë nga 199 euro. 100 blerësit e parë do të ftohen të vizitojnë Santiago Bernabeu, stadiumin e famshëm të Real Madrid-it.   Tableti quhet Windows ...

Read More »

Kënaqësia e konsumatorëve? Galaxy Note 4 lë pas iPhone 6 dhe 6 Plus.

Samsung Galaxy Note mban vedin e parë kur bëhet fjalë për arritjen e kënaqësisë së konsumatorëve duke lënë pas iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus. Note 4 i cili doli në shitje në tetor të vitit të shkuar shënoi një total pikësh prej 86 nga 100 që është vlesëimi maksimal, 4 pikë avantazh ndaj telefonëve të Apple. Në fakt kemi ...

Read More »

iPhone 6 vs Samsung Galaxy S6, zbuloni cilat jane diferencat.

Smartfonët kryesorë të dy kompanive të mëdha teknologjike Apple dhe Samsung, iPhone 6 dhe Galaxy S6 pritet të dominojnë në treg gjatë këtij viti. Të dy smartfonët janë të ngjashëm përsa i përket dizajnit, specifikave dhe çmimit por sigurisht që nuk mungojnë diferencime mes tyre. Çfarë ka Galaxy S6 më shumë se iPhone 6? * Karikim me anë të wirelessit ...

Read More »

Intel zbuloi 10 çipe të reja, fokusohet tek grafikët!!!

Intel prezantoi sot 10 modele të reja çipash që bazohen tek arkitektura Broadwell dhe përmbajnë grafikët Iris. Krijuesi gjigant i procesorëve zbuloi sot disa nga veçoritë e këtyre çipeve të reja gjatë konferencës Computex të zhvilluar në Tajvan. 10 çipet e reja të Intel-it do të përdoren tek pajisjet mobile dhe desktop. Intel deklaroi se modeli Core i7-5775C i shoqëruar ...

Read More »

BQ Aquaris E5 HD do të jetë telefoni i tretë Ubuntu që debuton në treg !!!

rr

Krijuesi i sistemit operativ Ubuntu, Canonical priti një kohë të gjatë përpara se të lançonte smartfonin e parë që përdorte këtë sistem operativ. Por smartfoni i dytë Ubuntu nuk do të vonojë kaq shumë. Vet kompania deklaroi se smartfoni i dytë Ubuntu i quajtur Aquaris E5 HD Ubuntu Edition do të vijë në mesin e muajit Qershor, vetëm 4 muaj ...

Read More »