Home » Teknologji (page 4)

Teknologji

WhatsApp në Android tani lejon përdoruesit të shkarkojnë përmbajtjet e fshira

WhatsApp në Android tani i lejon përdoruesit të shkarkojnë median e fshirë. Kompania ka shtuar tashmë disa veçori të reja. Në përditësimet e fundit ajo gjithashtu prezanton rregullime të gabimeve. Kjo veçori e re tani lejon përdoruesit të shkarkojnë skedarët e fshirë të medias. Më herët, përdoruesit nuk ishin në gjendje të shkarkonin skedarët e fshirë specifike të dërguara në ...

Read More »

Britania shpall ZTE kërcënim për sigurinë kombëtare

Autoritet kibernetike Britanike paralajmëruan kompanitë e telekomunikacionit të cilat kanë marrëveshje me prodhuesin Kinez ZTE duke folur për rreziqe të mëdha që i kanosen sigurisë kombëtare. Departamenti Amerikan i Tregtisë ka ndaluar për 7 vite blerjen e produkteve dhe shërbimeve të ZTE. Në Britani, Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike shprehej se pajisjet e ZTE-së përbejnë kërcënim për sigurinë e vendit. ...

Read More »

Javën e ardhshme Spotify do të prezantojë risitë dhe të ardhmen e aplikacionit

Spotify do të shfaqë lajmet e reja në lidhje me ndryshimet që do të sjellë aplikacioni. Ky prezantim do të realizohet me anë të një eventi ku kompania ka dërguar ftesa për të gjithë të interesuarit. Në këtë event do të shfaqen prezantime nga shefi i departamentit të kërkim-zhvillimit në Spotify, zv. Presidentit të menaxhimit të produktit si edhe shefi ...

Read More »

Google do të ndihmojë në ruajtjen e trashëgimisë kulturore me anë të realitetit virtual

explore1-1024x526.jpg

Google është duke krijuar partneritet me organizatën jo fitimprurëse CyArk për të ndërtuar prezantime në realitetin virtual të mrekullive të botës. Google do të bashkëpunojë me organizatën e skanimit në 3D CyArk me qëllim ruajtjen e siteve historike nëpër botë të cilat janë në zhdukje apo në risk për shkatërrim si pasojë e ndërhyrjeve njerëzore apo dëmeve të natyrës. Projekti ...

Read More »

SHBA, Britania fajësojnë Rusinë për sulme kibernetike

Hakerë të sponsorizuar nga shteti rus po përpiqen të rrëmbejnë pajisje kritike të infrastrukturave, paralajmërojnë agjencitë e inteligjencës në Shtetet e Bashkuara dhe në Britaninë e Madhe. Qendra Kombëtare e Sigurisë Kibernetike e Britanisë, FBI dhe Departamenti amerikan i Sigurisë Kombëtare lëshuan një deklaratë të përbashkët, duke thënë se fushata globale e hakerëve rusë është qëllimkeqe dhe mund të përshkallëzohet. ...

Read More »

Rikthehen paketat 30 ditore të komunikimit celular

Brenda një periudhe tetëditore mes 15 marsit dhe 21 marsit 2016, tre operatorët e tregut të telefonisë celulare ulën kohëzgjatjen e paketave të komunikimit me parapagesë nga 30 në 28 ditë, një lëvizje që u hetua pa sukses si marrëveshje e fshehtë dhe sjellje e koordinuar nga Autoriteti i Konkurrencës. Por së fundmi, një nga tre operatorët e tregut njoftoi ...

Read More »

Acer lançon Chromebox-in e ri për 300 dollarë

Acer lançoi  një desktop të ri të Chrome OS në janar në CES, dhe sot kemi më shumë informacion për lirimin e çmimeve. Acer Chromebox CXI3 tani është në dispozicion për parapagim, dhe kushton 297.99 $ për variantin më bazik, të zbuluar nga ChromeUnboxed. Siç kemi dëgjuar në CES, ka tre opsione të procesorit Intel Core: Intel Celeron 3865U, Intel ...

Read More »

Entuziastit dhe Youtuberit të monedhave kriptografike i vidhen 2 milionë dollarë në një transmetim live

Entuziasti dhe Youtuberi i monedhave kriptografike i njohur për analizat e tij të ICO-ve, Ian Balina, u hakua gjatë një transmetimi live ku u vodhën 2 milionë dollarë. Balina ishte duke analizuar disa ICO në kanalin e tij kur një shikues i shkruajti se dikush kishte vjedhur të gjitha monedhat nga portofoli i tij. “Ian, a e di se dikush ...

Read More »

10 kriptomonedhat më popullore në botë

chartoftheday_13520_the_top_ten_cryptocurrencies_n.jpg

Bitcoin prej ditësh sillet afër vlerës së 8,000 dollarëve dhe në këto momente që ju shkruajmë këmbehet me 7,987 dollarë. Infografiku i mëposhtë tregon se Bitcoin nuk është i vetëm në botë e kriptomonedhave, megjithatë është i vetëm në kryesim me një vlerë tregu prej 133 miliardë dollarë. Të dhënat që vinë nga CoinMarketCap tregojnë se ndjekësi më i afërt ...

Read More »

Aplikacioni Instagram për telefonat Windows 10 është hequr nga Microsoft Store

Ironikisht, një përditësim i kohëve të fundit për Instagram për Windows 10 në versionin 30.1569.12133.0 shtoi disa karakteristika të shkëlqyera, por hoqi mundësinë për të instaluar aplikacionin në aparate që drejtonin versionin celular të OS. Sidoqoftë, Instagram është ende në dispozicion në versionin desktop. Instagram përfundon mbështetjen për aplikacionin  Instagram për telefonat Windows 10. Pra, tani përdoruesit e Instagram-it do ...

Read More »