19 December 2018
Home » Teknologji (page 30)

Teknologji

Aplikacionet Android së shpejti do të përditësohen pa ndërprerje edhe gjatë kohës që i përdorni

Të privohesh nga përdorimi i një aplikacioni ndërkohë që po përditësohet është një dhimbje sidomos kur po bëni një gjë të rëndësishme. Megjithatë Google ka menduar një zgjidhje të problemit me një API të re për Android dhe përdoruesit mund të vazhdojnë shfrytëzimin e aplikacionit ndërsa përditësimi shkarkohet dhe instalohet në sfond. Së bashku me API-në e re, kompania lajmëroi ...

Read More »

Google: Androidi do të funksionojë tek pajisjet me ekrane që palosen

Samsung kishte premtuar lançimin e telefonit me ekran me palosje në konferencën e zhvilluesve dhe Google është aty për ta ndihmuar. Kompania tha se Android-i do të funksionojë tek pajisjet me ekrane që palosen dhe aplikacionet e ndërfaqja e sistemit operativ do të adaptohen tek këto lloj pajisjesh. Konkretisht ndërsa shikoni një film në formatin tablet, ai do të adaptohet ...

Read More »

Inagurohet në Tiranë qendra laboratorike e inovacionit ICTSlab, sjell kurrikulat e kodimit dhe robotikës më të avancuara ndërkombëtare

ICTSlab-Grand-opening2-1024x576.png

Shtëpia botuese lider në rajon në fushën e teknologjisë dhe informacionit, ICTSmedia organizon të Enjten ceremoninë e inaugurimit të ICTSlab, laboratorit multi-funksional të themeluar në Prill të 2018-ës, i cili do të përgatisë të rinjtë shqiptarë për sfidat e shekullit 21, si pjesë e vizionit për të mbështetur prosperitetin e të gjithë rajonit në aspektin e arsimit, komunikimit dhe teknologjisë ...

Read More »

Samsung prezanton pamjen e re të Android e cila vjen për herë të parë me Galaxy S10

samsung-one-ui-1.jpg

Përveçse prezantoi telefonin e shumëpërfolur me ekran që paloset, Samsung foli edhe për planet e kompanisë drejt një Android më të pastër vizualisht. Pamja e re e Android të përshtatur nga Samsung quhet One UI dhe jo vetëm që sjell dizajn të ri me ikona të rrumbullakët por gjithashtu dizajn minimalist i cili “orienton shikimin” drejt gjërave që kanë rëndësi. ...

Read More »

Ora e re e Fossil ka procesor dhe program të ri

FTW4019_main.jpg

Fossil prezantoi sot orën e parë inteligjente me çipin e ri Snapdragon 3100 dhe sistemin operativ të ridizajnuar Wear OS. Ora e quajtur Sport Smartwatch vjen në gjashtë ngjyra të ndryshme: gri, pink, kuqe, blu, jeshile dhe zezë së bashku me dy modele rripash, 41mm dhe 43mm. Ora vjen me sensor të shenjave të gishtërinjve, bateri 350mAh, NFC dhe GPS. ...

Read More »

Hakerët kanë infektuar 700,000 uebsajt me maluerë që vjedh Bitcoin

Hakerët të cilët ushtrojnë aktivitetin e tyre të jashtëligjshëm në fushën e monedhave kriptografike kanë përdorur shërbimin analitik të një prej firmave më të njohura, StatCounter, për të vjedhur bitcoin nga përdoruesit e bursës Gate.io. Ata arritën të thyenin StatCounter dhe të infektonin 688,000 faqe me skripte kriptografike. StatCounter është një shërbim i ngjashëm me Google Analytics dhe analizon trafikun ...

Read More »

Agjencia Shtetërore Kineze e lajmeve prezantoi spikerin virtual të lajmeve me inteligjencë artificiale

Agjencia shtetërore Kineze prezantoi për herë të parë një spiker virtual i cili shfaqet i veshur në kostum dhe me zë robotik. Xinhua thotë se prezantuesi i lajmeve mund të lexojë lajmet natyralisht dhe me profesionalitet të lartë edhe pse jo të gjithë mund të jenë dakord me këtë pretendim. Raportimin e tij të parë prezantuesi anglisht folës e fillon ...

Read More »

450,000 Bitcoin të konfiskuar: A janë Shtetet e Bashkuara pronari më i madh i Bitcoin-ve?

Screen-Shot-2018-11-07-at-6.39.57-PM-734x450.png

Një prej pikave më të forta të bitcoin është padyshim rezistenca përballë censurës. E thënë thjeshtë, nëse praktikat më të mira ndiqen me kujdes, askush nuk mundet të ngrijë apo konfiskojë pasurinë tuaj në bitcoin. Kushdo që ka çelësat privatë është pronari i bitcoin-ëve. Nëse çelësi privat është i i enkriptuar ose thjeshtë i memorizuar, asnjë autoritet nuk ka fuqinë ...

Read More »

Konfirmohet filmi i animuar Super Mario

Spekulimet se një film Super Mario është në krijim e sipër janë të vërteta. Themeluesi i studios Illumination Chirs Meledandri konfirmoi për Variety se filma ishte në zhvillim me shpresën se do të debutonte në teatrot në 2022. Në këtë krijimin e tij është përfshirë edhe Shigeru Miyamoto, dizajneri ikonik i lojës. Përfshirja e tij do ti japë filmit shpirtin ...

Read More »

Dropbox prezanton shtojcat

Prej vitesh Dropbox ka ofruar API përmes të cilave palët e treta mund të ndërvepronin me përmbajtjet e ruajtura në shërbimin cloud. Konkretisht Adobe, Google, Autodesk dhe Microsoft kanë bashkëpunuar në të kaluarën pikërisht për këtë qëllim. Megjithatë tani i gjithë ky proces do të bëhet më i lehtë me prezantimin e Shtojcave të Dropbox. Ndërsa API-të mundësonin tërheqjen e ...

Read More »