Home » Teknologji (page 3)

Teknologji

Pse bitcoin konsumon kaq shumë elektricitet?

Njerëzit janë alarmuar nga sasia e elektricitetit që nevojitet për prodhimin e një bitcoini të vetëm. Alex de Vries, një ekspert bitcoin pranë PwC, parashikon që konsumi global i bitcoin të arrijë në 2.55 gigavat në orë në mbarë botën ose e barabartë me energjinë që konsumon Irlanda tërë vitin. Gërmuesit e bitcoin këtë vit po konsumojnë pesë herë më ...

Read More »

Xiaomi prezantoi zyrtarisht phabletin Mi Max 3

xiaomi-mi-max-3-listing.jpg

Pas disa muajsh pritje, Mi Max 3 ka mbërritur. Phableti më i ri i Apple “Kinez” ka një procesor Snapdragon 636, një përmirësim i dukshëm me Snapdragon 625 e Mi Max 2. Qualcomm thotë se ky procesor ka 40% më shumë performancë se Snapdragon 630 i cili ka debutuar pas Snapdragon 625. Telefoni do të shitet në dy variante, 4GB ...

Read More »

Samsung prezantoi gjeneratën e re të memories RAM LPDDR5

Në një njoftim zyrtar Samsung prezantoi avancimin më të fundit teknologjik: çipin e parë 10 nanometër të industrisë LPDDR5 DRAM. Shumë prej jush mund të mos e kuptoni këtë por mund tua shpjegojmë thjeshtë: flagshipët e ardhshëm do të jenë 150% më të shpejtë dhe konsumojmë 30% më pak energji. Aktualisht standardi i industrisë është LPDDR4 dhe është lançuar në ...

Read More »

Raporti: Samsung do të lançojë vitin e ardhshëm një telefon që paloset

Samsung po punon në një smartfon të palosshëm që mund të lançohet në fillim të vitit të ardhshëm, sipas The Wall Street Journal. Ky telefon njoftohet se ka një ekran prej 7 inçësh që mund të përkulet në gjysmë për ta transformuar atë në një formë portofoli. Jashtë pajisjes do të ketë ende një lloj të ekranit. Për shkak të ...

Read More »

Vazhdon ANV e CSP ditën e 3 të ligjëratave Blockchain Teknologji UBT Prishtinë

DSC_0353-1024x682.jpg

Ka vazhduar për ditën e tretë me radhë punën Akademia Ndërkombëtare Verore e Cyber Security & Privacy në Prishtinë me ligjëratat për Blockchain Technology prej Prof Akihiko Mutoh nga Japonia. Universiteti për Biznes dhe Teknologji UBT dhe UBT-CERT Divizioni në organizimin e dytë me radhë të akademisë nën moton “Security Awareness & Privacy” në Prishtinë mbahet në datat 16-25 Korrik ...

Read More »

Bitcoin mund të arrijë deri në 40,000 dollarë thotë një miliarder

Çmimi i bitcoin mund të arrijë deri në 40,000 dollarë kur të fillojë të pranohet në masë tha miliarderi dhe investitori Marc Lasry. “Ndërsa përqafohet nga masat dhe tregjet, bitcoin do të jetë më shumë sesa thjesht një bast,” u shpreh Ai. Në 3-5 vite ai thotë se vlera e bitcoin do të 10 fishohet. Në Dhjetor ai shprehu pendim ...

Read More »

Gjoba e Komisionit Evropian ndaj Google mund ta bëjë Android-in me pagesë

Vendimi i Bashkimit Evropian për të detyruar Google të ndajë Chrome dhe Google Search nga Play Store mund të ketë implikime për modelin aktual të biznesit ku Android jepet falas. CEO i kompanisë Sundar Pichai mbrojti vendimin e Google i cili detyronte prodhuesit të instalonin edhe Chrome e Google Search nëse dëshironin Play Store. Pichai la të kuptohet se kjo ...

Read More »

Publikohet një foto zyrtare e Galaxy Note 9

DiUM2p9VMAUtZhT.jpg

Javën e kaluar UniverseIce publikoi një foto të një materiali promocional të Galaxy Note 9-ës. Ndërsa kemi pari foto të shumta në të kaluarën, fotoja e publikuar ditën e sotme është më e qarta. Insajderi i njohur i industrisë Evan Blass publikoi një foto zyrtare të Galaxy Note 9-ës në ngjyrë blu me një laps S Pen në ngjyrë të ...

Read More »

Samsung tall shpejtësinë e shkarkimit të iPhone X

Nuk është hera e parë që Samsung “sulmon” Apple përmes reklamave. Me çdo produkt të ri Galaxy, gjigandi Korean tallet me rivalin kryesor në përpjekje për të joshur konsumatorët. Reklama më e fundit e Samsung zgjat 30 sekonda ku shfaqen dy personazhe, një femër e quajtur Rosie dhe një gjeni i Apple. Rosie i thotë gjeniu se iPhone X nuk ...

Read More »

Komisioni Evropian, gjobë rekord prej 5 miliardë dollarësh në drejtim të Google

Google është gjobitur me 4.3 miliardë euro (5 miliardë dollarë) nga autoritetet Evropiane. Komisioni Evropian thotë se Google ka abuzuar me dominimin e Android në tre drejtime. Gjigandi i motorit të kërkimit ka integruar aplikacionet e kërkimit dhe shfletimit në sistemin operativ. Gjithashtu ka ndaluar prodhuesit të ndërtojnë pajisje që funksionojnë me versione të tjera Android dhe paguar disa prodhues ...

Read More »