19 December 2018
Home » Teknologji (page 3)

Teknologji

Deutsche Telekom dhe Orange i bashkohen skeptikëve të Huawei

Huawei-n e presin sfida të reja në Evropë pasi gjigandi Gjerman i telekomunikacionit Deutsche Telekom dhe ai Francez Orange nuk do të përdorin teknologjinë e firmës Kineze për të ndërtuar rrjetet e tyre 5G. Vendimi vjen pak javë pasi Huawei u bojkotua nga aleatët e Shteteve të Bashkuara me pretekstin se kompania Kineze përbën kërcënim për sigurinë kombëtare. Gjithashtu Deutsche ...

Read More »

AKEP masa konkrete në funksion të konkurrencës efektive

Autoriteti i Konkurrencës në bashkëpunim me autoritetet rregullatorë përfshirë AKEP zhvilluan sot forumin “Konkurrenca dhe Biznesi” , gjatë të cilit u diskutua kryesisht roli i Enteve Rregullatore për një konkurrencë të lirë dhe efektive në treg dhe bashkëpunimi me Autoritetin e Konkurrencës. Forumin e përshëndeti Kryetari i Kuvendit z. Gramoz Ruçi i cili theksoi nga njëra anë domosdoshmërinë e zhvillimit ...

Read More »

Shitje e iPhone për vitin e ardhshëm, analisti i shquar parashikon një 2019 të vështirë për Apple

Analisti i mirënjohur i Apple, Mung-Chi Kuo, edhe njëherë tjetër ndryshoi parashikimet e tij për shitjet e modeleve të reja të iPhone: Tani ai parashikon: 38 deri në 42 milion iPhone të shitur për tre mujorin e parë të 2019-ës nga 47 deri në 52 milion që kishte qenë më parë 205 deri në 210 milion iPhone të shitur gjatë ...

Read More »

Konami lançon një version falas të PES 2019

Kërkoni një lojë futbolli të vërtetë pa qenë nevoja të paguani çmimin e FIFA? Konami ditën e sotme lançoi PES 2019 Lite, një version falas i lojës së famshme Pro Evolution Soccer. Loja ofron blerje brenda aplikacioni megjithatë për tu luajtur është falas. Termi “Lite” përfaqëson modalitetin MyClub të lojës ku lojtarët mund të krijojnë super ekipe me lojtarë të ...

Read More »

Youtube ka fshirë 58 milion video gjatë tre mujorit të tretë të vitit

YouTube ka fshirë mëse 58 milion video dhe 224 milion komente gjatë tre mujorit të tretë të vitit për shkelje të politikave të platformës. Gjithashtu platforma fshiu 1.67 milion kanale me 50.2 milion video që përmbanin. Pothuajse 80% e kanaleve të fshira ishin ngarkime spam tha Youtube. 13% përmbanin lakuriqësi dhe 4.5% janë hequr për sigurinë e fëmijëve. Gjithashtu 7.8 ...

Read More »

Kërcënim me bombë përmes e-mail-it, hakerët kërkojnë 20 mijë dollarë në Bitcoin

Një e-mail kërcënues me bombë i cili kërkonte një pagesë në bitcoin është dërguar tek mijëra kompani, shkolla, spitale, media, agjenci qeveritare dhe individë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këto e-mail-e u dërguan mesditën e djeshme. Kërcënimi kërkonte 20,000 dollarë në bitcoin, një pagesë e cila nëse nuk realizohej personave u rrezikohej jeta. E-mail-i thoshte se eksplozivët janë vendosur ...

Read More »

Facebook Watch arrin në 400 milion përdorues

Këtë vetë Facebook vendosi të lançonte globalisht konkurrentin e Netflix dhe Youtube, Facebook Watch. Rrjeti social për herë të parë dha shifra që nga muaji Gusht sesa njerëz e përdorin. Në një postim në blog, kompania tha se mbi 400 milion njerëz përdorin çdo muaj shërbimin dhe 75 milion çdo ditë. Këta 75 milion mesatarisht shpenzojnë 20 minuta në ditë ...

Read More »

Kënga e Justin Bieber nuk është më videoja më e papëlqyer në YouTube

YouTube Rewind 2018, video përmbledhëse e vitit të momenteve kyçe të publikuara në platformë, është bërë video më e papëlqyer e vitit. Ajo numëron afro 10.1 milion mospëlqime ku 82% e shikuesve thonë se nuk e kanë shijuar aspak. Në vendin e dytë vjen Justin Bieber me 9.9 milion mospëlqime me këngën Baby të publikuar në 2010-ën. Nga komentet e ...

Read More »

Raport: Samsung Galaxy S10-ta do të kushtojë 1,765 dollarë

Sipas një raporti të fundit flagshipi i ardhshëm i Samsung, Galaxy S10, do të mbërrijë më 20 Shkurt të vitit të ardhshëm pak ditë përpara Kongresit Mobil Botëror. Informacionet e publikuara sot janë në një linjë me raportet e mëhershme. Telefoni vjen në përvjetorin e 10-të të linjës Galaxy S. A case manufacturer's expectations for the Galaxy S10 lineup: pic.twitter.com/lrExjvalcb ...

Read More »

Tesla kërkon 167 milion dollarë nga një punonjës i cili e sabotoi

Tesla kërkon që Martin Tripp të paguajë aq sa qimet e kokës. Ish punonjës i kompanisë akuzohet nga shefi ekzekutiv për sabotimi i Tesla dhe kërkon nga ai 167 milion dollarë. Prodhuesi i makinave elektrike paditi Tripp në fillim të vitit duke akuzuar për vjedhjen e informacioneve dhe transferimin tek palë të jashtme. Tripp ka pranuar se ka shkruar një ...

Read More »