Home » Teknologji (page 20)

Teknologji

Aksionet e Dropbox u rritën gati 40% në ditën e parë të tregtimit

Aksionet e Dropbox u rritën 36% në debutimin e Dropbox si një kompani publike, duke e mbyllur ditën me një vlerë tregu prej rreth 10 miliardë dollarësh. Në një prej marshimet e  IPO-ve të teknologjisë të vitit 2018, aksionet e Dropbox treguan një kërkesë të lartë për IPO-të e teknologjisë, pavarësisht nga performanca e dobët nga disa aksione të teknologjisë ...

Read More »

Rritja e kapaciteteve dhe privatësisë premtojnë një të ardhme të ndritur për Bitcoin

E ardhmja e Bitcoin do të bëhet më interesante. Këtë vit, si dhe vitet e ardhshme, priten shumë ndryshime teknike. Të gjitha këto zhvillime, sidomos ato në zgjerimin e kapaciteteve, do të kenë një impakt pozitiv në çmimin e monedhës kriptografike në një periudhë afatgjatë. Rritja e kapaciteteve Shumica e përdoruesve të monedhave kriptografike kanë parë me skepticizëm mungesën e ...

Read More »

Ministria e Financave liron nga tatimi doganor pajisjet bazike të teknologjisë informatike

Ministri i Financave (MF), Bedri Hamza, ka njoftuar sot se ka marr një vendim për të avancuar në zhvillimin e të rinjve, e në veçanti të gjinisë femërore, si në aspektin e karrierës së tyre profesionale po ashtu edhe në ofrimin e mundësive për hapjen e bizneseve të reja me theks të veçantë në ofrimin e shërbimeve. Sipas MF-së, ministri ...

Read More »

Si të kontrollojmë se cilat aplikacione kanë marrë të dhënat tona në Facebook

Shumë përdorues të Facebook kur navigojnë në aplikacione ndodhen shpesh para alternativës për tu loguar nëpërmjet Facebook apo nëpërmjet krijimit të një llogarie të re. Sigurisht që shumica zgjedh të logohet nga Facebook duke mos humbur kohë për regjistrim dhe për të evituar harrimin e fjalëkalimit. Pas historisë së Cambridge Analytica, ku Mendohet se janë vjedhur të dhëna nga mbi ...

Read More »

NASA po kërkon të gjithë të pasionuarit pas fenomeneve natyrore të shkrepin foto të qiellit dhe ti shpërndajnë ato nëpërmjet një aplikacioni

NASA po kërkon të gjithë të apasionuarit pas fenomeneve natyrore të shkrepin foto të qiellit dhe ti shpërndajnë ato nëpërmjet një aplikacioni. Projekti shkencor “i qytetarëve” i nevojitet NASA-s të bëjë vlerësimin e të dhënave të marra nga 6 instrumenta tokësorë nga satelitë të ndryshëm. Këto instrumenta  janë pjesë e një projekti të quajtur “Retë dhe sistemi energjetik i radioaktivitetit ...

Read More »

Google dhe WhatsApp përkrahin kodin telefonik +383 të Kosovës

google-1.jpg

Në Shkurt Viber u bë ndër shërbimet e para që adoptonte kodin e ri telefonik të Kosovës. I miratuar nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit në Dhjetor të 2016-ës dhe i botuar në buletinin operacional të prefikseve të shteteve, kodi telefoni i Kosovës kaloi përmes një mori peripecish 2 vjeçare si rezultat i mosdakordësive mes Prishtinës dhe Beogradit. Tashmë listës së ...

Read More »

Elon Musk fshin faqet Tesla dhe SpaceX në Facebook

CEO i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk është ndër personat e  fundit që janë bashkuar me nismën #DeleteFacebook. Në përgjigje të një pyetjeje nga një përdorues i Twitter për fshirjen e faqes së SpaceX në Facebook, Musk u përgjigj të premten: “Unë nuk e dija  se ekzistonte një e tillë, por po do ta bëj”. Ai më pas  fshiu edhe ...

Read More »

Google sfidon Amazon për blerjet online

Analistët gjykojnë se Google po i shpall konkurrencë Amazon për blerjet online duke lançuar programin e ri të quajtur Shopping Actions i cili lejon përdoruesit të blejnë produkte online nëpërmjet Asistentit të Google dhe reklamave në kërkimet. Në kërkimet Google, Asistentin Google dhe shërbimin Google Express, të gjithë përdoruesit mund të ruajnë mënyrat e pagesës me kredenciale dhe të bëjnë ...

Read More »

Apple do të prezantojë një iPad të ri “më të lirë”

Sipas Bloomberg Apple do të prezantojë javën e ardhshme një version të ri të modelit fillestar të iPad. Kompania mban një aktivitet më 27 Mars në Çikago dhe vetmja gjë që dimë është se do të fokusohet në tregun e edukimit. Apple prezantoi një version të lirë të iPad në Mars të 2017-ës pa një konferencë për shtyp. iPad ngjan ...

Read More »

Instagram “rikthen” rendin kronologjik të postimeve

Instagram nuk ka për të sjellë rendin kronologjik të postimeve por do të shfaqë më shumë postime të fundit. “Me ndryshimet e reja kryefaqja e Instagram do të jetë më e freskët dhe nuk do të humbisni momentet më të mira që ju interesojnë me të vërtetë,” shkruante Instagram. E thënë ndryshe shfletimi në rrjetin social pritet të jetë më ...

Read More »