20 February 2019
Home » Teknologji (page 2)

Teknologji

Huawei jep datën e debutimit të flagshipit P30

Huawei zyrtarisht ka bërë të ditur datën e debutimit të flagshipit P30. Telefoni debuton më 26 Mars në Paris. Aktiviteti i njoftua në rrjetin social Twitter nën moton: “Rregulluat janë bërë për tu rishkuar.” Videoja që shoqëron njoftimit lë të kuptohet se P30 do të ketë kamerë me zmadhim të përmirësuar. Paraardhësi P20 ishte telefoni i parë me tre kamera ...

Read More »

Autoritetet Gjermane ndalojnë shitblerjen e aksioneve të huazuara në Wirecard

Autoriteti mbikëqyrës financiar Gjerman Bafin ditën e Hëne ndaloi shitjen dhe blerjen e aksioneve të huazuara – ashtuquajtuara short positions – në Wirecard AG duke cituar paqartësitë e tregut dhe performancën e dobët të aksioneve të kompanisë Gjermane. “Ekziston një rrezik që shitja dhe blerja e aksioneve të huazuara mund të shkaktojë luhatje të mëdha në vlerën e aksioneve të ...

Read More »

Këllëfët LED të Samsung për Galaxy S10 shfaqin njoftimet në pjesën e pasme

Pothuajse çdo kompani në botë që ka të bëjë me aksesorë mobilë të paktën do të prodhojë një këllëf për Galaxy S10 por vetë Samsung do të jetë i pari. Këllëfët e Samsung zakonisht kanë rezultuar të mrekullueshëm por këllëfi i fundit LED është diçka krejt tjetër. I publikuar në rrjetin social Twitter, këllëfi ka një efekt ndryshe nga sa ...

Read More »

Versioni i ardhshëm i Android nuk do të ketë një buton për tu kthyer pas

Gjestet e kontrollit në Android Pie të ngelura pas në kohë për shkak të përzierjes së koncepteve të reja me ato të vjetra. Megjithatë Google ka planifikuar të krijojë paksa konsistencë. XDA zbuloi se një ndërtim i hershëm i Android Q përmban një sistem të rimodeluar navigimi. Në vend që të ktheheni pas me një buton të dedikuar, përdoruesit tashmë ...

Read More »

Shfletimi privat në Chrome do të bëhet me të vërtetë privat

A e dini se kur shfletoni në Incognito Mode në shfletuesin Google Chrome uebsajtet e dini se po shfletoni në ueb privatisht? Sajte si The Boston Globe dhe MIT Technology Review kanë përdorur këtë fakt për të bllokuar këdo që shfleton privatisht. Kjo sepse njerëzit përpiqeshin të shmangin një “paywall” dhe të maksimizonin kapjen e të dhënave. Tashmë sipas 9to5Google ...

Read More »

Galaxy S10, 5G, ekrane me palosje: Ja sesi Samsung do të rikthejë besimin tek smartfonët

Të duket sikur telefoni yt Samsung është bërë i mërzitshëm? Kjo do të ndryshojë së shpejti. Linja e telefonëve të gjigandit Korean këtë vit do të bëjë një hap të rëndësishëm përpara. Në mesin e avancimeve janë: skanerët e shenjave të gishtërinjve, 5G-ja dhe telefonët me palosje që shndërrohen edhe në tablet. Ditën e Mërkure kur Samsung të prezantojë Galaxy ...

Read More »

Craig Wright nuk heq dorë nga pretendimet se është krijuesi i Bitcoin

Krijuesi i vetëshpallur i Bitcoin, Craig Wright ka kritikuar ethereum tek autoritetet Amerikane ndërsa vijon të pretendojnë se ai është shpikësi Satoshi Nakamoto. Në një përgjigje për Komisionin Amerikan të Tregtimit të Mallrave (CTFC) në lidhje me tregjet dhe mekanikën e kryptoaseteve, ai tha se është Nakamoto: “Emri im është Dr. Craig Wright dhe nën pseudonimin Satoshi Nakamoto përfundova një ...

Read More »

Katër në pranga në Indi për një mashtrim 14 milionë dollarësh në kriptomonedha

Policia e qytetit Indian Mumbai ka arrestuar katër persona për përfshirjen e tyre në një mashtrim multi-milion dollarësh me kriptomonedha. Sipas Time of India, banda kishte vjedhur nga përdoruesit 14 milionë dollarë. Kriptomonedha e grupit e quajtur Cashcoin u lançua një vit më parë me premtimin se do tu dyfishonte paratë investitorëve në dy muaj. Sipas raportit të Times of ...

Read More »

Zuckerberg akuzohet për mospërfillje dhe mungesë lidershipi

Një raport i Parlamentit Britanik që mund të rezultojë shkatërrimtar ka vënë në shënjestër CEO e Facebook Mark Zuckerberg duke e akuzuar për “mospërfillje.” Komiteti Britanik i Dixhitalizimit, Kulturës, Medias dhe Sportit (DCMSC) ditën e Hëne publikoi raportin për dezinformimin dhe lajmet e rreme pas një hetimi 18 mujor. Raporti kërkoi rregullimin e menjëhershëm të Facebook dhe akuzon Zuckerberg se ...

Read More »

Britania nuk dëshiron të bllokojë pajisjet e rrjeteve 5G të Huawei

Shtetet e Bashkuara mund të kenë korrur sukses me disa prej aleatëve për bllokimin e pajisjeve të telekomunikacionit të Huawei, por jo të gjithë janë të bindur se gjigandi Kinez është kërcënim serioz. Burime pranë Financial Times thonë se Agjencia Britanike për Sigurinë Kibernetike (NCSC) ka arritur në përfundimin se mund të kufizojë rreziqet në implementimin e pajisjeve të Huawei ...

Read More »