19 December 2018
Home » Teknologji (page 10)

Teknologji

Teknologjia ultrasonike do ti bëjë skanerët e shenjave të gishtërinjve nën ekran më të saktë dhe shpejtë

Këtë vit pamë disa modele telefonësh të cilët braktisën modelet tradicionale të sensorëve të shenjave të gishtërinjve për ti zëvendësuar me ato modele që gjenden nën ekran. Qualcomm është më i fundit i cili lançoi një sensor të shenjave të gishtërinjve nën ekran duke ndihmuar më tej në popullarizimin e teknologjisë. Megjithatë sensorët e përdorur tek Vivo U21X, Mate P20 ...

Read More »

Microsoft ridizajnon aplikacionin Outlook në iOS

swipe.gif

Microsoft solli një mori përditësimesh për aplikacionin Outlook në iOS ditën e sotme i cili vjen pak javë pasi kompania zbuloi ridizajnimin e ikonave të Office dhe planeve për të bërë të njëjtën gjë me Windows 10-ën. Outlook për platformat mobile do të jetë ndër të parët që merr ikonën e re filluar me iPhone dhe iPad. Megjithatë ikona është ...

Read More »

Prodhuesi Kinez sfidon Samsung dhe Sony, premton një telefon me kamër 48-megapiksel

Në fillim të vitit Sony dhe Samsung prezantuan sensorët e tyre 48-megapiksel për smartfonët duke thyer rekordin e vendosur nga Nokia 6 vite më parë me sensorin 41-megapiksel në modelin Nokia 808. Me Huawei Mate 20 Pro dhe P20 Pro Max që ju afruan rekordin të 40-megapiksel, gara ka rifilluar ndërsa Xiaomi do të jetë garuesi i ri. Sot presidenti ...

Read More »

Nokia prezanton telefonin premium me kosto të përballueshme Nokia 8.1

Nokia prezantoi sot atë që e quan “telefon premium me kosto të përballueshme”. Modeli i rangut të mesëm Nokia 8.1 kushton 399 euro dhe vjen për të pasuar modelin Nokia 7.1 i cili ofron performancë dhe harduer të shkëlqyer për 350 dollarë. Telefoni i ri është i ngjashëm me paraardhësin por ka komponentë të përditësuar dhe çmim më të lartë. ...

Read More »

Edhe Telekomi Britanik refuzon pajisjet e Huawei

Grupi Britanik i Telekomunikacionit BT do të heqë pajisjet e gjigandit Kinez Huawei nga rrjeti qendror i 4G-së brenda dy vitesh raportoi Financial Times. Lëvizja nga BT vjen në një kohë kur Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje aleatëve të shmangin pajisjet e Huawei në infrastrukturat e tyre të telekomunikacionit. BT gjithashtu ka përjashtuar Huawei nga mundësia e furnizimit ...

Read More »

Samsung mashtron me kamerën e Galaxy A8 Star duke përdorur një foto të realizuar me DSLR

Filiali i Samsung në Malajzi duhet të përgatitet për të dhëna goxha shpjegime. Kompania në përpjekje për të treguar fuqinë fotografuese të Galaxy A8 Star, përdori një portret të jashtëm të cilin e modifikoi dhe më pas e publikoi sikur të ishte realizuar nga një A8. Problemet filluan kur fotografja Serbe Dunja Djudjic mësoi se dikush kishte blerë foton e ...

Read More »

Audi do të investojë 14 miliardë euro për makinat autonome

Audi do të investojë 14 miliard euro në pesë vitet e ardhshme për teknologjitë transportit të së ardhmes, shërbimeve dixhitale dhe drejtimit autonom. Këto investime të cilat do të vijojnë deri në 2023 shkojnë në drejtim të ndërtimit të fabrikave si dhe kërkim e hulumtim. Shefi ekzekutiv i Audi America kishte thënë në 2015-ën se deri në 2025-ën ¼ e ...

Read More »

NVIDIA prezantoi zyrtarisht kartën e saj grafike më të fuqishme, Titan RTX

dims-1-1-1024x602.jpg

NVIDIA zyrtarisht ka zbuluar kartën grafike më të fuqishme, Titan RTX. Ajo ka në përbërje 72 bërthama Turing RT dhe 4,608 bërthama CUDA, 68 më shumë sesa modeli më i fuqishëm aktualisht në treg RTX 2080 Ti. Por kjo kartë grafike më shumë sesa konsumatore u dedikohet hulumtuesve të inteligjencës artificiale, përdoruesve workstation dhe lojtarëve me xhepa të thellë. Ajo ...

Read More »

Australia miraton ligjin i cili do të dekriptojë bisedat private

Australia do të miratojë një ligj i icili i jep policisë dhe agjencive të inteligjencës akses në mesazhe të enkriptuara në platformat si WhatsApp. Këtë ligj e kanë mbështetur edhe partitë opozitare. Ligji u kundërshtuar ashpër nga një grup i industrisë dixhitale me anëtarë si Facebook dhe Google. Protesta e tyre është mbështetur edhe nga Amnesty International dhe Human Rights ...

Read More »

Rrëzohet plani i Bashkimit Evropian për taksimin e kompanive dixhitale si Google dhe Facebook

Ministrat Evropianë të Financave dështuan të gjenin një akord të përbashkët për një taksë mbi të ardhurat dixhitale, pavarësisht një plani të minutës së fundit nga Gjermania dhe Franca për të shpëtuar propozimin. Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi taksë 3% mbi firmat dixhitale si Facebook dhe Google duke thënë se këta të fundit tentojnë të kanalizojnë fitimin drejt vendeve ...

Read More »