Home » Teknologji

Teknologji

Versioni i ardhshëm i iOS, më shumë informacion për reduktimin e performancës së iPhone

Në përditësimin e radhës të iOS 11, përdoruesit do të kenë në dispozicion një opsion me të cilin mund të ç’aktivizojnë reduktimin e performancës së telefonit të tyre. Lajmi u dha nga vetë ekzekutivi i kompanisë Tim Cook dhe vjen një muaj nga zbulimi i bujshëm ku Apple reduktonte performancën e telefonëve qëllimisht në mënyrë që bateritë e vjetra të ...

Read More »

Microsoft lançon zyrtarisht Age of Empires Definitive Edition më 20 Shkurt

Në Qershor të vitit të kaluar për të përkujtur 20 vjetorin e lojës, Microsoft tha se do të risillte një version të cilësisë së lartë të Age of Empires. Loja e cila u premtua në Tetor të 2017-ës u shty pa një datë të caktuar. Tashmë kompania tha se Age of Empires Definitive Edition do të mbërrijë më 20 Shkurt ...

Read More »

Instagram u tregon ndjekësve se kur keni qenë për herë të fundit online

IMG_F1DFB6A306A7_1.jpeg

Instagram vijon me përmirësimin e seksionit të mesazheve këtë herë me një veçori mjaft popullore të gjendur në Facebook Messenger dhe WhatsApp. Në ndërfaqjen e kutisë së mesazheve njerëzit që ju ndjekin ose keni komunikuar më parë me to do të mësojnë kur keni qenë online për herë të fundit. Opsioni i quajtur “Show Activity Status” është i aktivizuar automatikisht ...

Read More »

Pagesa e gjobës 13 miliard euroshe nga Apple për KE-në fillon në Mars

Grumbullimi i gjobës 13 miliard euroshe të Apple nga Komisioni Evropian do të fillojë në Mars dhe finalizohet në Shtator. Lajmi vjen nga autoritetet Irlandeze të cilat u detyruan nga Komisioni Evropian për të rikuperuar taksat e papaguara ndër vite nga Apple e cila gjeti një parajsë fiskale në Dublin. Irlanda dhe Apple kanë apeluar vendimin megjithatë kanë detyrimin për ...

Read More »

Prodhuesi i telefonëve Nokia premton diçka të mrekullueshme në Kongresin Mobil Botëror

1f60e.png

Juho Sarvikas, shefi i produktit pranë HMD Global, u tha njerëzve të presin diçka të mrekullueshme në Kongresin Mobil Botëror që do të mbahet në Shkurt. Komentet u bënë në rrjetin social Twitter. HMD aktualisht është prodhuesi i telefonëve Nokia dhe kompania ka pasur një 2017 të shkëlqyer. Në Kongresin Mobil Botëror të vitit të kaluar kishte një prezencë të ...

Read More »

Tregu i kompjuterave personalë arrin pikën më të ulët në një dekadë

chartoftheday_12578_global_pc_shipments_n.jpg

Shitjet e kompjuterëve ranë vitin e kaluar në pikën më të ulët që nga 2006. Sipas të dhënave paraprake që vinë nga Gartner, prodhuesit shitën 263 milion njësi vitin e kaluar, një rënie krahasuar me 270 milion në 2016-ën. 2017-ta ishte viti i gjashtë me radhë kur shitjet e kompjuterëve personalë vijojnë rënien. Ato kanë rënë me 30% që nga ...

Read More »

Përditësimet e Spectre dhe Meltdown nga Intel shkaktojnë ngadalësime dhe fikje të papritura

Intel bëri të ditur se pajisjet kompjuterike po rindizeshin përtej të zakonshmes pasi kishte dërguar përditësime për Spectre dhe Meltdown. Kompania e pranoi problemin dhe tha se po bën progres drejt identifikimit të shkaqeve. Gjithashtu dha informacion për mënyrën sesi përditësimet mund të ndikojnë në performancën e qendrave të të dhënave. Intel tha se në bazë të testimeve që kishte ...

Read More »

Aksion kundër piraterisë. Tre të arrestuar dhe 58 aparate të sekuestruara në Tiranë

Pirateria televizive merr një tjetër goditje në Shqipëri. një rrjet që tregtonte në mënyrë të paligjshme Dream Box e Android Smart Box u shkatërrua nga policia e Tiranës. Agjentët e hetimt të krimit ekonomik e financiar në bashkëpunim me Prokurorinë arrestuan shtetasit Kristo Taka, Valer Pinderi dhe Brenat Xhuti pasi piratonin në mënyrë të paligjshme programe televizive pa të drejtën ...

Read More »

WhatsApp Business debuton në Android dhe është falas

Pas shumë kohësh pritje dhe testimesh pafund, bizneset mund të kenë versionin e tyre të WhatsApp. Kompania ditën e Enjte prezantoi WhatsApp Business në Android dhe është falas për tu shkarkuar. Aplikacioni sjell disa funksionalitete bazike që një aplikacion biznesi kërkon. Ju mund të krijoni një profil biznesi me informacione shtesë si adresa, përshkrimi dhe informacioni i kontaktit. Madje mund ...

Read More »

Tim Cook thotë se versioni i ardhshëm i iPhone jep më shumë informacion për reduktimin e performancës së iPhone

Në përditësimin e radhës të iOS 11, përdoruesit do të kenë në dispozicion një opsion me të cilin mund të ç’aktivizojnë reduktimin e performancës së telefonit të tyre. Lajmi u dha nga vetë ekzekutivi i kompanisë Tim Cook dhe vjen një muaj nga zbulimi i bujshëm ku Apple reduktonte performancën e telefonëve qëllimisht në mënyrë që bateritë e vjetra të ...

Read More »