23 February 2019
Home » Software (page 5)

Software

Nokia: Instagram vjen së shpejti në Windows Phone.

Një lajm i mirë për përdoruesit e Windows Phone, pasi Nokia ka konfirmuar se Instagram po vjen në telefonat inteligjentë me sistemin operativ të Microsoft. Në një intervistë me gazetën Bangkok Post, Chris Weber, një ekzekutiv i Nokia, tha se Instagram po vjen në Windows Phone Store, edhe pse ai nuk arriti të japë ndonjë datë të saktë ose detaje ...

Read More »

MakerBot Digitizer ju lejon të ktheni objekte në mostra 3D për 1.400$

MakerBot ka filluar të marrë porosi për skanerin 3D, MakerBot Dgitizer, një skaner 3D me lazer që ju lejon të konvertoni lehtësisht objekte në mostra 3D. Pajisja, e cila është shpallur fillimisht në mars, kushton 1.400$, plus 150$ për shërbimin e MakerBot dhe programin mbështetjes të quajtur MakerCare Digitizer. Shpërndarja pritet të fillojë nga mesi i tetorit. MakerBot Digitizer përdor ...

Read More »

Maqedonia posedon softuerin e rrallë në botë që përgjon gjithçka

  Softueri FinFisher përdoret në 11 vende të botës, në mesin e të cilave rradhitet edhe Maqedonia. Kjo është bërë e ditur nga hulumtimi i grupit “Citzen lab” nga Universiteti i Toronto, i cili është publikuar para disa ditësh. Ashtu sikurse shkruan DW, softueri FinFisher mundëson qasje deri te i gjithë sistemi i shfrytëzuesit dhe ndjekjen e komunikimit përmes internetit citon Zhurnal. ...

Read More »

Aplikacioni që shpëton njerëzit nga takimet e mërzitshme

  Pjesa më e madhe e njerëzve e kanë provuar, kanë ngecur në një takim të sikletshëm që nuk shkon askund. Por ndihma mund të jetë rrugës me një aplikacion të ri që bën një telefonatë shpëtimi. Aplikacioni Bad Date Rescue (Shpëtim nga Takimi i Mërzitshëm), që është hedhur në treg nga uebfaqja e takimeve eHarmony.com këtë javë, i lejon ...

Read More »

Pirate Bay lançon shfletuesin e vet PirateBrowser

  The Pirate Bay ka lançuar shfletuesin e vet të internetit, që synon njerëzit në vendet ku ofruesit e internetit kanë bllokuar qasjen në faqet pirate. PirateBrowser është lançuar pasi The Pirate Bay festoi përvjetorin e saj të dhjetë, pavarësisht përpjekjeve të mëdha nga kompanitë argëtuese për ta mbyllur atë. Ueb faqja e PirateBrowser shpjegon se aplikacioni kombinon klientin Tor ...

Read More »

Microsoft sulmon Google për aplikacionin e YouTube

Marrëdhëniet mes Google dhe Microsoft kanë filluar të përkeqësohen, mbi aplikacionin e YouTube për platformën Windows Phone. Google ka bllokuar përdoruesit të shikojnë video nëpërmjet aplikacionit, duke thënë se ajo ka shkelur kushtet e saj të shërbimit. Google kishte kërkuar që aplikacioni të bëhet duke përdorur kodin HTML5, por Microsoft tha se nuk ishte në gjendje për ta bërë një gjë ...

Read More »

Kontrolloni shtëpinë tuaj në distancë përmes celularit

Telefonat inteligjentë janë asistentët personalë revolucionarë, që na ndihmojnë për nevojat e planifikimeve dhe kërkimeve tona. Por një programues kërkon ta çojë teknologjinë e celularëve përpara. Benki, që nisi fushatën e tij në Kickstarter të martën, premton të kombinojë pajisjet e shtëpisë në një ndërfaqe të dizajnuar mirë me tre përbërës: një prizë inteligjente, një kamerë me bateri dhe një sensor për ...

Read More »

Internet Explorer 10, shfletuesi më efikas në energji

Microsoft ‘vdes’ të flasë rreth shfletuesit Internet Explorer 10, por kush i vë faj? Kompania ishte krenare të deklaronte se shfletuesi i ri është shfletuesi më efikas në energji, bën me dije Qendra e Sistemeve të Energjisë së Qëndrueshme në Fraunhofer SHBA. Microsoft thotë se kur krahasohet me Firefox ose Chrome, Internet Explorer 10 përdori 18% më pak energji. Për shkak të kësaj, ...

Read More »

Arabia Saudite ndalon Viber, radhën e ka Skype

Arabia Saudite ka pezulluar aplikacionin e njohur të mesazheve Viber, sepse nuk pajtohej me rregullat e vendit. Komisioni i Telekomunikimit dhe Teknologjisë së Informacionit ka paralajmëruar gjithashtu se “do të merren veprime të përshtatshme kundër aplikacioneve apo shërbimeve të tjera, që nuk përputhen me rregullat”. Viber mori një paralajmërim nga Rregullatori i Telekomunikacionit të Arabisë në mars, së bashku me ...

Read More »

7 mënyra si mund ta bëni më të sigurt Internet Explorer

Mënyra se sa mirë nga mbron Internet Explorer (IE) – apo çdo shfletues tjetër – nga sulmet apo malware-t, varet shumë nga përkujdesja jonë. Më poshtë ju paraqesim disa këshilla si mund ta bëni më të sigurt Internet Explorer 9 dhe 10. 1. Instaloni versionin më të fundit të Internet Explorer. Edhe pse fillimisht mund të jetë pak e vështirë ...

Read More »