20 February 2019
Home » Software (page 4)

Software

Microsoft Office Lens sfidon Evernote si aplikacioni më i mirë për skanimin e dokumenteve në iOS.

Në betejën për titullin e aplikacionit më të mirë mobil të skanimit, shfaqen dy pretendentë të cilët e njohin mjaft mirë njëri tjetrin: OneNote vs EverNote. Dhe kjo betejë është zhvendosur edhe në iOS dhe Android. Microsoft Office Lens quhet aplikacioni i ri mobil që shërben për skanimin e dokumenteve në iOS. Përmes kamerës lehtësisht do të mund të fotografoni ...

Read More »

Shkruani e-maile pa “ndjenja” që të merrni përgjigjje

Na ndodh shpeshherë t’u dërgojmë e-maile njerëzve që janë shumë të zënë me punë dhe jo rrallë herë përgjigjjet na vonohen ose ndonjëherë mund të mos vijnë fare. Jo gjithmonë arsyeja është se personi ka shumë punë dhe nuk ka asnjë minutë kohë për të kthyer përgjigjje. Ka raste kur është mënyra se si e kemi shkruar ne e-mailin ajo ...

Read More »

Nice Weather, një aplikacion ndryshe për parashikim të motit në Android

Nëse e pëlqeni estetikën e rrafshët, minimale që duket se kërkohet mjaft shumë këto ditë, aplikacioni Nice Weather e mundëson këtë. Ikona të thjeshta për kushtet e tanishme atmosferike, një grafik për temperaturat gjatë kohës dhe një ngjyrë të vetme për t’iu dhënë një ide në çast për parashikimin e motit. Është i thjeshtë dhe i mprehtë, pa ndonjë katranosje ...

Read More »

Facebook përdor metodë të re për të ndihmuar të kuptuarit e postimeve tuaja

Facebook është duke përdorur një metodë të inteligjencës artificiale që quhet mësim i thellë për të analizuar të dhënat e grumbulluara nga 1 miliard përdorues sa i ka, nëpërmjet një rruge të re. Sipas një raporti nga MIT Technology Review, qëllimi i projektit, që drejtohet nga një grup prej tetë personash me emrin “skuadra AI”, është të kuptojë domethënien dhe ...

Read More »

“Pëlqimi” në Facebook mbrohet nga kushtetuta e SHBA-së

Ngjashëm me këtë Klikimi “Like” ose “Pëlqej”, që mund të shihet tek ata që e përdorin gjuhën shqipe në Facebook, për ndonjë postim ose faqe tani është një formë e shprehjes që mbrohet nga Amendamenti i Parë i Kushtetutës së SHBA-së, sipas një opinioni të lëshuar të mërkurën nga një gjykatë federale, që përmbysi një vendim të kundërt që ishte ...

Read More »

Tani mund t’i përdorni aplikacionet e përshtatshme me pajisjet tuaja të vjetra me iOS

“>Lajme të mira për ata që kanë një iPhone, iPad ose iPod touch më të vjetër dhe që nuk kanë qenë në gjendje që të përdorin aplikacionet më të fundit. Dyqani App Store tani iu ofron opsionin për të shkarkuar “versionin e fundit të përshtatshëm” për pajisjen tuaj. Ndryshimi ishte treguar nga përdoruesi në Reddit justinbeiberispoop, i cili tha që ...

Read More »

Lançohet Firefox 24 për pajisjet desktop dhe mobile

Mozilla sapo lançoi zyrtarisht versionin e përditësuar Firefox 24 për Windows, Mac, Linux dhe Android. Tashmë versioni i ri mund të gjendet tek faqja zyrtare Firefox.com nëdrsa për ata që e kanë tashmë të instaluar do mund të sigurojnë këtë version automatikisht. Më poshtë po paraqesim risitë e këtij versioni: Desktop Për versionin desktop të shfletuesit mund të themi se ...

Read More »

Baidu prezanton Total View, një version kinez i Google Street View

  Tani ka një arsye më tepër për të thirrur Baidu ‘Google i Kinës’, pasi kompania prezantoi Total View, një shërbim i ngjashëm me Street View të Google. Projekti i Google, Street View, i cili shfaq imazhe panoramike 360 gradë nga shumë vende në mbarë botën me Google Maps, nuk është i pranishëm në Kinë, kështu që Total View është ...

Read More »

Microsoft heton mitmarrje në Rusi dhe Pakistan

Microsoft ka konfirmuar njoftimet e medias, se është duke punuar me qeverinë amerikane për të hetuar pretendimet se kompania iu ka dhënë ryshfete zyrtarëve në Rusi dhe Pakistan, në mënyrë për të fituar kontratat e furnitorëve. Gazeta Wall Street Journal raportoi se hetimi, që ishte përqendruar në aktivitete të paligjshme në Kinë, Bullgari dhe Itali, është zgjeruar në Rusi dhe ...

Read More »

Agjencia gjermane paralajmëron për përdorimin e Windows 8

Microsoft ka promovuar Windows 8 në të kaluarën si versionin më të sigurt të sistemeve operative deri më sot dhe në Windows 8.1 ka bërë edhe më shumë përmirësime të sigurisë. Megjithatë, një agjenci e qeverisë gjermane tani ka shtypur një buton paniku, duke pretenduar se përdorimi i Windows 8 mund të jetë i rrezikshëm për grupet e tjera qeveritare ...

Read More »