20 February 2019
Home » Software (page 3)

Software

Viruset kompjuterike më të frikshëm në histori !!!!

Kur kompjuterat tanë ballafaqohen me viruese, rezultatet mund të jenë shkatërruese. Ca viruse, të paktën siç na sugjeron historia, shkatërrimin ua kanë sjellë milion individëve online. Kanë qenë aq të frikshëm saqë kanë dëmtuar kompjuterat e miliona përdoruesve në të gjithë botën. Por cilët viruse kompjuterike kanë qenë më shkatërruesit në histori? Hidhini një sy infografikut të mëporshtëm dhe përgatituni ...

Read More »

Sa para vleni???? Tani mund ta zbuloni me këtë aplikacion.Provojeni!!!

A ju ka munduar ndonjëherë pyetja se sa vleni në të vërtetë? Tashmë me aplikacionin e ri mund ta shihni se sa duhet të paguheni në të vërtetë. Aplikacioni “ValueMyCV” përpunon të dhënat e CV-së tuaj dhe iu nxjerr shumën se sa duhet të paguheni. Ndoshta nuk përfitoni aq sa duhet dhe mund ta zbuloni thjesht fare, mjafton të ngarkoni ...

Read More »

Nvidia prezantoi kartën grafike GTX 980 Ti. Shton mbështetjen për 4K !!

Nvidia ka prezantuar gjatë eventit Computex 2015 një version të ri të kartës së saj grafike GeForce GTX 980 Ti. Nvidia premton se kjo kartë do të sjellë kualitet më të mirë 4K në video lojëra. GTX 980 Ti do të kushtojë 649$ dhe do të jetë e pajisur me Batman Arkham Knight për kompjutera. Ardhja e versionit të ri ...

Read More »

Zbulohen çmimet e Windows 10!!!!

Microsoft do të prezantojë këtë verë një version të ri të Windows-it, platformën Windows 10. Microsoft ka konfirmuar se sistemi operativ do të mund të përditësohet falas tek pajisjet që operojnë aktualisht me Windows 7 ose 8 gjatë vitit të parë, por nuk ka zbuluar çmimet për versionet e mëvetësishme të këtij sistemi. Edhe pse Microsoft është përpjekur që të ...

Read More »

A po e ngadalësojnë shtojcat shfletuesin tuaj???Ja zgjidhja!!!

an Paul, një i apasionuar pas shtojcave në shfletues ka krijuar një artikull ku shpjegon se si një përdorues të ketë mundësi të kuptojë nëse shtojcat në shfletues janë duke ngadalësuar navigimin e tij në internet. Shtojcat dhe aplikacionet sigurisht që të ofrojnë më shumë mundësi në një shfletues por shpesh herë ato ngadalësojnë shfletuesin, ndikojnë negativisht në performancën e ...

Read More »

Caller ID for messaging, karakteristika më e re e Facebook do t’ju ndihmojë të njihni më mirë ata që ju shkruajnë !!!!

Nëse ju jeni nga ata përdorues të Facebook që në profilin tuaj keni dhe shok të panjohur, atëherë Facebook po jua bën më të thjeshtë përsa i përket njohjeve të reja. Rrjeti social së fundmi ka lançuar një shtojcë të quajtur ‘caller ID for messaging’. Por si funksionon ky funksionalitet i ri? Në momentin që ju merrni një mesazh nga ...

Read More »

Një maluer po tmerron ekspertët e sigurisë: Shkatërron kompjuterin nëse zbulohet nga antivirusi .

Një maluer i ri po tremb ekspertët e sigurisë! Nëse antivirusët e zbulojnë, ai do të shkatërrojë kompjuterin. Ky maluer i quajtur Rombertik nga Cisco Systems, është dizenjuar për të ndërhyrë në çdo tekst i cili shkruhet brenda një shfletuesi. Përhapet përmes spam-it dhe mesazheve “phishing”. Ky maluer sapo hyn në sistemin operativ Windows bën disa verifikime për të parë ...

Read More »

Windows 10 do të jetë një shërbim jo më thjesht sistem operativ .

Microsoft është duke implementuar një model të ri softueri me Windows 10. Një zhvillues brenda kompanisë deklaroi se Windows 10 është versioni i fundit i Windows gjatë konferencën Ignite dhe më pas ky lajm u konfirmua dhe nga një zëdhënës i Microsoft. Kjo do të thotë që pas lançimit të Windows 10, sistemi operativ do të ketë përditësime të vazhdueshme ...

Read More »

Përdorues të smartfonit Lumia 520 kujdes! Mos instaloni versionin eksperimental të Windows 10 .

Ndërtimi më i fundit eksperimental i Windows 10 për telefonët solli shfletuesin Spartan si dhe një numër të konsiderushëm aplikacionesh universale. Por ky version i Windows 10 solli edhe probleme fatale për përdoruesit e një telefoni Lumia 520. Ky model është telefoni Windows më popullor në botë. Një punojës i Microsoft shpjegoi kështu në forumin e Windows Insider: “Po marrim ...

Read More »

WhatsApp nuk di të ndalet, numëron 800 milion përdorues aktivë.

Aplikacioni i platformës së komunikimit WhatsApp tashmë përdoret çdo ditë nga 800 milion përdorues në të gjithë botën. Të paktën kështu u shpreh themeluesi Jan Knoum. Ky aplikacion tashmë zotëron 100 milion më shumë përdorues aktivë sesa në fillimi të 2015 kur numëron 700 milion përdorues aktivë. Kjo platformë po përhapet me shpejtësi ndërsa një muaj më parë dyqani i ...

Read More »