20 February 2019
Home » Software (page 2)

Software

iOS 9 mund të fshijë përkohësisht aplikacionet tuaja për të liruar hapësirë për përditësimet e softuerit.

Në Konferencën Botërore të Zhvilluesve, Craig Federighi i Apple krenar dha lajmin se instalimi i softuerit të ri iOS 9 do të kërkonte një hapsirë vetëm 1.3GB në iPhone apo iPad. Padyshim ky është një përmirësim i dobishëm. Por kompania ka vendosur t’jua bëjë më të thjeshtë se kaq testuesve të iOS 9. Ashtu sic raportohet në 9to5Mac, sistemi operativ ...

Read More »

Google do të ofrojë falas shërbimin muzikor Play Music!!

Google do të ofrojë falas veçorinë e saj radio për shërbimin muzikor Play Music. Apple do të lançojë shërbimin e saj muzikor nga fundi i kësaj jave, dhe Google ka gjetur pikërisht këtë moment që të tërheqë vëmendje duke ofruar veçorinë radio të Play Music për të gjithë përdoruesit në SHBA. Kjo veçori radio më parë ka qenë në dispozicion ...

Read More »

Ja sesi të përfitoni Windows 10-tën falas pa paguar asnjë qindarkë !!!!

Microsoft kishte njoftuar më herët përdoruesit e Windows 7 dhe Windows 8.1 do të kishin mundësi të kalonin në Windows 10 falas. Por gjigandi i sistemit operativ tha se do të ofronte falas Windows 10-tën për të gjithë testuesit përmes programit Windows Insider. Po po është e vërtetë. Edhe nëse keni akoma të instaluar Windows XP-në, mjafton të testoni një ...

Read More »

Mbi 600 milionë telefona Samsung në rrezik!!!

NowSecure  ka raportuar një dobësi kritike tek softueri i tastierës tek telefonat e serisë Samsung Galaxy. Nëse shpërthen, një piratë kibernetikë mund të fitojë akses tek telefoni, ta monitorojë atë në distancë, të instalojë viruse apo të vjedhë të dhëna personale. Mbi 600 milionë telefona inteligjentë Samsung, që kanë të instaluar tastierën SwiftKey, janë të ekspozuar ndaj kësaj dobësie. Ryan ...

Read More »

Google ndihmon besimtarët myslimanë, sjell aplikacionin për Ramazan!!!

Google ka lansuar sot një vegël të posaçme për muajin e Ramazanit. Opsioni i quajtur “Shoqëruesi im Ramazan” do t’i ndihmojë myslimanët ta respektojnë muajin më të shenjtë të vitit. “Në mënyrë që t’i ndihmojmë njerëzve për Ramazan, ne e kemi lëshuar My Ramadan Companion, i cili ofron informacione të lokalizuara, ndihmë dhe përmbajtje tjetër që mundëson pasurimin e asaj ...

Read More »

Një gjest bujar nga Google!!!!!!

Një burrë nga Oklahoma  la intervistën e punës me Google sepse kishte një rast vdekjeje në familje. Ata i dërguan një letër ngushëllimi dhe i ofruan postin. Peter kishte aplikuar për një vend pune si inxhinier tek qendra e të dhënave të Google-it në Kaliforni. Një zyrtar i Google-it i kishte shkruar një shënimin me dorë aplikantit, ku i shprehte ...

Read More »

OnePlus 2 do të fuqizohet nga një version i modifikuar i Snapdragon 810!!!

Kur të dale në shitje pasardhësi i OnePlus One, modeli OnePlus 2, do të fuqizohet nga një processor Snapdragon 810. OnePlus e konfirmoi këtë zyrtarisht këtë fakt, processor I cili është present edhe në HTC One M9. Kompania tha se kishte shpenzuar goxha kohë për të vendosur se cili do të ishte proçesori që do të fuqizonte OnePlus 2 dhe ...

Read More »

Photoshop edhe në pajisjet Android!!!!

Softueri editues i imazheve, që të gjithë ne e njohim me emrin Adobe Photoshop, ka krijuar katër aplikacione të reja për pajisjet Android. Këto aplikacione janë Adobe Photoshop Mix, Adobe Shape CC, Adobe Brush CC dhe Adobe Color CC. Për të përdorur këto aplikacione, duhet të abonoheni tek shërbimet Creative Cloud të Adobe. Aplikacioni Photoshop Mix ofron një mënyrë më të ...

Read More »

Cristiano Ronaldo shmang paparacët në një video lojë!!!!!

Është krijuar së fundmi një video lojë për kompjuterë për yllin e futbollit Cristiano Ronaldo. Në fakt, “Ronaldo & Hugo: Superstar Skaters” duket më shumë se një lojë për yllin e Real Madridit. Ajo duket edhe si një mesazh i koduar për njerëzit. Loja ka të bëjë me shmangien e paparacëve në rrugët e Las Vegasit, gjëja që Ronaldo urren ...

Read More »

Harrojeni PIN-in katër shifror. Së shpejti do të përdorni Emoji

PIN-i me katër shifra përdoret zakonisht për të ndaluar qasjen në llogaritë, por ka një problem të madh, ai është i limituar në përdorimin e numrave nga 0-9. Një kompani britanike ka gjetur një zgjidhje më të mirë: PIN të bazuar tek emojit. Sistemi “Emoji Passcode” mund të përdoret për të siguruar llogaritë me simbole. Këto jo vetëm që mbahen ...

Read More »