Home » Software

Software

Instagram do t’i ngjajë Snapchat-it!!!

Instagram vazhdon të huazojë veçori nga Snapchat dhe Twitter. Veçoria me fundit, e huazuar nga Snapchat, shfaq video në kohë reale për ngjarje të veçanta, në këtë rast për Halloween-in. Nëse e keni hapur Instagram-in të shtunën, duhet të keni parë në fillim të faqes të shkruar “Shikoni videot më të mira për Halloween”. Duke klikuar tek kjo veçori, ju ...

Read More »

Aplikacioni që transformon fotot në piktura të famshme!!!

Keni dashur ndonjëherë të shihni fotot tuaj të pushimeve në stilin e Van Gogh, apo të keni një portret të pikturuar nga Pikaso? Një grup shkencëtarësh nga Universiteti Tubinga në Gjermani kanë zbuluar një algoritëm të inteligjencës artificiale që mund të kthejë çdo foto në pikturë. Nëpërmjet këtij softueri shkencëtarët kanë arritur të kthejnë disa foto në stilin e pikturave ...

Read More »

Lancohet aplikacioni argëtues në gjuhën shqipe për fëmijë “Yjet!!!

Yjet është një aplikacion magjik dhe interaktiv për fëmijë që përmban përralla dhe vjersha të shumta me zë dhe tekst, të cilat tërheqin vëmendjen dhe zhvillojnë imagjinatën.  Aplikacioni ka një dizajn të bukur dhe ilustrues që mundëson navigim të lehtë prej përralle në përrallë, si dhe veçohet me zërin unik të aktores së njohur shqiptare Leze Çena në leximin e ...

Read More »

Ja cilët telefona do të përditësohen me sistemin Android 6 Marshmallow!!!!!

Është publikuar në internet lista e plotë e të gjithë telefonave që do të përditësohen me versionin e ri të sistemit operativ Android, 6.0 Marshmallow. Këtu përfshihen telefonat inteligjentë të kompanive teknologjike: Samsung, LG, Sony, Xiaomi, Huawei, Asus, OnePlus, HTC. Fillimisht do të përditësohen telefonat inteligjentë të prezantuar së fundmi, më pas do të përditësohen versionet e mëparshme. Në kolonën ...

Read More »

Spychatter, aplikacioni që “fsheh” të dhënat!!!

Një aplikacion i ri ka dalë në SHBA që të jep mundësinë e fshehtësisë totale të komunikimit në internet. Quhet Spychatter dhe është vepër e programuesit italian Agostino Sibillo, rezident në Amerikë. I disponueshëm edhe në Google Play për pajisjet Android, aplikacioni të jep mundësinë “të fshehësh” brenda rrjetit të internetit të dhëna apo informacione. Në një hartë të botës, ...

Read More »

Keni pirë shumë? Aplikacionet që ju ndihmojnë të lini pijen!!!!

Ndryshimi mes relaksimit, një nate të këndshme dhe dehjes, dhimbjes së të qënit xurxull janë disa pije alkoolike. Por si ta kuptojnë pijedashësit kur janë duke e tejkaluar masën? Studimet tregojnë se njerëzit nuk janë shumë të mirë në vlerësimin e sasisë që pijnë. Të mbash një llogari mendore se sa ke pirë, apo të dish se çfarë përbën një ...

Read More »

Një tastierë virtuale në pëllëmbë të dorës???

Çfarë do të ndodhte nëse dora juaj do të punonte si një tastierë? Një studim i kryer nga Google tenton të kthejë lëkurën e dorës tuaj në një tastierë virtuale. Ajo ngjan pak a shumë si një Google Glass, duke vendosur një tastierë interaktive virtuale në pëllëmbë të dorës. Sipas “DailyMail”, një kamera në kufje gjurmon lëvizjen e gishtave dhe ...

Read More »

iOS vs Android “LUFTA” VAZHDON!!!!

E dashuroni telefonin tuaj Android? Dëshironi të blini një tablet? A ju thonë të gjithë se iPad është tableti më i mirë? Por akoma ka më shumë kuptim që ju të blini një tablet Android? Arsyeja nuk është një besnikëri emocionale. Apple dhe Google kanë kohë që luftojnë së bashku që të jetë botën juaj mobile e preferuar, një betejë ...

Read More »

JA Sfondi Zyrtar I Windows 10!!!!(video)

Si ndodh me çdo version të Windows, Microsoft ka krijuar një sfond desktop posaçërisht për Windows 10. Ndërsa kompania kishte përzgjedhur Aurorën për Vistan dhe logon katër ngjyrëshe për Windows 7, sfond i Windows 10-tës shfrytëzon po të njëjtën logo por me një pamje tjetër. Dhe kompanisë iu desh goxha punë për të ndërtuar këtë sfond sepse shfrytëzoi dy burime ...

Read More »

Facebooku “shkurorëzohet” nga Messengeri!!!!

Rrjeti i njohur social, Facebook, ka njoftuar se nga sot përdoruesit e aplikacionit Messenger, mund të kyçen online pa pasur nevojë që të jenë aktiv edhe në aplikacionin bazë, Facebook. Ky opsion momentalisht është i limituar vetëm për përdoruesit në ShBA, Kanadë, Peru dhe Venezuelë dhe sipas zëvendëspresidentit të kompanisë David Marcus përdoruesit tani do të kenë eksperiencë më të ...

Read More »