20 February 2019
Home » Kuriozitete (page 5)

Kuriozitete

Sikur planetët të ishin afër nesh sa Hëna…!!!!

Ja një ide e çmendur: çfarë nëse shikoni lart gjatë natës dhe nuk shihni Hënën por një Saturn gjigand të shtrirë në horizont? Apo një Jupiter zë tërë qiellin? Për fotografitë madhështore të mëposhtme, Ron Miller, ish-drejtor i artit në Planetariumin Albert Ajnshtajn të Muezut Ajror dhe Hapësinor Kombëtar, zbulon si planetet e Sistemit tonë Diellor do të dukeshin sikur ...

Read More »

Lexus krijon një skateboard fluturues!!!! (Video)

Lexus ka postuar një video të martën, për një mjet të cilin të gjithë ne e kemi ëndërruar – por që kurrë nuk kemi menduar se do të bëhet realitet: një skateboard fluturues. Videoja është e shkurtër dhe nuk e shfaqë përdoruesin duke e vozitur atë, por ne mund ta shohim skateboard-in e quajtur SLIDE duke qëndruar pezull mbi tokë. ...

Read More »

iOS 9 mund të fshijë përkohësisht aplikacionet tuaja për të liruar hapësirë për përditësimet e softuerit.

Në Konferencën Botërore të Zhvilluesve, Craig Federighi i Apple krenar dha lajmin se instalimi i softuerit të ri iOS 9 do të kërkonte një hapsirë vetëm 1.3GB në iPhone apo iPad. Padyshim ky është një përmirësim i dobishëm. Por kompania ka vendosur t’jua bëjë më të thjeshtë se kaq testuesve të iOS 9. Ashtu sic raportohet në 9to5Mac, sistemi operativ ...

Read More »

Prezantuesja amerikane reklamon Shqipërinë në nder të Rita Orës!!!!!

Prezantuesja amerikane Wendy Williams ka folur për Shqipërinë, teksa në një prej episodeve të programit është përmendur këngëtarja Rita Ora. Gjatë shfaqjes së saj në “The Wendy Williams Show”, 50 – vjeçarja ka folur rreth intervistës së fundit të këngëtares shqiptare për Marie Claire dhe ndër të tjera ka thënë se nuk e dinte se Rita ishte nga Shqipëria. Rita Ora, ...

Read More »

Google do të ofrojë Wi-Fi falas nëpër qytete të ndryshme në të gjithë botën.

Google ofron disa shërbime interneti, si Google Fiber apo shërbimi i ri wireless Project Fi. Kompania do të zgjerojë edhe më shumë shërbimet e saj në lidhje me internetin. Google do të sigurojë Wi-Fi falas me shpejtësi të lartë në qytete në të gjithë botën. Për të vënë në jetë këtë projekt, kompania do të marrë si shembull qytetin e ...

Read More »

LG thyen rekordin e selfie-ve me LG G4!!!!

LG prezantoi telefonin e saj inteligjent G4 në muajin prill. Pak muaj pas daljes së tij në treg, telefoni arriti të shënojë një rekord të ri për numrin më të madh të selfie-ve të shkrepura në një vend. Këto selfie janë shkrepur gjatë një eventi të zhvilluar në Meksikë me 13 qershor. LG G4 shkrepi një selfie në çdo 10 ...

Read More »

Këshilla e mjekëve: Mos i mbani “celularët e mençur” afër zemrës!!!

Njerëzit të cilët kanë të vendosur pajisjen “pacemaker”, e cila kontrollon rrahjet e zemrës, për personat që kanë ç’rregullime me to, nuk duhet në asnjë mënyrë që të mbajnë celularin në xhepin e sipërm. Kërkimet e fundit tregojnë se “celularët e mençur” mund të ndërhyjnë në punën e kësaj pajisje dhe ta ndalojnë atë. Shkenctarët kanë testuar 308 njerëz më ...

Read More »

Autobusët e vjetër do të shërbejnë si vend strehimi për të pastrehët!!!!

Kompania e ndërtimit “Group 70 International” po planifikon të shndërrojë një park autobusësh në një vend strehimi për të pastrehët, në Honolulu, Hawaii.  Ideja është që t’u sigurohet një vend strehimi të varfërve, ku mund të lahen, të flenë, madje mund të shërbejnë edhe si vende argëtimi për të  pastrehët. Anëtari i kompanisë Group 70 International dhe ideatori i projektit, ...

Read More »

Si do të ishte jeta pa internet???

E keni imagjinuar ndonjëherë botën pa internet? Si do t’i bënit detyrat pa Wikipedia-në? Të jetonit pa lojën CandyCrush? Ose të shikonit këtë video pa YouTube-in? Universi paralel i ‘World Wide What? na tregon se si do të ishte jeta për sipërmarrësit e mëdhenj të teknologjisë nëse zoti Tim Berners Lee nuk do të shpikte internetin. Në video shfaqet Arianna ...

Read More »

Nokia 3210: A është ky telefoni më i mirë i të gjitha kohërave?

Kompania Nokia u duk se u largua përfundimisht nga tregu i smartfonëve që pas blerjes së divizionit të saj të smartfonëve nga Microsoft. Por raportet e fundit të cilat janë konfirmuar dhe nga ekzekutivët e saj, tregojnë për një rikthim të bujshëm të kësaj kompanie në biznesin e smartfonëve. Fillimet e Nokia në këtë treg kanë qënë të suksesshme dhe ...

Read More »