23 February 2019
Home » Kuriozitete (page 4)

Kuriozitete

Hedhja e parë “wireless”!!!(video)

Shkenca kombinohet me sportet ekstreme për të krijuar hedhjen e parë “wireless”, apo pa asnjë masë mbrojtëse. Në qershor të vitit 2015, një grup shkencëtarësh vendosën të bëjnë të mundur hedhjen pa asnjë masë mbrojtëse. Ata përdorën katër pajisje që konvertojnë energjinë elektrike në një fushë magnetike të fuqishme. Personi që hidhet nga ndërtesa vishet me një kostum me magnete. ...

Read More »

JA roboti që mund të ndërtojë një shtëpi në vetëm dy ditë!!!!

Robotët po integrohen gjithmonë e më shumë në jetën tonë dhe po bëjnë gjëra shumë të dobishme. Tani robotët do të na ndërtojnë edhe shtëpinë për një kohë shumë të shkurtër. Një inxhinier australian ka krijuar një robot ndërtues, i cili vendos tullat shumë më shpejt se një njeri. Ky robot mund të ndërtojë një shtëpi në vetëm dy ditë. ...

Read More »

Vizatimi që ka bërë miliona njerëz të qajnë (VIDEO)!!!!!

Vizatimi në rrugë i këtij djaloshi ka bërë miliona njerëz të qajnë. Protagonist i kësaj video është një djalosh, i cili i mbetur jetim duket se më shumë se kurr ka nevoj për ngrohtësinë e prindërve, një mungesë që ai e shfaq përmes këtij vizatimi në rrugë. Djaloshi nuk kishte nënën, dhe vizatimi i tij flet sa mijëra fjalë. Shikoni në video ...

Read More »

Vodafone Albania do të ofrojë Wi-Fi Falas gjatë verës në zonat turistike të Shqipërisë.

    Kjo nuk është hera e parë që operatori mobil Vodafone sjell risi në treg. Në fakt Wifi Falas është aplikuar edhe vitin që lamë pas ku operatori në fjalë ofronte akses në internet Wifi Falas kryesisht në zonat turistike gjatë sezonit të pushimeve. Një iniciativë të ngjashme e kemi parë me ALBWifi, projekt i realizuar nga ALBtelecom ku ...

Read More »

Ja cila është pesha ideale sipas gjatësisë.

  Rezultatet bazohen ne kete lloj formule: (Gjatesia juaj – 100) – (10% x (Gjatesi – 100) = Pesha 1- Nese jeni e gjate 1.50cm, pesha juaj ideale = 45.0 kg. 2 -Nese jeni e gjate 1.51cm, pesha juaj ideale = 45.9 kg. 3- Nese jeni e gjate 1.52cm, pesha juaj ideale = 46.8 kg. 4- Nese jeni e gjate ...

Read More »

‘Halo’ mbërrin më në fund në iPhone

Erdhi koha që më në fund e famshmja ‘Halo’ të bëhet e disponueshme dhe në pajisjet iOS. Por në të vërtetë nuk bëhet fjalë për video lojën Halo të cilën jeni mësuar të luani deri më sot. Në fakt janë bërë të disponueshme në pajisjet Apple dy seri të veçanta të kësaj maratone loje; bëhet fjalë për ‘Spartan Strike’ dhe ...

Read More »

Konami tregon detajet e PES 2016 !!!

Pak ditë pasi tregoi se ylli i Brazilit dhe Barcelonës, Neymar, do të jetë në ballinën e video-lojës së famshme PES 2016, kompania prodhuese Konami ka treguar detajet e reja dhe datën e lansimit të kësaj loje. Pro Evolution Soccer 2016 do të ketë sistem të ri të kontrollimit dhe, sipas prodhuesit, gjithçka do të jetë më reale. Driblimet, lëvizjet ...

Read More »

Parkoi në vendin e gabuar, ja çfarë i bëjnë makinës së tij (VIDEO)!!!!

Parkimi në vend të gabuar ka bërë që ai të gjendet para një surprize të bërë për të. Ky është një shofer, i cili e ka parkuar makinën e tij në vendin e personave me aftësi të kufizuara, ndërsa një grup personash e kishin mbuluar makinën e tij me simbolet e invaliditetit. Përmes videos ne do të shikojmë momentin e rikthimit ...

Read More »

10 Fakte shkencore që do t’ju habisin!!!!

Këto 10 fakte shkencore që do t’ju habisin: 1. Trupi i një person mesatar ADN mjaftueshëm për tu shtrihet nga Dielli në Pluton dhe mbrapa, 17 herë. 2. Një trup mesatar i një njeriut mbart dhjetë herë më shumë qeliza bakteriale sesa qelizat njerëzore. 3. Mund t’i marrë një protoni 40,000 vjet për të udhëtuar nga bërthama e diellit në ...

Read More »