23 February 2019
Home » Kuriozitete (page 3)

Kuriozitete

Çfarë rrezikojmë nga përdorimi i wi-fi publik!!!???

Fjalëkalimi i emailit, i PayPal, të dhënat në Facebook, madje edhe një telefonatë private e regjistruar e gjitha. “Viktima” janë tre politikanë britanikë, të cilët i janë nënshtruar një eksperimenti të F-Secure. Qëllimi i eksperimentit është të tregojë rreziqet që vijnë nga përdorimi i një wi-fi publik. Shoqëria e sigurisë informatike ka ngarkuar hakera “etikë” të hyjnë në pajisjet e ...

Read More »

Këpucët hi tech, ndryshojnë ngjyrën falë një aplikacioni!!!

Këpucët e të ardhmes do të ndryshojnë ngjyrën dhe dizenjon në bazë të shijeve. Gjithçka falë një aplikacioni me një prekje në smartphone. Ideja, që nuk është kthyer ende në një produkt për tregun, ështe e Rehabstudio, një studio zhvilluesisht londineze që ka menduar për “Shift Sneakers”, këpucët e gjimanstikës që janë në gjendje të shfrytëzojnë të rejat e fundit ...

Read More »

43 vendet në botë ku shqiptarët mund të udhëtojnë pa viza!!!!

A e dinit se në Makao, Korenë e Jugut, Brazil, Senegal e shumë vende të tjera që thjesht u kemi dëgjuar emrin, nuk ka nevojë për vizë për të udhëtuar? Sipas listës zyrtare të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Shqipërisë, janë plot 43 vende ku shqiptarët mund të lëvizin pa nevojën e një vize afatshkurtër. Mes këtyre shteteve janë ...

Read More »

Të mësosh 30 gjuhë? Ja se si…

Çdo vit në Berlin zhvillohet një takim mes protagonistësh poliglotë, personat të cilët flasin më shumë se pesë gjuhë. Studimi që në vegjëli i thjeshton gjërat, por ky nuk është i vetmi sekret: një gazetar i huaj tregon historinë e një djali, i cili flet të paktën 30 gjuhë. Kushdo që del nga Universiteti i Gjuhëve mendon se një e ...

Read More »

“Të fluturosh” me biçikletë!!!!

Vittorio Brumotti, çiklisti profesionist me origjinë nga Italia, ka realizuar një video të re duke u ngjitur me biçikletë në ura apo ndërtesa të ndryshme. Videoja tregon aftësitë e tij të pabesueshme për të ngarë biçikletën.(ict media).

Read More »

Risia: Fotografoni ushqimin, Google ju tregon kaloritë!!!

Teknologjia sa vjen dhe avancon. Tashmë Google do të numërojë kaloritë e ushqimit nëpërmjet fotos. Kjo e re, e publikuar në një konferencë në Boston, përdor algoritme të sofistikuara dhe inteligjencë artificiale për të analizuar se çfarë ka në pjatë dhe të bësh një vlerësim të kalorive. Teknologjia bazohet në atë të DeepMind, një shoqëri e blerë nga Google vitin ...

Read More »

Kur njeriu mposhtet nga një program i inteligjencës artificiale.

Shkenca vazhdon të bëjë hapa përpara. Një program i ri i inteligjencës artificiale, i krijuar nga disa shkencëtarë kinezë, ka arritur të mposhtë njeriun në një test inteligjence. Pavarësisht se teknologjia ka përparuar jashtëzakonisht shumë, ende nuk ishte regjistruar një fitore e robotëve përballë njeriut. Por, pas këtij testi, dëshmohet se programi i inteligjencës artificiale gjithnjë e më shumë po ...

Read More »

Kërcim që rrallë herë mund ta keni parë !!! (VIDEO)

Kenichi Ebina është një person, i cili arrin ta lëvizë trupin në një mënyrë që jo gjithkush do të ishe në gjendje ta bënte. Trupi i tij duket se sfidon limitet e dhëna nga skeleti njerëzor.Ebina është në gjendje që të kombinojë disa zhanre të muzikës duke përdorur lëvizjet, të cilat janë njëkohësisht të sakta dhe precize. (ict media)

Read More »

Ushqimet më të mira për në verë… Ja cilët janë!!!!!

Edhe për stinën e verës, ekspertët e dietave kanë klasifikuar disa ushqime, që janë më të mira sa i përket hidratimit dhe mbajtjes së mirë të formës trupore. Ja se cilat janë ato. Mbajtja e ekuilibrit të duhur përsa i përket hidratimit është gjithmonë e rëndësishme, por kjo çështje bëhet shumë më e vështirë në sezonin e nxehtë. Ndjesia e ...

Read More »

Bubble Soccer, sporti më popullor i momentit!!!!(video)

Kjo lojë quhet bubble soccer. Njerëz të futur në tollumbacë të medhenj që ndeshen me njëri-tjetrin duke ndjekur një top. Ky sport që në rregulla i ngjan futbollit po kthehet gjithmonë e më shumë popullor. Një argëtim i siguruar dhe pa u lënduar, pasi është e pamundur.

Read More »