23 February 2019
Home » Kuriozitete (page 2)

Kuriozitete

Fotografi heq telefonat nga fotot për të treguar sa të varur janë njerëzit pas teknologjisë!!!

Telefonat inteligjentë janë bërë një pjesë e pandashme e jetës sonë. Duhet ta pranojmë se po bëhemi gjithmonë e më shumë skllav të pajisjeve elektronike. Fotografi Eric Pickersgill na ofron një paraqitje të shkurtër se sa të varur jemi ne pas telefonave. Eric u kërkoi njerëzve që të pozonin me telefonat e tyre në situata të ndryshme gjatë ditës dhe ...

Read More »

Tastiera që funksionon vetëm me shikim (VIDEO)!!!!

Tastiera “OptiKey” ju vjen në ndihmë shumë përdoruesve që vuajnë nga sëmundje që nuk mund të kontrollojnë muskujt. Tastia është është bërë e mundur që të lëvizë vetëm me lëvizjen e syve. Ajo është e dizajnuar nga Xhulius Suitland, developer 32 vjeç nga Londra, i cili ka punuar për tre vjet për ndrërtimin e kësaj tastjere. Me ndihmën e tastjerës ...

Read More »

Ja se si ta ruani karikuesin e iPhone ose SAMSUNG (VIDEO)!!!

Karikusi i telefonit gjithmonë kthehet në një shqetësim për ne për shkak të prishjes, sidomos nëse ne kemi një pajisje Apple/ Shumë njerëz priren që të jenë të kujdesshëm dhe në gjendje që ta mbajnë në funksion njëpajisje të tillë por ka dhe nga ato të cilët e kanë të pamundur dhe duhet të dinë se për ruajtjen e saj ...

Read More »

Hakerat kanë përdorur rrjetin social Linkedin për të kompromentuar sisteme biznesesh dhe institucionesh

Çdo ditë e më shumë hakerat tregojnë se mënyrat e sulmeve kibernetike online janë nga më të shumllojshmet. Së fundmi ata kanë ndërtuar një skemë mashtrimi e cila është implementuar në rrjetin e rekrutimit të punonjësve, LinkedIn. Nga të dhënat e zbuluara deri më tani, grupi i hakerave ka vënë nën shënjestër kompanitë e telekomunikacionit, institucionet qeveritare dhe departamentet e ...

Read More »

3D Printer

3DZ arrives in a climate of great change and continuous transformation of the production mode. We are authorized 3D Systems dealers, the global leader in the manufacture of 3D printers, 3D scanners and software. For more info, please click: HERE

Read More »

Sonda New Horizon pranë Plutos.

Një sondë amerikane pa pilot pritet të bëhet sot mjeti i parë i hapësirës që eksploron miniplanetin Pluto. Sonda “New Horizons” pritet t’i afrohet planetit Pluto në distancën 12 mijë e 500 kilometra, të marrë në këtë largësi fotografi dhe të dhëna, ndërsa i kalon pranë kësaj bote të akullt, me një shpjetësi 50 mijë kilometra në orë. Por do ...

Read More »

Si quheshin fillimisht disa nga kompanitë teknologjike? Përgjigjet do t’ju habisin !!!!

Keni menduar ndonjëherë se si janë quajtur më parë disa nga kompanitë teknologjike? Më poshtë kemi listuar disa nga kompanitë më të famshme me emrat e tyre të mëparshme, që në pjesën më të madhe nuk kanë asnjë ngjashmëri. 1. Apple fillimisht është quajtur Apple Computer   Apple është quajtur fillimisht “Apple Computers”, në vitin 1976. Në vitin 2007 kompania ...

Read More »

Arkitektuara deri në re dhe muzetë e klasit botëror të Qytetit të Erës mbizotërojnë Çikagon.

Udhëtim nëpër Eldaradon : Çikago Çikago qyteti i Gradaçeleve ose si i thërrasin amerikanët : ? CHICAGI ILLINOI : El Dorado e cila shqiptohet nga spanjisht për ” një të artë ” është një mrekulli më vete, është term i përdorur nga evropianët për të përshkruar një kryetar fisnor të një populli. Më vonë , ai u bë emri i ...

Read More »

Rusia ndalon selfie-t !!!!!

Qeveria ruse paralajmëroi shtetasit e saj për rreziqet që mund të vijnë nga selfie-t. Ajo ka nisur edhe një fushatë sensibilizuese, pasi të paktën 100 persona janë vrarë si pasojë e aksidenteve të ndryshme që janë shkaktuar për shkak të selfie-ve. Këta njerëz janë përpjekur të shkrepin selfie në situata shumë të rrezikshme. Ministria e brendshme ka njoftuar vendasit dhe ...

Read More »