Home » Kuriozitete

Kuriozitete

I mbijeton sulmeve të Parisit falë telefonit Samsung!!!!!!!

Një i ri francez i ka shpëtuar për mrekulli vdekjes nga sulmet terroriste në Francë falë celularit. I riu, i quajtur Sylvestre, sapo kishte përfunduar një telefonatë kur një terrorist hodhi veten në erë vetëm pak metra larg tij. Sylvestre tha se koka e tij do të kishte shpërthyer po mos të kishte qenë telefoni, i cili ishte goditur nga ...

Read More »

Një makinë e ndërtuar vetëm me telefona!!!

Është një makinë – ka madhësinë e saj – po është ndërtuar vetëm me telefona të vjetër. Artisti tajvanez Lin Shih-Pao ka shpenzuar katër muaj për këtë projekt të pazakontë. Ai shpenzoi gati 30 mijë dollarë duke udhëtuar nëpër botë për katër vjet, ku mblodhi 25 mijë pajisje të vjetra mobile. Synimi i tij është që të ndërgjegjësojë njerëzit që ...

Read More »

Pas 20 vitesh automjetet nuk do të drejtohen më nga njerëzit u shpreh Steve Wozniak

  “Ishte një eksperiencë magjike”, u shpreh Steve Wozniak momentet që kishte përjetuar në një makinë Tesla me sistem vetëdrejtimi. Një nga pionerët e teknologjisë që solli revolucionin e kompjuterave personal në 1970-tën tregoi eksperiencën e tij në makinën Tesla ma këtë fjalë: “Ishte një ndjesi e mrekullueshme të shikoje makinën që manifestonte aftësitë vetëdrejtuese në rrugë.” “Makinat me sistem ...

Read More »

87 % e operacioneve globale të Apple funksionojnë me energji të riciklueshme

Apple bëri të ditur se fabrikat e saj në Kinë operojnë që të gjitha më energji të riciklueshme. Të njëjtën gjë kompania amerikane e kishte bërë edhe në SHBA. Globalisht, 87 % të operacioneve të Apple bazohen në energji të riciklueshme. Projektet me panele diellore të Apple në Kinë do të kenë impakt klimaterik të njëjtë me largimin nga qarkullimi ...

Read More »

Një shpikje gjeniale, 16 kamera në një të vetme!!!

Kamerat e ditëve të sotme nuk kanë shumë ndryshime nga njëra-tjera. Të gjitha kanë një ekran, disa butona, lente dhe një kuadrat. Diferenca kryesore mes tyre qëndron tek numri i megapikselëve dhe këndi i pamjes. Si të krijojmë një kamerë ndryshe nga të tjerat? Ju mund të bashkoni 16 kamera në një të vetme.  Një kamerë e tillë është krijuar ...

Read More »

Fitoni 10 mijë dollarë për një ide të mirë.

Inxhinierët e NASA kërkuan ndihmën e të gjithë banorëve të botës të ndihmojnë ata për të krijuar një koloni në Planetin e kuq. Inxhinierët e NASA-s, edhe pse janë ndër më të mirët në botë, megjithatë kërkuan ndihmën e të gjithë banorëve të botës të ndihmojnë ata për të krijuar një koloni në Planetin e kuq. NASA ka shpallur një ...

Read More »

Aplikacioni që transformon fotot në piktura të famshme!!!

Keni dashur ndonjëherë të shihni fotot tuaj të pushimeve në stilin e Van Gogh, apo të keni një portret të pikturuar nga Pikaso? Një grup shkencëtarësh nga Universiteti Tubinga në Gjermani kanë zbuluar një algoritëm të inteligjencës artificiale që mund të kthejë çdo foto në pikturë. Nëpërmjet këtij softueri shkencëtarët kanë arritur të kthejnë disa foto në stilin e pikturave ...

Read More »

JA 10 personat më të pasur në botë!!!

Themeluesi i kompanisë “Microsoft”, Bill Gates, ende mbetet personi më i pasur në botë. Në listën e revistës prestigjioze “Forbes” janë publikuara dhjetësha e miliarderëve. Kjo revistë po ashtu ka njoftuar se tani në botë ekzistojnë 1 mijë e 862 miliarderë, që paraqet shifrën më të lartë deri tani. Më poshtë keni listën e 10 personave më të pasur në ...

Read More »