20 February 2019
Home » Computer (page 5)

Computer

Si e përcakton kompjuteri temperaturën e diskut

Është e vërtetë që mos interesimi në shumë hollësi se si ndodhin shumë gjëra të cilat i përdorim, ndihmon në kryerjen më të shpejt të punëve të ndryshme. Për shembull, ju mund të jeni përdorues të rregullt të kompjuterit, por mbase as që e keni menduar ndonjëherë se si kompjuteri, kjo pajisje aq e popullarizuar dhe e përdorur gjatë një ...

Read More »

Kompjuteri i ri Erazer X700 nga Lenovo

Në janar, si pjesë e prezantimit në CES 2013, Lenovo zbuloi planet për lançimin e Erazer X700, një kompjuter për video-lojëra. Në kohën e shpalljes së tij, Lenovo tha se kompjuteri do të ketë atë që quhet teknologjia OneKey (një buton).Kjo do të lejojë përdoruesit të rrisin shpejtësinë e procesorit Intel Core i7 Extreme me një buton, në vend se ...

Read More »

Acer nxjerr në ankand laptopin e frymëzuar nga Star Trek, Aspire R7

Acer ka nxjerrë në ankand në eBay një version të veçantë të laptopit Aspire R7, i cili është frymëzuar nga filmi Star Trek  dhe të ardhurat e tij do të shkojnë për bamirësi. Pajisja është frymëzuar nga Star Trek, me dizajnin e saj unik që ngjan me Starship Enterprise. Acer ka shtuar edhe më shumë në ankand, duke përfshirë një ...

Read More »

Dell përditëson disa pajisje të gjeneratës së katërt

Dell ka hedhur në treg procesorë të rinj Intel, Haswell Core, në rangun e pajisjeve të saj. Ndër këto pajisje përmendim: XPS, Latutude dhe OpticPlex. Jo vetëm kaq por me këto pajisje sjell edhe gjeneratën e katërt të tyre. Ajo për të cilën krenohet kompania Dell për këto pajisje është shpejtësia e tyre, edhe pse pajisjet punojnë me Haswell si ...

Read More »

AMD: qarqe për Android dhe Chrome OS

Bëhuni gati të shikoni pajisje celulare dhe laptopë me Android dhe Chrome OS, duke përdorur qarqe AMD nën skelet. Raportohet se prodhuesi i qarqeve është i hapur për projektimin dhe zhvillimin e këtyre qarqeve, që mendohet të mbështesin sistemin operativ Android dhe Chrome. AMD do të vazhdojë të jetë e përkushtuar ndaj makinerive Windows, por shpreson të zgjerohet më tepër në një ...

Read More »

Intel nxjerr setin e parë të procesorëve Haswell

Intel nxori të shtunën setin e parë të procesorëve “Haswell”, gjeneratën e katërt të procesorëve bërthamë që do të jetë edhe seti i fundit i kompanisë i prodhuar për kompjuterët desktop. Linja është vazhdim i Ivy Bridge, seria e procesorëve bërthamë të gjeneratës së tretë. PC Pro raporton se deri tani procesorët kanë treguar përmirësime të dukshme krahasuar me paraardhësin ...

Read More »

IBM blen ofruesin e infrastrukturës kompjuterike cloud SoftLayer

IBM bleu dje ofruesin e infrastrukturës kompjuterike cloud SoftLayer Technologies si përpjekje për të konkurruar më mirë me Amazon. Kushtet e përfshira në marrëveshje nuk janë bërë të ditura, por Wall Street Journal raportoi që sipas një personi që është i “familjarizuar me çështjen”, është vlerësuar të jetë 2 miliardë dollarë. “Blerja do t’ia mundësojë SoftLayer që të qëndrojë si ...

Read More »

Ultrabook tepër i hollë nga Fujitsu

Ekrani 3,200 x 1,800 nga Samsung nuk është prezantuar siç duhet, dhe është një sukses i madh në mesin e prodhuesve të laptopëve. Së pari, ishte HP Envy Touchsmart 14, dhe tani Fujitsu me ultrabook UH90/L super të hollë. Përveç ekranit me prekje IGZO, 14-inç, 3,200 x 1,800, UH90/L ka edhe procesorin më të fundit Intel dhe Haswell i5-4200U, 4GB RAM dhe 500GB ...

Read More »