23 February 2019
Home » Computer (page 4)

Computer

Virusi sulmon rrjetet sociale

  Në botën e mashtrimit kibernetik, një adhurues i rremë në Instagram mund të vlejë pesë herë më shumë se numri i një karte krediti. Ngaqë mediat sociale kanë ndikim të madh në formësimin e reputacionit, hakerët kanë përdorur aftësitë e tyre kompjuterike për të krijuar dhe për të shitur mbështetje të rreme – të tilla si “pëlqimet” dhe “ndjekësit” ...

Read More »

Windows 8.1 gati për shkarkim më 17 tetor

  Pas thashethemeve se Windows 8.1 është planifikuar për të dalë në tetor, Microsoft konfirmoi të premten se versioni i ri do të jetë gati më 17 tetor. Përditësimi falas, për Windows 8 dhe Windows 8 RT, do të jenë në dispozicion nëpërmjet dyqanit Windows Store në pajisjet ekzistuese. Ai do të jetë në dispozicion në dyqanet e shitjes me ...

Read More »

Samsung ul çmimin e televizorit të lakuar 55-inç OLED

  Samsung ka njoftuar zyrtarisht çmimin dhe disponueshmërinë e televizorit të lakuar 55-inç OLED. Televizori u prezantua më parë në Azi dhe pritej të shitej për rreth 15,000$, tani ai do të shitet për 8,999$.  Po, 8,999$ për një televizor është ende një shumë e madhe, por është 40% më pak se sa televizorët e lakuar nga LG. Pra, pse duhet ...

Read More »

Acer prezanton tre monitore me rezolucion te larte.

    Po aq e rëndësishme sa është për të blerë një kompjuter, që është në gjendje për të kryer çdo detyrë që ju prisni, është edhe blerja e një monitori që ju bën të kërceni nga gëzimi sa herë e shikoni. Nëse jeni në kërkim të një monitori të ri, jeni me fat, pasi Acer sapo ka prezantuar tre monitorë ...

Read More »

Samsung nxjerr në shitje laptopin ATIV Book 9 Plus

    Samsung ka nxjerrë në shitje laptopin e fundit ATIV Book 9 Plus me sistemin operativ Windows 8, i cili vjen me ekran me prekje 13,3 inç që ka një rezolucion mbresëlënëse prej 3200×1800. Deklarata për shtyp e Samsung thotë se ATIV Book 9 Plus do të jetë në dispozicion duke filluar të dielën, për një çmim prej 1,399$. ...

Read More »

MSI prezanton laptopin e ri për video-lojëra GS70 17.3 inç

“Sa më i madh aq më mirë” është fraza që shumë prej nesh përdorin në shumë raste të ndryshme, por në rastin e laptopëve, të pasurit një ekran më të madh zakonisht do të thotë se peshon më shumë. Sot, ekipi i MSI ka prezantuar laptopin e ri GS70 me Windows 8, i cili ka një ekran 17.3 inç me rezolucion ...

Read More »

HP Prezanton Fuqinë e të Dhënave të Mëdha

Portofoli i zgjeruar përshpejton adaptimin dhe informatizimin e monetizimit LAS VEGAS, 11 Qershor, 2013 — HP ka njoftuar zgjerimin e portofolit të të dhënave të mëdha, krijuar për t’i dhënë mundësinë kompanive të depërtojnë në të dhënat e tyre dhe të japin rezultate në kohë-reale. Sipas kërkimit të kryer për llogari të HP, afërsisht 60% e kompanive të mbikqyrura do ...

Read More »

Super kompjuteri kinez Tianhe-2, më i shpejti në botë

Super kompjuteri kinez ka kaluar rivalët e tij, duke u kurorëzuar si sistemi më i fuqishëm në botë. Tianhe-2, zhvilluar nga Universiteti Kombëtar i Teknologjisë së Mbrojtjes, ka kryesuar listën më të fundit të 500 super kompjuterëve më të shpejtë, nga një ekip kërkuesish ndërkombëtarë. Ata thanë se ky lajm ishte një surprizë, meqenëse sistemi pritej të mbaronte në 2015. ...

Read More »

Procesorët AMD FX-9590 arrijnë në 5GHz

AMD ka publikuar procesorin e saj të fundit FX, dhe barrierën e pajisjeve procesor 5GHz, më një pajisje të re AMD FX-9590 8-core. Ia vlen të përmendim se, që qoftë se ju dëmtoni serinë e procesorëve FX-900, AMD nuk do ta zëvendësojë atë edhe nëse e keni nën garanci. Vetëm në ato raste kur ju përdorni mjete të ndryshme AMD. ...

Read More »