20 February 2019
Home » Computer (page 3)

Computer

Pse një kompjuter desktop vlen më tepër sesa një laptop

“>Para disa vitesh shitjet e laptopëve shënuan një rritje të konsiderueshme duke kaluar edhe ato të kompjuterëve desktop, ndërkohë kohët e fundit është vënë re se tabletët dhe smartfonët zotërojnë një pjesë më të madhe të tregut krahasuar me laptopët.Është e qartë se tendenca është drejt kompjuterëve portabël të vegjël dhe më të lehtë. Megjithatë ekzistojnë disa arsye të vlefshme ...

Read More »

Microsoft feston 10 vjetorin e Skype

Më 29 Gusht 2003, pesë persona nga Estonia, Suedia dhe Danimarka prezantuan versionin e parë të Skype. Brenda 10 viteve, shërbimi është zgjeruar shumë dhe është bërë një nga programet më popullore në botë. Microsoft bleu Skype në tetor 2011 për 8.5$ miliardë dhe që atëherë kompania ka qenë shumë e zënë me integrimin e shërbimit në disa prej produkteve të ...

Read More »

MakerBot Digitizer ju lejon të ktheni objekte në mostra 3D për 1.400$

MakerBot ka filluar të marrë porosi për skanerin 3D, MakerBot Dgitizer, një skaner 3D me lazer që ju lejon të konvertoni lehtësisht objekte në mostra 3D. Pajisja, e cila është shpallur fillimisht në mars, kushton 1.400$, plus 150$ për shërbimin e MakerBot dhe programin mbështetjes të quajtur MakerCare Digitizer. Shpërndarja pritet të fillojë nga mesi i tetorit. MakerBot Digitizer përdor ...

Read More »

Monitori Samsung Series 9 SB971 sjell rezolucion Quad HD

Për të mos mbetur pas nga pjesa tjetër e kompanive që kanë prezantuar monitorë me rezolucion të lartë këtë sezon, Samsung ka prezantuar këtë javë monitorin Series 9 SB971, me ekran 27-inç dhe rezolucion 2560 x 1440 pikselë. Samsung Series 9 SB971 sjell një funksion të bërë gati për përdorim nga ata që duan ngjyrat më të bukura, mprehtësi dhe ...

Read More »

Lenovo prezanton kompjuterin e ri ThinkStation E32

Lenovo ka prezantuar kompjuterin e ri ThinkStation E32, i cili është dizajnuar për profesionistët. Modeli E32 vjen edhe me softuerin AutoCAD LT 2014, duke siguruar fillimin e punës sapo ThinkStation E32 të mbërrijë në shtëpinë tuaj. Profesionistët ndoshta do ta shikojnë ThinkStation E32 si një tjetër “partner” të mundshëm për të punuar me të, sidomos kur është fjala për AutoCAD. ...

Read More »

Mark Zuckerberg synon të sjellë qasje në internet për të gjithë

  Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, ka njoftuar nisjen e Internet.org, një nismë për të sjellë qasje në internet për të gjithë botën. Aktualisht, vetëm 2.7 miliardë njerëz kanë qasje në internet. Internet.org synon të sjellë dy të tretat e popullsisë online. Anëtarët që kanë themeluar Internet.org janë Facebook, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera, Qualcomm dhe Samsung. Qëllimet e ...

Read More »

Aplikacioni që shpëton njerëzit nga takimet e mërzitshme

  Pjesa më e madhe e njerëzve e kanë provuar, kanë ngecur në një takim të sikletshëm që nuk shkon askund. Por ndihma mund të jetë rrugës me një aplikacion të ri që bën një telefonatë shpëtimi. Aplikacioni Bad Date Rescue (Shpëtim nga Takimi i Mërzitshëm), që është hedhur në treg nga uebfaqja e takimeve eHarmony.com këtë javë, i lejon ...

Read More »

Wacom prezanton tabletët Cintiq Companion me Windows 8

Wacom është e mirënjohur për stilolapsat digjitalë dhe tabletët e dizajnimit, por sot, kompania prezantoi tabletët Cintiq Companion, që janë të projektuar për profesionistët. Deklarata për shtyp e Wacom, thekson se do të ketë dy modele të Cintiq Companion që do të shiten. Të dyja do të kenë ekrane me prekje 13,3 inç, procesor Intel Core i7 dhe 8 GB RAM, ...

Read More »

Logitech prezanton tastierën e re TK820

  Logitech ka prezantuar tastierën e re TK820, e cila vjen me një touchpad të madh të integruar. Dizajnuar për Windows 8 (punon edhe me Win7), TK820 ju lejon të kryeni 13 lëvizjet e reja që përdoren në Windows 8. Ajo është ndërtuar të ketë ndjesinë e një touchpad në laptopë dhe ofron hapësirën ​​që ju nevojitet për të përdorur Windows ...

Read More »

Samsung nxjerr në shitje laptopin ATIV Book 9 Plus

Samsung ka nxjerrë në shitje laptopin e fundit ATIV Book 9 Plus me sistemin operativ Windows 8, i cili vjen me ekran me prekje 13,3 inç që ka një rezolucion mbresëlënëse prej 3200×1800. Deklarata për shtyp e Samsung thotë se ATIV Book 9 Plus do të jetë në dispozicion duke filluar të dielën, për një çmim prej 1,399$. Përveç ekranit ...

Read More »