Home » Computer

Computer

Asus GX700: Laptopi i parë në botë me ftohje përmes ujit!!!

Laptopi Asus GX700 u prezantua gjatë evenimentit IFA të muajit të shkuar dhe është ndërtuar për të apasionuarit e lojërave duke përshirë teknologji të pashoq. Shkurtimisht ti hedhim një sy specifikave të harduerit: Proçesor Intel Skylake Core i7-6820HK me katër bërthama, kartë grafike Nvidia GeForce GTX 980, panel G-Sync, 64 GB RAM DDR4. A e dini se ky është laptopi ...

Read More »

HP kopjon Microsoft, krijon një tablet të ngjashëm me Surface!!!!

Si duket dizajni i tabletit Surface të Microsoft po tërheq virtualisht çdo kompani teknologjike. Apple, për shembull, krijoi tabletin iPad Pro, Google me tabletin Pixel C, dhe shumë kompani të tjera kanë krijuar tabletë të ngjashëm me tabletin e Microsoft-it. Thuhet se edhe Dell po krijon një pajisje hibrid Windows 10, që do të jetë e ngjashme me tabletin Surface. ...

Read More »

Microsoft prezantoi “vrasësin” e MacBook Air: Surface Pro 4 me ekran 12.3 inç dhe proçesor Intel Skylake!!!!

Kishte ardhur koha që Microsoft të përditësonte linjën e tabletëve dhe me sa duket zgjodhi momentin e duhur për ta bërë këtë. Gjatë evenimentit të ditës që lamë pas, Microsoft krahas laptopit Surface Book dhe telefonëve Lumia 950, 950 XL dhe 550 ka prezantuar edhe tabletin e ri Surface Pro 4 i cili është më i lehtë, më i hollë ...

Read More »

Shkencëtarët kanë krijuar një kompjuter që funksionon si truri i njeriut!!!!

Midis kompjuterëve dhe trurit të njeriut mund të gjesh disa të përbashkëta: të dy përdorin sinjale elektrike, ruajnë një numër të madh informacionesh dhe mund të kryejnë detyra të vështira. Megjithatë, ka edhe disa ndryshime midis tyre. Shkencëtarët kanë krijuar tani një kompjuter që ngjason edhe më shumë me trurin e njeriut. Ata kanë krijuar një memkompjuter, një tip kompjuteri ...

Read More »

Proçesorët Intel: Si krahasohen gjeneratat Broadwell dhe Haswell??!!!!!

Gjenerata e pestë e proçesorëve të Intel Broadwell debutoi në muajin Janar dhe që atëherë ka qënë e pranishme në një pjesë të konsiderueshme të kompjuterave të hedhur në treg. Por pavarësisht kësaj është ende e vështirë të gjykojmë se sa është përmirësuar kjo gjeneratë proçesorësh krahasuar me gjeneratën parardhëse Haswell. Kjo për faktin se ndryshe nga desktop-ët të cilët ...

Read More »

Samsung thyen heshtjen! Vendos të rikthejë sërisht Windows Update në kompjuterat e saj .

  Më herët gjatë kësaj jave, qarkulloi kudo lajmi se Samsung kishte ndryshuar softuerin e kompjuterave të saj Windows në mënyrë që ata mos të merrnin përditësimet Windows Update automatikisht. Në vend të kësaj përdoruesit duhet të kontrollonin manualisht për përditësime, por kjo mënyra nuk është aspak e sigurt. Samsung e aplikoi këtë ndryshim në një pjesë të madhe të ...

Read More »

Ndërton kompjuter gjigant në shtëpi!!!!

Për shumë kompani teknologjike, sfida më e madhe është krijimi i procesorëve sa më të vegjël për kompjuterët, ndërsa një britanik ka bërë të kundërtën. James Newman po ndërton një procesor kompjuteri 14 metra të gjatë në shtëpinë e tij në Kembrixh. Megaprocesori me arkitekturë 16-bit i zotit Newman do të përmbajë 14 mijë transistorë individualë dhe 3,500 drita LED. ...

Read More »

ASUS Transformer Book T100HA: Windows 10, USB Type-C dhe ofron 14 orë jetëgjatësi baterie.

Mes produkteve të reja që debutuan gjatë evenimentit Computex 2015, ishte edhe Transformer Book T100HA, hibridi laptop-tablet që është edhe pasardhësi i pajisjes 2 në 1 T100 me sistem operativ Windows 8. Më interesant është fakti se ky model i ri do të jetë i pajisur me sistemin operativ Windows 10 dhe USB Type-C, e përdorur dhe në MacBook-un fundit ...

Read More »

Nvidia prezantoi kartën grafike GTX 980 Ti. Shton mbështetjen për 4K !!

Nvidia ka prezantuar gjatë eventit Computex 2015 një version të ri të kartës së saj grafike GeForce GTX 980 Ti. Nvidia premton se kjo kartë do të sjellë kualitet më të mirë 4K në video lojëra. GTX 980 Ti do të kushtojë 649$ dhe do të jetë e pajisur me Batman Arkham Knight për kompjutera. Ardhja e versionit të ri ...

Read More »

Ndërtoni një kompjuter desktop për video lojëra për 620 dollar.

Kur bëhet fjalë të ndërtuar një kompjuteri i dedikuar për video lojërat, nuk diskutohet performanca e kompjuterit por paratë që doni të shpenzoni. Në këtë artikull kemi ofruar disa detaje lidhur me komponentët kyç për një desktop të fuqishëm lojërisht dhe sigurisht bashkëngjitur mund të gjeni edhe lojërat. Proçesori Publikuam një artikull lidhur me proçesorin më të fundit të AMD-së, ...

Read More »