23 February 2019
Home » Apple (page 9)

Apple

Apple lançon shërbimin iTunes Radio Streaming

Apple ka hyrë në një rrugë të re të muzikës dixhitale, atë të streaming. Kompania ka lançuar një shërbim të ri, të quajtur iTunes Radio, në Worldwide Developers Conference (WWDC) që organizon çdo vit në San Francisko. E ngjashme me Pandora-n, iTunes Radio do të krijojë stacione radioje në internet bazuar në këngë të vençnta, ndërkohë që edhe vetë Apple ...

Read More »

Apple me një iPhone më të madh e më të lirë

Apple kërkon të prodhojë telefona iPhone me ekrane 4.7 inç dhe 5.7 inç, raporton Reuters. Kompania do të marrë parasysh lançimin e një varianti më të lirë të iPhone, që do të kushtojë rreth $99 dhe në pesë ngjyra. Këto lëvizje janë në diskutim e sipër, që do të thotë se edhe mund të mos bëhen asnjëherë realitet. Apple është ...

Read More »

Projekti më i ri i MadCatz

Në konferencën WWDC 2013 u zbulua gjithashtu edhe versioni më i fundit i OS X, OS X Mavericks. Me OS X Mavericks, Apple kalon nga emrat e kafshëve për sistemin operativ (nëntë sistemet e kaluara mbanin emra kafshësh), tek ato të tematikës së Kalifornisë. Tre veçoritë kryesore të OS X Mavericks janë: – Finder Tabs – Finder pasurohet më në ...

Read More »

Apple prezanton OS X Mavericks: Ja ndryshimet e sistemit të ri operativ

Në konferencën WWDC 2013 u zbulua gjithashtu edhe versioni më i fundit i OS X, OS X Mavericks. Me OS X Mavericks, Apple kalon nga emrat e kafshëve për sistemin operativ (nëntë sistemet e kaluara mbanin emra kafshësh), tek ato të tematikës së Kalifornisë. Tre veçoritë kryesore të OS X Mavericks janë: – Finder Tabs – Finder pasurohet më në ...

Read More »

Ja Si Do Jete IOS 7 (FOTO)

Apple’s new operating system for iPhones and iPads, iOS 7, will be available to the public in a few months.The OS has been completely redesigned with a “flatter” look. Apple also changed all the basic apps that come with the iPhone like Mail, Calendar, Notes, and Game Center. Want to see what’s new? Here’s a full tour of iOS 7. ...

Read More »

Apple Store: tashmë kemi atë që ju po e prisnit

Në njëfarë mënyre, dyqani online Apple Store po përgatitet që të shtoje produkte të reja në listën e tij. Kjo pasi në konferencën që u mbajt nga Apple, WWDC 2013, kompania do të rifreskojë një numër të madh produktesh. Si fillim po përmendim linjën MacBooks. Mos harrojmë pa përfshirë edhe përditësimet në MacBook Air, Pros gjithashtu. Ka edhe fjalë të ...

Read More »

1 në 3 amerikanë zotërojnë tablet

Më shumë se një në tre të rritur amerikanë kanë një tablet, më tepër se dyfishi i numrit të zotëruesve para një viti, bën me dije një studim i publikuar nga Qendra Kërkimore Pew. Pew anketoi 2,252 amerikanë dhe gjeti se 34% zotëronin një tablet, një rritje prej 18% para një viti. Në 2011, ky numër ishte vetëm 8% dhe ...

Read More »

Apple ka në plan integrimin e AirDrop në iOS 7

Sipas një raportimi Apple ka në plan aktivizimin e AirDrop për platformën mobile. AirDrop është një mjet që shërben për ndarjen e dokumenteve dhe skedarëve midis kompjuterëve me sistem OS X. Aktualisht AirDrop është në procesin e testimit për iOS 7 dhe thuhet se është integruar në njërën prej menuve të sistemit. Ka mundësi që të përdoret edhe për t’u ...

Read More »

Krijohet karikuesi që infekton smartfonët e Apple

Një grup kërkuesish nga Instituti Teknologjik në Xhorxhia pretendojnë se kanë krijuar një karikues për iPhone që mund të instalojë kode dashakeqëse për pajisjet e Apple, duke i lejuar keqbërësit të sulmojnë, raporton Forbes. Këta kërkues do ta prezantojnë pajisjen në konferencën “Black Hat” në fund të korrikut në Las Vegas. “Pavarsisht mbrojtjes së iOS ne injektuam një softuer në ...

Read More »

Apple forcon kryesimin si prodhuesi më i mirë amerikan i telefonave inteligjentë

Apple ka rritur udhëheqjen si prodhuesi më i mirë amerikan i celularëve të zgjuar, duke fituar 1.4% pik në kuadrin e abonentëve totalë mes janarit dhe prillit, bëjnë me dije disa të dhëna të reja. Në një raport të publikuar të martën, firma analitike ComScore ka dokumentuar se kompania me bazë në Cupertino, Kaliforni zun 39.2% të tregut gjatë tre këtyre ...

Read More »