Home » Apple

Apple

Gjiganti Apple akuzohet për kopje, gjobitet me 862 milionë dollarë!!!

Apple mund të gjobitet me 862 milionë dollarë, pasi ka përdorur pa leje një teknologji të patentuar nga Universiteti i Wisconsin-Madison. Një gjykatë amerikane argumenton se teknologjia e përdorur tek procesorët e iPhone 5s, iPhone 6 dhe 6 Plus, si dhe tek disa versione të iPad-it, mban patentën e Universitetit të Wisconsin-Madison. Patenta është siguruar në vitin 1998 dhe lidhet ...

Read More »

Lancohet aplikacioni argëtues në gjuhën shqipe për fëmijë “Yjet!!!

Yjet është një aplikacion magjik dhe interaktiv për fëmijë që përmban përralla dhe vjersha të shumta me zë dhe tekst, të cilat tërheqin vëmendjen dhe zhvillojnë imagjinatën.  Aplikacioni ka një dizajn të bukur dhe ilustrues që mundëson navigim të lehtë prej përralle në përrallë, si dhe veçohet me zërin unik të aktores së njohur shqiptare Leze Çena në leximin e ...

Read More »

ANALIZE:Android më popullor se iOS!!!Ju si mendoni??

Firma e hulumtimit të tregut, comScore, ka publikuar rezultatet e tregut amerikan të telefonave inteligjentë për muajin gusht. Rreth 191.1 milionë njerëz në Amerikë kanë blerë një telefon të ri inteligjent gjatë tremujorit të tretë të këtij viti, që përfundoi në muajin gusht. Të dhënat tregojnë se Apple vazhdon të jetë prodhuesja më e madhe e telefonave inteligjentë, me 44.1% ...

Read More »

Dy iPhone 6S mund të kenë jetëgjatësi baterie të ndryshme. Shkaktarët janë TSMC dhe Samsung !!!

Ka gjasa që dy modele iPhone 6S krejtësisht identike të kenë një diferencë prej 2 orësh në jetëgjatësinë e baterisë. Të paktën kështu shprehen disa përdorues të këtyre telefonëve. Hetimet filluan pasi u mësua se Apple ka kontraktuar dy prodhues për të ndërtuar një nga komponentët më të rëndësishëm të telefonëve, proçesorin. Proçesori Apple A9 është dizenjuar nga Apple por ...

Read More »

Apple lançon iMac 4K javën tjetër!!!!

Një raport deklaron se Apple do të prezantojë një 4K iMac të ri javën e ardhshme, me disponueshmërinë për të filluar që prej dates 13 tetor. Raporti nga 9to5Mac raporton se iPad Pro 12.9-inç do të dalë në shitje në fillim të nëntorit. Është raportuar muajin e kaluar se një linjë e kodit u gjet në një beta OS X ...

Read More »

Microsoft prezantoi “vrasësin” e MacBook Air: Surface Pro 4 me ekran 12.3 inç dhe proçesor Intel Skylake!!!!

Kishte ardhur koha që Microsoft të përditësonte linjën e tabletëve dhe me sa duket zgjodhi momentin e duhur për ta bërë këtë. Gjatë evenimentit të ditës që lamë pas, Microsoft krahas laptopit Surface Book dhe telefonëve Lumia 950, 950 XL dhe 550 ka prezantuar edhe tabletin e ri Surface Pro 4 i cili është më i lehtë, më i hollë ...

Read More »

iPhone 6S dhe 6S Plus

Përdoruesit e iPhone 6S dhe 6S Plus po ballafaqohen me një problem teknik në telefonin e tyre. Disa prej përdoruesve që kanë shkarkuar versionin e fundit të sistemit operativ, iOS 9, kanë shprehur shqetësim për fikjen e papritur të iPhone. Ata zgjodhën rrjetet sociale, forumin e iPhone, dhe uebfaqet mbështetëse të Apple për të hedhur dritë mbi këtë problem. Mësuam ...

Read More »

Ja si ka evoluar kamera e iPhone ndër vite!!!!

Fotografja dhe zhvilluesja e aplikacionit Camera + në pajisjet iOS, Lisa Bettany, ka krahasuar kamerat e të gjithë iPhone-ve që Apple ka krijuar ndër vite. Këtë vit, iPhone 6s krahasohet me paraardhësit e tij, iPhone 6, 5s, 5, 4s, 4, 3Gs, 3G dhe iPhone-in origjinal. iPhone origjinal dhe iPhone 3G kanë të njëjtën kamerë, 2 megapikselë me sensorin për fokusim ...

Read More »

Galaxy Note 5 përballet me iPhone 6s Plus në testin e shpejtësisë!!!!!

Nëse nuk e keni vendosur akoma nëse doni të blini iPhone 6s Plus apo Samsung Galaxy Note 5, atëherë duhet të shikoni këtë video, për të kuptuar cili telefon punon më mirë. Ekipi i uebsajtit PhoneBuff kanë publikuar një video në YouTube, ku kanë vënë iPhone 6s Plus dhe Samsung Galaxy Note 5 përballë njëri-tjetrit në testin e shpejtësisë, për ...

Read More »

Bateri me hidrogjen për iPhone 6 që zgjat një javë!!!!

Kompania britanike “Intelligent Energy” ka krijuar një prototip të një baterie me hidrogjen posaçërisht për iPhone 6. Bateria ka rezultuar e suksesshme në testimet e para, dhe ka arritur të zgjasë për një javë me një karikim të vetëm. Kompania ka tërhequr edhe vëmendjen e Apple-it. Bateria ushqehet përmes një pajisjeje të posaçme me hidrogjen, ndërkohë që ka pas disa ...

Read More »