23 February 2019
Home » Android (page 5)

Android

Në Android, përdoruesit mund të regjistrohen paraprakisht për aplikacionet e ardhshme në Play Store .

Google ka lançuar një karakteristikë të re tepër interesante përsa i përket blerjes së aplikacioneve në Google Play Store. Google tani do ti japë mundësi përdoruesve Android të regjistrohen paraprakisht për blerjen e një aplikacioni që do të vijë së shpejti në Play Store. LojaTerminator Genisys është titulli i parë që shfrytëzon avantazhin e kësaj karakteristike të re. Përdoruesit e ...

Read More »

Android Lollipop 5.1 sjell opsione të shumta sigurie.

Google ka lançuar përditësimin më të rëndësishën të versionit më të fundit Android që kur ai u lançua në muajin Nëntor. Karakteristika më interesante është një opsion i cili do të kujdeset më shumë për telefonët tanë Android. Bëhet fjalë për funksionalitetin që mbron e telefonin quajtur Device Protection. Ky funksionalitet do të zvogëlojë mundësinë e vjedhjes së telefonit tonë. ...

Read More »

A do të jetë ky Galaxy Note 5?

Samsung i ka dhënë modeleve të saj të rinj të telefonave një pamje të re – Samsung Galaxy S6 dhe S6 Edge, ndërsa një gjë e tillë pritet të ndodhë edhe me gjeneratën e re të fabletit të kompanisë, Galaxy Note 5. Më herët ishte thënë se Galaxy Note 5 do të vijë me ekranin që mbështet cilësinë e fotografisë ...

Read More »

MalMath: Aplikacioni që zgjidh detyra të matematikës hap pas hapi në gjuhën shqipe.

Fushat të cilat i përfshinë janë: integralet, derivatet, limitet, trigonometria, ekuacionet dhe algjebra. Aplikacioni do t’i ndihmojë studentët ta kuptojnë procesin e zgjidhjes së detyrave dhe të tjerët që kanë probleme në zgjidhjen e detyrave matematikore. Është i dobishëm për nxënësit e shkollave të mesme dhe studentët e fakulteteve të ndryshme, mësuesit dhe prindërit. Veçoritë kryesore të MalMath-it janë: Përshkrim ...

Read More »

ZYRTARE: SONY XPERIA Z4 ME EKRAN FHD 5.2 INC DHE KOTNIZE METALIKE!

Zyrtare: Sony Xperia Z4 me ekran FHD 5.2 inc dhe kotnize metalike! Tashmë është bërë zyrtare që Sony ka nxjerrë modelin ri Z4 me ekran 5.2 inç dhe Full HD. Por surpriza ka qenë dhe paraqitja e aparatit pasi modeli i ri Sony Xperia ka kornizë metalike. Sipas phonearena kompania Japoneze ka prezantuar sot flagshipin e saj te ri në ...

Read More »

Sony Xperia Z1 vjen me kamerë 20,7-megapikselë

  Fotografia, e postuar në Google+, konfirmon se telefoni i ri inteligjent Sony Xperia Z1 “Honami” vjen me kamerë 20,7-megapikselë. Në brendësi, Sony pritet që të përdorë procesorin Qualcomm Snapdragon 800 2.2Ghz, me 2GB RAM dhe 16GB memorie të brendshme. Telefoni është gjithashtu i papërshkueshëm nga uji, ashtu si Xperia Z, ndërsa ekrani është përfolur të jetë 5-inç 1080p HD ...

Read More »

Baidu prezanton Total View, një version kinez i Google Street View

  Tani ka një arsye më tepër për të thirrur Baidu ‘Google i Kinës’, pasi kompania prezantoi Total View, një shërbim i ngjashëm me Street View të Google. Projekti i Google, Street View, i cili shfaq imazhe panoramike 360 gradë nga shumë vende në mbarë botën me Google Maps, nuk është i pranishëm në Kinë, kështu që Total View është ...

Read More »

Galaxy note III me ekran te lakueshem ..

  Siç dihet tashmë, Samsung Galaxy Note 3 do të zyrtarizohet më 4 shtator në ngjarjen e IFA’së në Berlin, ndërsa debutimi i fabletit të ri në tregun evropian dhe atë të SHBA-së pritet të ndodhë para përfundimit të muajit shtator. Para pak kohësh ishte thënë se Samsung Galaxy Note 3 do të jetë në dispozicion në dy lloje të ...

Read More »

Box tani ka 20 milionë përdorues

Box njoftoi sot se tani ka 20 milionë përdorues në mbarë globin. Shërbimi i ruajtjes në cloud shërben më shumë se 180,000 biznese, duke përfshirë edhe 97 për qind të kompanive në listën Fortune 500. Pesë muaj më parë, shërbimi kishte 18 milionë përdorues, ka shërbyer 150,000 biznese, duke përfshirë 92 për qind të kompanive në Fortune 500. Shefi ekzekutiv i ...

Read More »

LG prezanton ekranin 5.5-inç me rezolucion Q-HD

  LG është një kompani e njohur për krijimin e disa pajisjeve mahnitëse dhe teknologjike, me shpresën se disa prej tyre do të bëhen hite masive. Tani, LG kanë zbuluar një ekran të ri për pajisje celulare, i cili vjen me një rezolucion të lartë prej 2566×1440 pikselësh. Ky ekran i ri lë pas gjithçka që aktualisht është në treg, ...

Read More »