23 February 2019
Home » Android (page 4)

Android

A mund të jetë ky Samsung Galaxy S6 Mini ???

Ditën e djeshme, databaza GFX Benchmark zbuloi ndoshta një nga smartfonët më interesant që pritet të zbulohet në javët në vazhdim. Bëhet fjalë për një model Samsung Galaxy me numër SM-G9198. Sipas databases së GFX, ky smartfon ka një ekran 4.6 inç me rezolucion 1280 x 768 piksel dhe fuqizohet nga një proçesor Qualcomm Snapdragon 808. Hera e fundit që ...

Read More »

Sundar Pichai: Android arrin 1 miliard përdorues, Gmail 900 milion .

  Google-in të gjithë e njohin kryesisht si motorri i kërkimit më popullor online por kjo kompani është shumë më tepër se kaq. Google ka në zotërim shërbime, aplikacione dhe produkte të tjera. Në konferencën Google I/O të mbajtur ditën e enjte, kreu i Google Sundar Pichai raportoi disa statistika përsa i përket përdorimit të shërbimeve apo produkteve nën markën ...

Read More »

Sundar Pichai: Android arrin 1 miliard përdorues, Gmail 900 milion .

    Google-in të gjithë e njohin kryesisht si motorri i kërkimit më popullor online por kjo kompani është shumë më tepër se kaq. Google ka në zotërim shërbime, aplikacione dhe produkte të tjera. Në konferencën Google I/O të mbajtur ditën e enjte, kreu i Google Sundar Pichai raportoi disa statistika përsa i përket përdorimit të shërbimeve apo produkteve nën ...

Read More »

LG G4 vs. Galaxy S6 në testin e shpejtësisë!!!Kush e fiton garen????

Duke qenë se Samsung dhe LG operojnë në të njëjtat industri, si pajisjet elektronike shtëpiake, ekranet, pajisjet mobile, nuk është surprizë për ne që ato të konsiderohen si rivalët më të fortë, prandaj është edhe shumë e vështirë të thuash se cili telefon është më i mirë, LG G4 apo Samsung Galaxy S6. Në videon e mëposhtme mund të shikoni ...

Read More »

Lenovo lancon celularin me tastierë virtuale!!!!

Lenovo ka prezantuar një palë këpucë të mençura të cilat kanë një ekran për të shfaqur gjendjen e personit që i ka mbathur ato, një celularë me një projektor laser dhe një orë të mençur me dy ekrane. Përdoruesi mund ta shikojë imazhin duke e prekur një shfaqës nën ekranin kryesor – pak a shumë si një periskop. Përderisa ata ...

Read More »

Samsung prezanton versionin e limituar Galaxy S6 Edge Iron Man frymëzuar filmi Avengers!!!

Samsung duket se ka devijuar pak nga dizajnet që përdor në smartfonat e tij, nga ngjyra gri dhe e zezë, me prezantimin e versionin të limituar të Galaxy S6 Edge Iron Man në ngjyrë të kuqe. I lançuar me rastin e botimit të “Avengers: Age of Ultron”, dizajni i edicionit të limituar Galaxy S6 Edge Iron Man është frymëzuar nga ...

Read More »

Themeluesi i Linux: Windows, Mac OS, Android dhe iOS janë maluer.

    Richard Stallman Në 1983 kur fillova të angazhohesha në lëvizjen e softuerit të lire, maulerët ishin kaq të rallë saqë në secilin rast kur përballeshim me një të tillë, e konsideronim si një akt skandaloz. Ditëve sotme është dicka normale përballja me një maluer. Nuk po flas për viruset kompjuterike. Sepse maluer është një softuer i dizenjuar për ...

Read More »

Android M: Çfarë mund të presim nga ky version?

Ka kaluar më shumë se një vit që nga momenti kur Gogole lançoi versionin e ri të sistemit operativ Android të quajtur Android Lollipop. Ko do të thotë se po afrohet ora kur do të debutojë versioni pasardhës i Lollipop. Javën që vjen Google do të mbajë konferencën e saj të zhvilluesve, ku pritet të tregojë më tepër për Android ...

Read More »

Telefonat Android ruajnë të dhënat dhe pas resetimit të tij.

Resetimi i telefonit përpara shitjes apo dhurimit është tashmë një ritual tradicional. Pasi e kanë bërë këtë, përdoruesit mendojnë se asnjë e dhënë e tyre nuk ruhet më në telefon. Por me sa duket qenkemi gabuar. Hulumtuesit kanë zbuluar se edhe pas resetimit ka shumë mundësi që një pjesë e të dhënave të përdoruesit të ruhen në telefon. Përmes një ...

Read More »

Microsoft sjell versionet eksperimentale të aplikacioneve Word, Excel dhe PowerPoint në telefonët Android

  Microsoft po punon intensivisht në mënyrë që aplikacionet e tij të produktivitetit si Word, Excel apo PowerPoint të funksionojnë ashtu siç duhet në smartfonët Android. Pas lançimit të suitës Office për tabletët Android në muajin Janar, Microsoft ka lançuar një ndërtim paraprak të aplikacioneve kryesore të produktivitetit për smartfonët Android. Në fakt këto aplikacione të reja do të zëvëndësojnë ...

Read More »