Home » Teknologji » Boeing prezantoi një dron i cili mund të ngrejë 226 kilogram

Boeing prezantoi një dron i cili mund të ngrejë 226 kilogram

Boeing prezantoi ditën e sotme një dron i aftë të ngrejë në ajër një peshë prej 226 kilogram.

Për ndërtimin e këtij droni inxhinierëve ju deshën tre muaj tha kompania. Boeing ka testuar me sukses dronin në laboratorët e saj në Misuri.

I fuqizuar nga një sistem elektrik, prototipi i quajtur CAV ka 8 motorë dhe është 4.57m i gjatë, 5,49 metër i gjerë dhe 1.22 metër i lartë.

Ai peshon 339 kilogram. Boeing nuk dha asnjë detaj lidhur me distancën që mund të përshkojë e as kapacitetin e baterive.

Debutimi i dronit vjen katër pasi Boeing bleu kompaninë Aurora Flight Sciences.

Gjithashtu gjigandi i aeronautikës ka lidhur bashkëpunim me Uber për zhvillimin e një taksie fluturuese. /PCWorld Albanian

The post Boeing prezantoi një dron i cili mund të ngrejë 226 kilogram appeared first on PCWorld Albanian.


(ICT Media)

About Bruno Sholla

Check Also

Ja sesi të shkarkoni të dhënat personale të ruajtura nga Apple

Apple lançoi dy ditë më parë një uebsajt privatësie duke e bërë më të lehtë ...