Facebook ju lejon të komentoni me foto

postime-me-kamere-300x168

Facebook ka nisur komentimet me foto, një karakteristikë e re që ju lejon të komentoni në postime me imazhe se me fjalë. Fillimisht ndërtuar gjatë një hakatatoni nga një punonjës i rrjetit social, komentet me foto po fillojnë të prezantohen globalisht në ueb si dhe në faqen mobile të Facebook. Shtimi i një komenti me foto nënkupton klikimin mbi ikonën ...

Read More »

Pamja 1.3 miliardë pikselë e Marsit

pamja-1.3-miliard-piksele-1-300x168

NASA ka publikuar një panoramë interaktive 360-gradë të Marsit nga roveri Curiosity. Imazhi është në fakt një kompilim i 900 fotove – të gjitha këto Curiosity i ka marrë kur ishte vendosur në një zonë të quajtur Rocknest në tetor dhe nëntor të vitit të kaluar. Mozaiku ju bën të ndjeheni sikur gjendeni realisht në Planetin e Kuq. Versioni me ...

Read More »

Ja si të siguroni dizajnin e iOS 7 në pajisjet tuaja Android

timthumb

Në qoftë se keni ndjekur vazhdimisht lajmet rreth të rejave më të fundit të teknologjisë atëherë me siguri jeni në dijeni të çdo detaji të zbuluar rreth sistemit iOS 7. Sigurisht një prej ndryshimeve më të dukshme të këtij sistemi përbën ridizajnimi i tij, kryesisht i ikonave. Gjatë analizave të ndryshme është marrë më tepër parasysh sistemi Windows Phone dhe ...

Read More »

HP Prezanton Fuqinë e të Dhënave të Mëdha

Portofoli i zgjeruar përshpejton adaptimin dhe informatizimin e monetizimit LAS VEGAS, 11 Qershor, 2013 — HP ka njoftuar zgjerimin e portofolit të të dhënave të mëdha, krijuar për t’i dhënë mundësinë kompanive të depërtojnë në të dhënat e tyre dhe të japin rezultate në kohë-reale. Sipas kërkimit të kryer për llogari të HP, afërsisht 60% e kompanive të mbikqyrura do ...

Read More »

Atmosfera e Marsit ka pasur oksigjen para Tokës

marsi-i-thate-300x225

Ndërkohë që roveri Curiosity po udhëton mbi sipërfaqen e Marsit, NASA po kryen zbulime të tjera nga kampionët e marrë në planetin e kuq. Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se Marsi ka pasur një atmosferë të pasur me oksigjen katër miliardë vite më parë, shumë përpara se të zhvillohej oksigjeni në atmosferën e Tokës. Bazuar në këtë kronologji, thuhet se Toka e ...

Read More »

Misioni i NASA për Marsin mund të mos realizohet kurrë

mars

NASA ka dërguar disa roverë në planetin e kuq, por qëllimi përfundimtar është dërgimi i njeriut në Mars. Megjithatë, kjo është një sipërmarrje e madhe, që kërkon një mori burimesh. NASA, duke qenë një agjenci qeveritare, nuk ka burimet e mjaftueshme në momentin e ndërmarrjes së një misioni me njerëz për në planetin e kuq, duke lënë derën hapur për ...

Read More »

Zyrtarizohet prezantimi i HTC Butterfly S

htc_butterfly_s_1-300x235

HTC ka shpalosur celularin e parë Butterfly S 1080p të serisë Butterfly, i pajisur me karakteristika si UltraPixel nga HTC One. Butterfly S ka një ekran 5-inç, 1080p Super LCD 3, duke përdorur petëzim optik dhe xham, që i reziston gërvishtjeve për të shpalosur një rezolucion 440ppi. Plus, ky telefon ka një kamerë 4 MP UltraPixel për të mbështetur HTC ...

Read More »

LG nis prodhimin e ekraneve të lakueshëm OLED

ekranet-lg-OLED-te-lakueshem

LG do të fillojë prodhimin në masë të ekraneve të lakueshëm OLED për celularët inteligjentë në tremujorin e katërt të 2013, ka konfirmuar kompania, megjithëse nuk do të konfirmojë se cilët prodhues mund të ofrojnë pajisje me këtë teknologji. LG Display pret të prodhojë 12,000 ekrane OLED fleksibël çdo muaj, ka deklaruar kompania për The Korea Times, ku e para ...

Read More »

Arabia Saudite bllokon WhatsApp shumë shpejt

saudi-arabia-whatsapp

Që kur bllokoi Viber, Arabia Saudite duket se i ka vënë syrin një tjetër aplikacioni të njohur të mesazheve në celularët inteligjentë. Këtë herë radhën e ka WhatsApp, i cili mund të bllokohet brenda disa javësh. Komisioni i Komunikimeve dhe Teknologjisë së Informacionit (CITC) do të marrë parasysh ndalimin e WhatsApp në javët në vazhdim, ndoshta para Ramazanit, i cili ...

Read More »

Huawei prezanton Ascend P6, smartfonin më të hollë në botë

huawei_ascend_p6_evleaks_colors[1]

Prodhuesi elektronik kinez Huawei ka prezantuar modelin Ascend P6, i cili është “smartfoni më i hollë në botë,” gjatë një eventi në Londër. Huawei Ascend P6 është i hollë 6.18 mm, më i hollë se konkurrentët iPhone 5 dhe Samsung Galaxy S4 (7.6 mm dhe 7.9 mm, përkatësisht). Modeli i ri është pjesë e linjës Ascend P të kompanisë. Në ...

Read More »