Sa pagoi Google për të rimarrë në pronësi domeinin Google.com Tetorin e vitit të kaluar?

a-random-guy-bought-googlecom-for-12-e1460212893412.jpg

E mbani mend ndodhinë e tetorit të vitit të kaluar kur domeini Google.com u ble për vetëm 12 dollar nga një përdorues interneti? Në të vërtetë ishte një hulumtues quajtur Sanmay Ved i cili bleu domeinin në fjalë nga vetë Google. Edhe pse ai e pati në pronësi vetëm për 60 sekonda, ai u shpreh se ishte një investim që ...

Read More »

FBI-ja bën të ditur se teknika e përdorur për zbërthmin e iPhone 5C nuk funksionon në iPhone 5S, 6 dhe 6S

download.jpg

Metoda sekrete e Byrosë Federale të Hetimit për zbërthimin e iPhone 5C përdorur ndaj telefonit të atentatorit të San Bernardinos nuk do të funksionojë në modelet e reja të këtij telefoni u shpreh drejtori i FBI-së, James Comey. “Ne kemi një mënyrë funksionale në vetëm disa telefonë,” u shpreh Comey në një konferencë për enkriptimin dhe mbikëqyrjen ditën e Mërkure. ...

Read More »

Apple Mac Pro në harresë ndërsa kompjuterat e punës bazuar në Windows po lulëzojnë

macpro_core_exposed_print-100654943-large.jpg

Apple Mac Pro po “plaket”, sidomos me valën e desktopëve Windows të prezantuar javët e fundit. Debutuar në 2013-tën, Mac Pro ishte një ndër desktopët më të mirë që mund të blinit. Ishte elegant me një dizajn cilindrik dhe karkaterizohej nga teknologji të fundit si Portat Thunderbolt 2 së bashku me gjeneratat më të fundit të proçesorëve dhe kartave grafike. ...

Read More »

Adobe arnoi një vrimë sigurie në Flash pas përdorimit në sulme me “Ransomware”

download-1.jpg

Adobe arnoi një vrimë sigurie në softuerin popullor të internetit, Flash, ditën e Enjte e cila po shfrytëzohej për të dërguar “ransomware” tek kompjuterat Windows. Kompania paralajmëroi më shumë se një miliard përdorues të Flash në Windows, Mac, Chrome dhe Linux duke kërkuar urgjentisht përditësimin në versionin më të fundit të softuerit. Ransomwaret janë softuerë të cilët enkriptojnë të dhënat ...

Read More »

Elon Musk: Makina elektrike Tesla Model 3 për masat ka marrë plot 325,000 porosi një javë nga debutimi

Screen-Shot-2016-03-31-at-11.55.48-PM1.png

Vetëm një javë nga zbulimi i makinës elektrike Tesla Model 3, automjeti i parë komercial i disponueshëm për të gjithë konsumatorët në mbarë botën, qindra mijëra blerës kanë paguar 1,000 dollar për të rezervuar makinën e cila do të debutojë në 2017-tën. Sipas rezervimeve, i bie që gjer më sot janë shitur makina të këtij lloj në vlerën e më ...

Read More »

Reddit publikoi për herë të parë aplikacionet zyrtare iOS dhe Android në 2016-tën

redditapp-100654851-large.jpg

Reddit më në fund i është bashkuar çdo faqeje tjetër interneti duke ofruar për herë të parë aplikacione mobile. Po, aplikacionet zyrtare të Reddit janë të disponueshëm në iOS dhe Android që nga dita e sotme. Edhe pse dizajnet e aplikacioneve diferencohen nga njëri tjetri, menuja në fund të ekranit në iOS dhe Material Design në Android, që të dy ...

Read More »

Protik organizon edicionin e dytë të International Space App Challenge në Shqipëri datat 22-24 Prill

space-app-challenge.png

International Space App Challenge mbërrin sërish në Shqipëri! Protik Innovation Center organizon për herë të dytë në vendin tonë, maratonën më të madhe teknologjike të krijuar nga NASA. International Space Apps Challenge është një maratonë teknologjike e iniciuar nga NASA. Ky event u debutoi në 2011 me mbështetjen e plotë të qeverisë amerikane por u zhvillua për herë të parë në ...

Read More »

Microsoft integron Wunderlist, Evernote dhe Facebook me kalendarin e aplikacionit Outlook

outlook-evernote-calendar-apps-100654814-large.jpg

Përdoruesit e aplikacioni të postës elektronike Outlook në iOS dhe Android duke filluar që me përditësimin e ditës sotme do të kenë qasje në përkujtuesit dhe evenimentet e ruajtura në aplikacionet Wunderlist, Evernote dhe Facebook pikërisht në seksionin e kalendarit. Përdoruesve të Evernote do tu shfaqen të gjitha shënimet e ruajtura në Outlook së bashku me një lidhje që të ...

Read More »

Microsoft publikoi versionin e parë eksperimental të Windows 10 Anniversary

id-2956945-dsc_0026-100600602-large.jpg

Një nga njoftimet më të bujshme të Microsoft në konferencën Build të zhvilluesve mbajtur javën e kaluar ishte implementimi i komandave Bash në Windows 10 falë një nënsistemi Linux. Tani zhvilluesit kanë mundësi të testojnë një version beta të sistemit operativ të cilin Microsoft e publikoi ditën e Mërkure. Anëtarët e programit Windows Insider në përditësimet “Fast Ring” do të ...

Read More »

Microsoft pritet të prezantojë tre telefonë me markën Surface në 2017-tën

surface-phone-1-100577980-large.png

Nëse telefonët e fundit të Microsoft, Lumia 950 dhe 950 XL, ishin larg pritshmërive tuaja atëherë u duhet të prisni edhe ca. Duke cituar burime të panjohura, Daniel Rubino i Windows Central, pretendon se Microsoft po punon në tre telefonë Surface. Edhe pse nuk ka detaje të konkrete, ky raport qëndron në një linjë me strategjinë e shefit ekzekutiv të ...

Read More »