23 February 2019

Shfletimi privat në Chrome do të bëhet me të vërtetë privat

A e dini se kur shfletoni në Incognito Mode në shfletuesin Google Chrome uebsajtet e dini se po shfletoni në ueb privatisht? Sajte si The Boston Globe dhe MIT Technology Review kanë përdorur këtë fakt për të bllokuar këdo që shfleton privatisht. Kjo sepse njerëzit përpiqeshin të shmangin një “paywall” dhe të maksimizonin kapjen e të dhënave. Tashmë sipas 9to5Google ...

Read More »

Galaxy S10, 5G, ekrane me palosje: Ja sesi Samsung do të rikthejë besimin tek smartfonët

Të duket sikur telefoni yt Samsung është bërë i mërzitshëm? Kjo do të ndryshojë së shpejti. Linja e telefonëve të gjigandit Korean këtë vit do të bëjë një hap të rëndësishëm përpara. Në mesin e avancimeve janë: skanerët e shenjave të gishtërinjve, 5G-ja dhe telefonët me palosje që shndërrohen edhe në tablet. Ditën e Mërkure kur Samsung të prezantojë Galaxy ...

Read More »

Craig Wright nuk heq dorë nga pretendimet se është krijuesi i Bitcoin

Krijuesi i vetëshpallur i Bitcoin, Craig Wright ka kritikuar ethereum tek autoritetet Amerikane ndërsa vijon të pretendojnë se ai është shpikësi Satoshi Nakamoto. Në një përgjigje për Komisionin Amerikan të Tregtimit të Mallrave (CTFC) në lidhje me tregjet dhe mekanikën e kryptoaseteve, ai tha se është Nakamoto: “Emri im është Dr. Craig Wright dhe nën pseudonimin Satoshi Nakamoto përfundova një ...

Read More »

Katër në pranga në Indi për një mashtrim 14 milionë dollarësh në kriptomonedha

Policia e qytetit Indian Mumbai ka arrestuar katër persona për përfshirjen e tyre në një mashtrim multi-milion dollarësh me kriptomonedha. Sipas Time of India, banda kishte vjedhur nga përdoruesit 14 milionë dollarë. Kriptomonedha e grupit e quajtur Cashcoin u lançua një vit më parë me premtimin se do tu dyfishonte paratë investitorëve në dy muaj. Sipas raportit të Times of ...

Read More »

Zuckerberg akuzohet për mospërfillje dhe mungesë lidershipi

Një raport i Parlamentit Britanik që mund të rezultojë shkatërrimtar ka vënë në shënjestër CEO e Facebook Mark Zuckerberg duke e akuzuar për “mospërfillje.” Komiteti Britanik i Dixhitalizimit, Kulturës, Medias dhe Sportit (DCMSC) ditën e Hëne publikoi raportin për dezinformimin dhe lajmet e rreme pas një hetimi 18 mujor. Raporti kërkoi rregullimin e menjëhershëm të Facebook dhe akuzon Zuckerberg se ...

Read More »

Britania nuk dëshiron të bllokojë pajisjet e rrjeteve 5G të Huawei

Shtetet e Bashkuara mund të kenë korrur sukses me disa prej aleatëve për bllokimin e pajisjeve të telekomunikacionit të Huawei, por jo të gjithë janë të bindur se gjigandi Kinez është kërcënim serioz. Burime pranë Financial Times thonë se Agjencia Britanike për Sigurinë Kibernetike (NCSC) ka arritur në përfundimin se mund të kufizojë rreziqet në implementimin e pajisjeve të Huawei ...

Read More »

Ja planet e Apple për MacBook me ekrane të mëdha dhe monitorët e jashtëm për 2019

Apple ka planifikuar një dizajn të ri për MacBook Pro këtë vit tha analisti i mirënjohur i Apple Ming-Chi Kuo. Linja do të udhëhiqet nga një model me ekran mes 16 deri në 16.5-inç dhe do të ishte hera e parë që prej 2012-ës që Apple shet një laptop me ekran të madh që prej MacBook 17-inç në 2012. Kuo ...

Read More »

Ja sesi të kaloni në fazën e katërt të Fortnite Prisoner

Faza e katërt dhe e fundit e Sezonit 7 të Fortnite Prisoner Skin mund të zhbllokohet duke kryer një ritual gjuajtje afër Wailing Woods. Përditësim v7.40 duket të ketë aktivizuar këtë sfidë sepse vendndodhja e ritualit ishte e padisponueshme përpara tij. Krahasuar me fazat e kaluara të Fortnite, faza e katërt është shumë e thjeshtë për tu përfunduar dhe mjafton ...

Read More »

YouTube fajësohet për rritjen e numrit të atyre që besojnë se toka është e sheshtë

Asheley Landrum është një profesore e shkencës në Universitetin Teknologjik të Teksasit. Kohët e fundit ajo tha se kishte vërejtur rritjen e popullaritetit të teorisë se Toka është e sheshtë. Çuditërisht sot shumë e më shumë njerëz po besojnë se toka është e sheshtë. Kërkimet në Google për “tokën e sheshtë” janë rritur masivisht të paktën pesë vitet e fundit ...

Read More »

Kjo nuk është një modele prej të vërteti por një krijim kompjuterik

Teknologjitë e krijimit kompjuterik po avancojnë aq shumë dhe aq shpejtë saqë është e vështirë nganjëherë të tregosh diferencën mes realitetit dhe animacionit. Megjithatë teknologjitë nuk po përdoren vetëm për efekte speciale të filmave, sepse sot po aplikohet për të krijuar njerëz virtualë. Imma është një modele virtuale Japoneze e cila ka tronditur botën e modës. Imma merr emrin nga ...

Read More »