Apple prezantoi zgjidhjen e problemit të jetëgjatësisë së baterisë së iPhone 6S

untitled.png

Jetëgjatësia e baterisë ka qenë shqetësimi kryesor i përdoruesve të një iPhone vitet e fundit. Apple mendon se ditën e sotme e ka zgjidhur këtë problem. Kompania prezantoi një bateri të jashtme në formën e një këllefi për iPhone 6 dhe 6S. Kjo bateri premton 25 orë shtesë jetëgjatësi baterie ose 18 orë duke shfletuar në internet 4G. I disponueshëm ...

Read More »

Google publikoi përditësimin Android 6.0.1 për Nexus 6P, 5X, 6, 5 dhe Nexus 7 2013

maxresdefault.jpg

Google publikoi ditën e hënë përditësimin e parë në Android Marshmallow, version 6.0.1. Skedarët e këtij përditësimi janë të disponueshëm për shkarkim që në këtë moment dhe janë në shërbim të modeleve Nexus 6P, 5X, 6, 5 dhe modelet Wi-Fi/LTE të Nexus 7 2013. Mos harroni se ky përditësim nëse instalohet përmes kompjuterit me metodën flash do të fshijë çdo ...

Read More »

Microsoft ofron kodin e motorit të javascript Chakra si projekt me burim të hapur në GitHub

microsoft_edge_browser_primary-100617475-large.jpg

Microsoft do të ofrojë Javascript-in Chakra si një projekt me burim të hapur në GitHub muajin e ardhshëm. Kodi, i quajtur ChakraCore, do të përmbajë disa komponentë kyç të motorit Chakra i përdorur edhe në shfletuesin Microsft Edge. Por ky javascript është aplikuar edhe në shumë aplikacione në Xbox, Windows Phone dhe Windows. Për nga aspekti i performancës Microsoft pretendon ...

Read More »

Microsoft sjell telefonin Lumia 550 në tregjet europiane për 139 dollar

Lumia-550-Gallery-1-jpg-1024x512.jpg

Microsoft hodhi në tregjet europiane telefonin e ri buxhetor me Windows 10, Lumia 550 Euro. Me kosto prej 139 dollarësh, ky telefon karakterizohet nga një ekran 4.7 inç 720p dhe proçesor katër bërthamësh Qualcomm Snapdragon 210 me frekuencë 1.1 Ghz. Ky telefon u prezantua në evenimentin e 5 tetorit të Microsoft së bashku me Lumia 950 dhe 950 XL. Ky ...

Read More »

OnePlus X: Për pak para të ofron pamjen dhe ndjesinë e një telefoni premium (Vështrim)

2100.jpg

OnePlus X bën realitet për pak para telefonin premium që të gjithë dëshirojnë. Me kosto prej 270 Eurosh, është një nga telefonët më të mirë të rangut të mesëm. Ky është telefoni i tretë i startupit kinez OnePlus i cili ndjek hapat e OnePlus One dhe OnePlus 2 në cilësi. Mëshirim i dizajnit të iPhone 4 Me një dizajn të ...

Read More »

Universiteti i Singaporit ka ndërtuar një dron gjigand i aftë të transportojë njerëz

snowstormlede.jpg

Padyshim që bordet pluskuese – HoverBoard – janë një komponent kyç i teknologjisë të së ardhmes drejt realizimit të idesë së makinave fluturuese. Shekulli 21 i përket i gjithi kësaj teknologjie të cilën një ekip pranë Universitetit të Singaporit synojnë ta sjellin pranë nesh që sot. Protopi i ndërtuar quhet Snowstorm dhe është një mjet fluturues në formën e një ...

Read More »

Microsoft surprizon me një përditësim përmbledhës në ndërtimin 10586 të Windows 10 Mobile

Windows-10-Mobile-Lead-10149.jpg

Microsoft surprizoi me publikimin e përditësimit të parë përmbledhës në sistemin operativ mobil Windows 10 të cilin e zyrtarizoi në Nëntor. Ky përditësim i ri, të cilin Microsoft e quan 10586.26, është i disponueshëm që nga mbrëmja e 4 dhjetorit. Zyrtarët e kompanisë i referohen si përditësim përmbledhës jo ndërtim i ri paraprak. Po çfarë sjell 10586.26? Sipas shefit të ...

Read More »

Fitbit dominon tregun në rritje të veshjeve elektronike ndjekur nga Apple dhe Xiaomi

fitbit-charge-product-photos01.jpg

Ngritja e industrisë së veshjeve teknologjike nuk ka të ndalur. Lideri kryesor i këtij sektori është Fitbit duke lënë pas orën inteligjente Apple Watch. Sipas të dhënave që vinë nga International Data Corporation(IDC) sektori është rritur me 200 % gjatë 2015-tës. Në total janë shitur plot 21 milion veshje elektronike vetëm në 3 mujorin e tretë financiar të 2015-tës, një ...

Read More »

Britanikët raportojnë faqen zyrtare të Kryeministrit në Facebook për reklamim të dhunës

david-cameron_1939896b.jpg

Kur Parlamenti Britanik votoi në favor të bombardimeve në Siri ditën e Merkure, Kryeministri David Cameron publikoi në faqen e tij zyrtare në Facebook një status të tillë: Besoj se Parlamenti ka marrë vendim e duhur për të mbrotjur Britaninë – aksion ushtarak në Siri si pjesë e një strategjie të gjërë.” Pak minuta më vonë, një ndjekës i faqes ...

Read More »

Samsung vendos ti paguajë Apple plot 548 milion dollar për shkelje të patentave

apple-samsung.jpg

Betejat gjyqësore të patentave mes Apple dhe Samsung po shkojnë drejt fundit. Gjigandi korean vendosi ditën e djeshme ti paguante Apple plot 548 milion dollar nxitur nga humbja e një çështje gjyqësore. Bëhet fjalë për një rast i cili daton nga 2011-ta dhe shkak i këtij reagimi të Samsung mendohet të jetë humbja e vazhdueshme e disa betejave gjyqësore mes ...

Read More »