LG nis prodhimin e ekraneve të lakueshëm OLED

ekranet-lg-OLED-te-lakueshem

LG do të fillojë prodhimin në masë të ekraneve të lakueshëm OLED për celularët inteligjentë në tremujorin e katërt të 2013, ka konfirmuar kompania, megjithëse nuk do të konfirmojë se cilët prodhues mund të ofrojnë pajisje me këtë teknologji. LG Display pret të prodhojë 12,000 ekrane OLED fleksibël çdo muaj, ka deklaruar kompania për The Korea Times, ku e para ...

Read More »

Arabia Saudite bllokon WhatsApp shumë shpejt

saudi-arabia-whatsapp

Që kur bllokoi Viber, Arabia Saudite duket se i ka vënë syrin një tjetër aplikacioni të njohur të mesazheve në celularët inteligjentë. Këtë herë radhën e ka WhatsApp, i cili mund të bllokohet brenda disa javësh. Komisioni i Komunikimeve dhe Teknologjisë së Informacionit (CITC) do të marrë parasysh ndalimin e WhatsApp në javët në vazhdim, ndoshta para Ramazanit, i cili ...

Read More »

Huawei prezanton Ascend P6, smartfonin më të hollë në botë

huawei_ascend_p6_evleaks_colors[1]

Prodhuesi elektronik kinez Huawei ka prezantuar modelin Ascend P6, i cili është “smartfoni më i hollë në botë,” gjatë një eventi në Londër. Huawei Ascend P6 është i hollë 6.18 mm, më i hollë se konkurrentët iPhone 5 dhe Samsung Galaxy S4 (7.6 mm dhe 7.9 mm, përkatësisht). Modeli i ri është pjesë e linjës Ascend P të kompanisë. Në ...

Read More »

Facebook ndërpritet për pak orë në disa shtete

timthumb

Para pak orësh, mund të mos keni mundur që të qaseni në rrjetin Facebok, por nuk ishit vetëm ju, pasi ky problem ka qenë për shumë përdorues. Por tani, rrjeti Facebook është kthyer në gjendjen normale dhe është duke funksionuar. Duke e përshkruar pamundësinë për t’u qasur më herët, ndërmarrja thotë: “Më herët sot, një problem i brendshëm në strukturën tonë ...

Read More »

Huawei merr parasysh blerjen e Nokia

telefonat-nokia

Huawei do të marrë parasysh blerjen e Nokia, gjë e cila mund të ndihmojë në rritjen e përfitimeve nga celularët inteligjentë në Evropë dhe SHBA, ka thënë sot një drejtor ekzekutiv i kompanisë. Sipas Financial Times of London, Richard Yu, shef i grupit të biznesit për konsumatorët e Huawei, tha gjatë prezantimit të telefonit të saj të fundit Ascend P6 ...

Read More »

Samsung prezanton Galaxy S4 e përparuar me LTE

galaxy-s4-advanced

Samsung është gati të hedhë në treg një Galaxy S4 të ri, i cili do të jetë i aftë të lidhet me internet përmes teknologjisë së përparuar 4G LTE. Duke folur për Reuters në një intervistë publikuar të hënën, shefi ekzekutiv i Samsung Electronics J.K. Shin tha se kompania e tij do të lançojë një Galaxy S4 të Përparuar projektuar ...

Read More »

Volvo teston rrugën elektrike, që karikon makinat

korsi-rruge-300x168

Risitë e fundit në karikimin uajrles për automjetet elektrike mund të nënkuptojë humbjen e nevojës së baterive. Ndërkohë që Teslas moderne punon me karikim uajrles, veçanërisht për automjetet elektrike në zonat urbane, një projekt suedez do të testojë një sistem projektuar për të fuqizuar motorët në rrugë. Kjo metodë, zhvilluar nga Volvo Group dhe kompania suedeze e energjisë Alstom me ...

Read More »

Prezantohet HTC Desire 200

htc_desire_200_1

Është zbuluar zyrtarisht HTC Desire 200, aparati më i ri i kompanisë tajvaneze. Celulari përmban një ekran me prekje 3.5-inç, dhe operon me Android në një procesor 1GHz Snapdragon S1. krokodili.com Qarku 1GHz kompletohet me një memorie prej 512MB, dhe ka një ruajtje të brendshme 4GB me mundësinë e vendosjes së kartës microSD gjer në 32GB. Lidhja ka mbështetje HSDPA ...

Read More »

Valixhja që nuk humb kurrë [Video]

Humbja e valixhes në një fluturim tashmë do t’i përkasë së kaluarës, pasi një linjë ajrore ka zhvilluar një çantë, që vështirë ta humbësh. Prodhuesi Airbus i avionëve ka ndihmuar në zhvillimin e kësaj teknologjie, e cila mund të eliminojë problemin e humbjes së valixheve, një problem që i kushton industrisë së aviacionit afërisht  3.2 miliardë dollarë në vit. Pasagjerët ...

Read More »

Super kompjuteri kinez Tianhe-2, më i shpejti në botë

tianhe-2-300x162

Super kompjuteri kinez ka kaluar rivalët e tij, duke u kurorëzuar si sistemi më i fuqishëm në botë. Tianhe-2, zhvilluar nga Universiteti Kombëtar i Teknologjisë së Mbrojtjes, ka kryesuar listën më të fundit të 500 super kompjuterëve më të shpejtë, nga një ekip kërkuesish ndërkombëtarë. Ata thanë se ky lajm ishte një surprizë, meqenëse sistemi pritej të mbaronte në 2015. ...

Read More »