21 November 2018

Syze të realitetit të shtuar, gjigandi Kinez i elektronikës Huawei kërkojnë të arrijë atë që Google nuk mundi dot

Huawei ka nisur punën për të zhvilluar syze të realitetit të shtuar të cilat do të dalin në shitje në 2 vitet e ardhshme. Rivali kryesor i kompanisë për vendin e dytë në industrinë e smartfonëve, Apple, gjithashtu raportohet se është duke punuar me një produkt të ngjashëm. Realiteti i shtuar është një teknologji e cila vendos objektet tre dimensionale ...

Read More »

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar thirrje bankave qendrore për lançimin e parasë dixhitale

Bankat qendrore duhet të kenë në konsideratë lançimin e monedhave dixhitale ndërsa paranë e pret një kthesë historike sipas shefes së Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristine Largard. Gjatë një fjalimi në Festivalin Fintech në Singapor ditën e Mërkure, ajo vuri theksin tek natyra e ndryshueshme e parasë ndërsa kërkesa për para fizike po bie në mbarë botën. Ajo tha se bankat ...

Read More »

SoftBank investon 3 miliardë dollarë në WeWork

WeWork siguroi një investim prej 3 miliardë dollarësh nga grupi Japonez SoftBank. Raundi më i fundi i investimeve do të sjellë 1.5 miliardë dollarë injektim parash më 15 Janar ndërsa pjesa tjetër më 15 Prill. Në Korrik WeWork tha se kishte ngritur edhe 500 milion dollarë të tjera nga Temasek Holdings dhe SoftBank. SoftBank, i cili është fondi privat më ...

Read More »

Vlera e Bitcoin bie në pikën më të ulët që prej një viti

Bitcoin ra në pikën më të ulët që prej një vit ditën e Mërkure nën nivelin e mbështetjes prej 6,000 dollarësh ndërsa tregtarët dhe analistët janë të zhytur në paqartësi rreth asaj që mund të vijë pak kësaj rënien të papritur. Monedha këmbehet me 5,829 dollarë në këto moment që shkruajmë sipas CoinMarketCap.com me një vlerë total tregu prej 101 ...

Read More »

Një gabim trashanik dërgon informacionin e Google në Kinë

Për mëse një orë të dhënat e Google Search dhe shërbimeve cloud ikën në drejtim të “paditur” si rezultat i një gabimi trashanik nga një ISP Afrikane. Të dhënat ikën në drejtimin e gabuar kur MainOne Cable, një kompani Nigeriane, përditësoi të dhënat e adresave të rrjetit. Gabimi u përhap edhe në rrjete të tjera duke bërë që trafiku i ...

Read More »

Merr fund pritja, Microsoft risjell Përditësimin e Tetorit të Windows 10-ës

Microsoft ripublikoi ditën e sotme Përditësimin e Tetorit 2018 të Windows 10-ës pasi problemet që kapluan detyruan kompaninë ta anulonte. Një numër i konsiderueshëm përdoruesish raportoi humbje të dhënash në ditët e para të publikimit të përditësimit. Microsoft ripublikoi përditësimin për testuesit beta dhe u desh mese një muaj kompanisë për ta testuar plotësisht dhe lançuar ditën e sotme. Tashmë Përditësimi ...

Read More »

Paqëndrueshmëria e vlerës së Bitcoin në pikën më të ulët që prej 2016-ës

MW-GY423_btc_vo_20181113074702_NS.png

Vlera e Bitcoin nuk ndryshoi thuajse fare ditën e Marte duke bërë që paqëndrueshmëria e monedhës më popullore kriptografike në botë të arrijë pikën më të ulët. Përgjatë një periudhe 30-ditore, stabiliteti i monedhës arriti pikën më të lartë që nga Dhjetori i 2016-ës dhe qëndruar afër kufirit të 6,500 dollarëve. Kjo periudhë konsolidimi u ka shërbyer aktorëve të industrisë ...

Read More »

Britani, operatori celular më i madh në vend aktivizon shërbimin 5G në 16 qytete

EE, operatori celular më i madh në Britani, ka planifikuar lançimin e rrjetit 5G në 16 qytete në 2019-ën. Kompania do të aktivizojnë rrjetin e ri në Londër, Cardiff, Edinburg, Belfast, Birmingam dhe Maçester. Sipas kompanisë 1,500 stacionet e para do të marrin 25% të tërë kapacitetit të rrjetit EE. Ndërsa ky i fundit do të bëjë të disponueshëm shërbimin, ...

Read More »

Cyber Security, 51 Shtete Nënshkruajnë Marrëveshjen

51 shtete, përfshirë të gjitha vendet anëtare të BE, kanë premtuar se do të mbështesin një marrëveshje të re ndërkombëtare që do të vendoste standarde mbi armët kibernetike dhe përdorimin e internetit. Shtetet kanë nënshkruar një marrëveshje në përpjekje për të vënë në lëvizje negociatat globale. Kina, Rusia dhe SHBA nuk e kanë nënshkruar marrëveshjen, çka reflekton rezistencën e tyre ...

Read More »

Samsung teston televizorin e parë që kontrollohet me mendje

Samsung ka nisur punën me televizorin e parë Smart i cili mund të kontrollohet nga mendja. Përmes një softueri njerzit do të mund të ndërrojnë kanalet dhe të rrisin volumin vetëm duke përdorur trurin e tyre. Televizorët janë në fazë testimi dhe janë një bashkëpunim i Samsung dhe një ekipi Zviceran për të zhvilluar teknologji e cila u vjen në ...

Read More »