15 December 2018

Shfaqet një model “Lite” i Pixel 3XL

Prej disa javësh flitet për një variant të rangut të mesëm të linjë Pixel 3 nga Google ndërsa së fundi në skenë ka dalur edhe një ekuivalent i Pixel 3 XL. OnLeaks publikoi një foto të ashtuquajturit Pixel 3 “Lite” XL. Ai ka ekran 6-inç me rezolucion 2,2280×1080 piksel përkundër ekranit 6.3-inç me rezolucionin 2,960×1440 të Pixel 3XL. Modelit në ...

Read More »

AKEP do mbyllë portalet me kërkesë të AMA

Një draft me ndryshime në ligjin “Për mediat audiovizive në republikën e Shqipërisë” i nxjerrë për konsultim ka në fokus përfshirjen e portaleve në kuadrin ligjor dhe rregullimin e mënyrës sesi funksionojnë këto të fundit. Duke përfshirë në ligj termin OSHPM, që do të thotë Ofruesi i shërbimit të publikimeve elektronike përcaktohet qartë se kush do të futet në kategori. ...

Read More »

Microsoft Albania, SwissContact dhe ICTSlab mbyllin suksesshëm “Hour of Code”

47433513_774701989531522_8182897156923850752_n.jpg

Nga data 3 deri më 7 Dhjetor, Microsoft Albania, SwissContact dhe ICTSlab organizuan në Tiranë aktivitetin “Hour of Code” në kuadër të Javës Ndërkombëtare të Kodimit. Ky ngjarje e cila organizohet në 180 shtete dhe me mbi 200,000 aktivitete edhe këtë vit u soll në javën e parë të Dhjetorit në Shqipëri. Shkolla Profesionale Teknike Elektrike “Gjergj Canco”, Shkolla “Isa ...

Read More »

Serbia sulm kibernetik ndaj trupave diplomatike në Kosovë

Një sulm kibernetik në orët e mbrëmjes rrëzoi e-mail-et zyrtare të përfaqësuesve diplomatik të Kosovës raporti Gazeta Express. Faqet zyrtare të institucioneve të Republikës së Kosovës gjithashtu kanë rënë pre. Sipas të dhënave të para thuhet se sulmi vjen nga Serbia, Bonja dhe Maqedonia ndërsa këtë e ka konfirmuar edhe Ministria e Punëve të Jashtme. Sakaq në një njoftim për ...

Read More »

Bashkimi Evropian shpreh shqetësim për Huawei dhe kompanitë Kineze

Bashkimi Evropian duhet të shqetësohet për Huawei-n dhe kompanitë e tjera teknologjike për shkak të rrezikut që përbëjnë për industrinë dhe sigurinë e vendeve anëtare tha Komisioneri për Teknologjinë Andrus Ansip. “Duhet të ndihemi të shqetësuar për këto kompani,” tha Ansip gjatë një konference për shtyp në Bruksel. Deklarata e tij vjen një ditë pas arrestimit të vajzës së themeluesit ...

Read More »

Bitcoin bie me 11% nën 3,400 dollarë

Bitcoin ra me 11% përballë dollarit Amerikan në 24 orët e fundit dhe është vala e dytë e rënies masive e nisur që nga Nëntori. Dhjetori është treguar i ashpër me monedhën më popullore në botë ku që në ditën e parë ra me 8%. Bitcoin u tregtua me 3,387 dollarë ditën e sotme sipas CoinMarketCap.com. Vlera e XRP dhe ...

Read More »

Publikohen imazhe jozyrtare të Galaxy S10, bie në sy ekrani i ri Infinity-O

1f619.png

Ndërsa i afrohet debutimit të Samsung Galaxy S10-ës në fillim të 2019-ës, spekulimet dhe zërat rreth flagshipit të gjigandit Korean shtohen dita ditës. Ditën e Marte një imazh i Galaxy S10-ës u publikua nga 91Mobiles. Imazhi tregon një telefon me gjashtë kamera në total. Katër prej tyre gjenden në pjesën e pasme dhe dy në pjesën frontale. Por detaji interesant ...

Read More »

30 shkurtesa për një shfletim më të shpejtë në Google Chrome

openNewTab-01.png

Navigimi në internet zë një pjesë të konsiderueshme të ditës sonë dhe është bërë edhe më e rëndësishme të dini të shfletoni në ueb me efikasitet. Duke studiuar disa shkurtesa tastiere, ju mund të rrisni ritmin tuaj të navigimit dhe të kurseni kohë njëkohësisht por edhe të informoheni për aktivitetin në ueb. Duke mbajtur mend disa shkurtesa të Chrome, detyrat ...

Read More »

Edhe Japonia ndalon blerjen e pajisjeve të telekomunikacionit të Huawei

Qeveria Japoneze do të jetë e radhës e cila ndalon blerjen e pajisjeve të telekomunikacionit të Huawei dhe ZTE raportoi agjencia e lajmeve Reuters. Kompanitë Kineze janë vënë nën presion nga Uashingtoni dhe aleatët e tij për shkak të shqetësimeve rreth sigurisë së produkteve të Huawei. Një ndalim nga autoritetet Japoneze do të vinte pak ditë pas ndalimi në SHBA, ...

Read More »

Debuton WordPres 5.0 me editorin e ri Gutenberg

Automattic lançoi zyrtarisht versionin e shumëpritur 5.0 të platformës popullore të menaxhimit të përmbajtjeve WordPress me një mori funksionalitetesh të reja. Ajo që bie në sy me këtë version është editori i ri i përmbajtjes i cili kishte emrin e koduar Gutenberg. Përdoruesit mund të shtojnë dhe heqin përmbajtje në blloqe dhe tu ndryshojë përmasat dhe orientimin horizontal dhe vertikal ...

Read More »