20 November 2018

Zbulohen katër portofolë të rremë kriptomonedhash në Play Store

Capturefin.png

Hulumtuesit e sigurisë kanë identifikuar katër portofole të rreme kriptomonedhash në Google Play Store të cilët kishin për qëllim vjedhjen e të dhënave të përdoruesve. Aplikacionet silleshin si portofolë për kriptomonedhat NEO, Tether dhe MetaMask. Ai ishin dizajnuar për të vjedhur kredencialet bankare dhe të kartave të kreditit të përdoruesve. Hulumtuesi i sigurisë Lukas Stefanko i klasifikoi në dy grupe: ...

Read More »

Raspberry Pi nxjerr në shitje një bord të ri edhe më të lirë

Fondacioni Raspberry Pi prezantoi një bord të ri quajtur Raspberry Pi 3 Model B+ në fillim të vitit. Tashmë bordet kanë dalë në shitje dhe kompania ka mundësi të kthejë vëmendjen drejt asaj që e quan “produkt” i munguar, Raspberry Pi 3 Model A+. Ky model inkorporon disa përmirësime duke ulur më tej çmimin në 25 dollarë. Ai ka madhësi ...

Read More »

Samsung prezanton Exynos 9820 me arkitekturë 8-nanometër dhe LTE deri në 2Gbps

Vetëm një javë më parë Samsung prezantoi telefonin e shumëpritur me ekran që paloset ndërsa sot kompania solli çipin e ri, Exynos 9820. Procesori i ri me tetë bërthama në Seritë 9 vjen me një procesor neural për aplikacionet e inteligjencës artificiale, një procesor me bërthama të përshtatura dhe një modem LTE me shpejtësi deri në 2Gbps. Sipas Samsung, Exnos ...

Read More »

Garazh organizon në ICTSlab workshopin “Business Process Automation” me të ftuar Amir Mohammad Esmaeilakhtar

Më 21 Nëntor Garazh organizon në ambientet e ICTSlab, takimin me temë “Workshop Business Process Automation” me të ftuar Amir Mohammad Esmaeilakhtar. Esmaeilakhtar është një inxhinier IT, Arkitekt Uebi, Menaxher Projektesh IT, Zhvillues Uebi dhe Databazash si dhe Lektor në Universitetin Marin Barleti. Ai është themelues i AME Digital Consulting dhe zotëron një eksperiencë të gjerë në marketing dixhital, media ...

Read More »

Zhvilluesit paralajmërojnë, ruajuni nga ky version i rremë i portofolit të kriptomonedhës EOS

DrfvrwTUcAAKnaf.jpg-large.jpg

Një grup zhvilluesish i kriptomonedhës EOS kanë paralajmëruar se një i panjohur po përpiqet të përhapë versione të rreme të portofolit EOS në Google Play. Ndërsa aplikacioni është identik me origjinalin dhe thuhet se është zhvilluar nga EOSRIO, ky i fundit thotë se aplikacioni zyrtar ende ska debutuar në Play Store. Grupi ka marrë masat që aplikacioni të hiqet nga ...

Read More »

Hakerët marrin nën kontroll një llogari të Google në Twitter, promovojnë një skemë mashtrimi me Bitcoin

Dr59YUkWkAAnYk0.jpg

Rrjeti social Twitter është përfshirë nga disa hakime në orët e fundit ku hakerët në një rast kanë penetruar adresën zyrtare të Google për të promovuar një mashtrim me Bitcoin. Llogaria e zyrtare e G Suite në Twitter publikoi mesazhin e paraqitur në foton më poshtë për 800,000 ndjekësit e saj. Nuk dihet për sa kohë cicërima ka qëndruar në ...

Read More »

Autoritetet Amerikane paralajmërojnë rikthimin e mashtrimit online “Secret Sister Gift Exchange”

screen-shot-2018-11-13-at-4-09-57-pm.png

Një mashtrim online ku përdoruesve u premtohen në sezonin e pushimeve 36 dhurata nëse ata dërgojnë 10 dollarë është rikthyer. “Secret Sister Gift Exchange” u bë e njohur në 2016-ën dhe me shumë gjasa mund ta keni hasur tek Facebook i ndonjë miku. Kjo fushatë është një skemë ilegale dhe piramidale. “Dëshironi të bëheni pjesë? Duhet të blini një dhuratë ...

Read More »

Instituti Shqiptar i Medias dhe 70 grupe ndërkombëtare të drejtave të njeriut letër të hapur Mark Zuckerberg

Mese 70 grupe grupe të të drejtave të njeriut përfshirë edhe një nga Shqipëria kërkuan ditën e Marte nga Mark Zuckerberg në një letër të hapur më shumë transparencë dhe llogaridhënie në procesin e heqjes së përmbajtjeve në rrjetin social Facebook. Një prej nënshkruesve të kësaj letre të hapur është edhe Instituti Shqiptar i Medias – Albanian Media Institute. Specifikisht grupet ...

Read More »

Krimet kompjuterike principet dhe diferencat

cyber1.png

Krimi është krim dhe kompjuteri është vetëm një vegël për të realizuar aktivitete kriminale. Arsyeja pse kemi diferenca, kategorizime të krimeve kompjuterike është që ligji të ketë mundësi për tu aplikuar për këto lloje të krimeve, por edhe më shumë që janë në botën digjitale. P.sh. dikush hyn në kompjuterin tënd dhe nuk shkakton dëme por ai ose ajo nuk ...

Read More »

Syze të realitetit të shtuar, gjigandi Kinez i elektronikës Huawei kërkojnë të arrijë atë që Google nuk mundi dot

Huawei ka nisur punën për të zhvilluar syze të realitetit të shtuar të cilat do të dalin në shitje në 2 vitet e ardhshme. Rivali kryesor i kompanisë për vendin e dytë në industrinë e smartfonëve, Apple, gjithashtu raportohet se është duke punuar me një produkt të ngjashëm. Realiteti i shtuar është një teknologji e cila vendos objektet tre dimensionale ...

Read More »