Hakerët Rusë kanë pasur në shënjestër edhe vendet e Ballkanit

Hulumtuesit e sigurisë kanë zbuluar për herë të parë prova që tregojnë se hakerët shtetërorë Rusë kanë vënë në përdorim një maluer të sofistikuar kundër entiteteve qeveritare. Zbulimet u prezantuan nga ESET ditën e Enjte dhe tha se pas këtij malueri fshihet Fancy Bear. Ende hulumtuesit nuk dhanë emra qeverish, ata thanë se në shënjestër të “rootkitit” kanë qenë disa ...

Read More »

Bosi i Los Angeles Times i quan rrjetet social “kanceri i kohëve moderne”

Miliarderi i cili ka në pronësi Los Angeles Times, Patrick Soon-Shiong, i quajti rrjetet social “kanceri i kohëve tona.” “Ajo që po krijojmë këtë shekull në të vërtetë është shumë e rrezikshme,” tha Soon-Shiong. “E kam fjalën për pasoja e pamenduara të medias social.” Këtë përgjigje ai e dha kur u pyet për marrëdhënien e tij me rrjetet sociale. Platforma ...

Read More »

Bitmain, gjigandi Kinez i gërmimit të monedhave kriptografike përgatitet për IPO-në më të madhe në industri

Një prej prodhuesve më të mëdhenj në botë të monedhave kriptografike – miner – Bitmain Technologies, paraqiti ditën e Enjten aplikimin në bursën e Hong Kongut e cila mund të jetë IPO-ja më e madhe në industrinë e kriptomonedhave. Prej tre vitesh bursa ka shijuar një rritje fenomenale kur të ardhurat prekën vlerat e 2.84 miliardë dollarë në fund të ...

Read More »

Oppo Find X mund të bëhet telefoni i parë me 10GB RAM

Autoritetet rregullatore Kineze zbuluan atë që mund të jetë telefoni i parë me 10GB RAM. Bëhet fjalë për një variant të Opppo Find X i cili do të ketë 10GB RAM sipas dokumenteve të TENAA, autoriteti i cili merremt me certifikimin e telefonëve përpara se të dalin në shitje. Kështu ai do të ishte telefoni i parë me këtë sasi ...

Read More »

Tjetër ekzekutiv i Samsung akuzohet për korrupsion

Lee Sang-hoon, kryetari i bordit të Samsung Electronics është paditur për sabotimin e disa unioneve në Korenë e Jugut, një akt që autoritetet Koreano-Jugore e konsiderojnë të jashtëligjshëm. Lee u emërua kryetar i bordi në Mars të këtij viti dhe do të dalë në gjykatë për tu përballur me akuzat së bashku me 31 ekzekutivë të tjerë të Samsung. Prokurorët ...

Read More »

Zbulimi i fundit i Pixel 3 tregon kamerën duke skanuar automatikisht një kartë biznesi

Një video promovuese e zbuluar e Pixel 3 ka treguar aftësinë e telefonit për të skanuar shpejt një adresë e-mail nga një kartë biznesi pa pasur nevojë të marrë një fotografi. Videoja, e postuar nga MySmartPrice, gjithashtu duket të konfirmojë rikthimin e funksionalitetit të Active Edge dhe kontrollet e gjesteve. Ky funksionalitet i skanimit të kartës së biznesit tashmë është ...

Read More »

Hakohet bursa Japoneze Zaif, humbet 60 milion dollarë monedha kriptografike

Hakerët kanë vjedhur afro 60 milion dollarë në monedha dixhitale nga një bursë Japoneze, 8 muaj nga sulmi ndaj CoinCheck ku u humbën mëse 500 milion dollarë. 19.6 milion dollarë i përkisnin bursës Zaif dhe në mesin e monedhave të vjedhura janë Bitcoin, Monacoin dhe Bitcoin Cash. Japonia është “shtëpia” e disa prej entiteteve më të madhe në botë të ...

Read More »

Qualcomm Snapdragon 1000 do të ketë 8.5 miliardë transistorë

Marrëveshja mes Microsoft dhe Qualcomm ka filluar të materializohet dhe një numër laptopësh 2n1 dhe tabletësh Windows me procesorin e ri Snapdragon 850 janë planifikuar. Megjithatë industria ka filluar të spekulojë për pasardhësin, Snapdragon 1000. Sipas WinFuture procesori i ri do të ketë deri në 8.5 miliardë transistorë. Kjo sasi transistorësh është disa herë më e madhe sesa numri i ...

Read More »

Nokia 7.1 Plus do të jetë pjesë e programit Android One

Kompania e cila ka të drejtat e prodhimit të telefonëve Nokia, HMD Global, e nisi këtë vit me disa telefonë të rinj Nokia X.1 dhe mund të përmendim Nokia 5.1 Plus dhe 6.1 Plus të cilat pasuan modelet origjinale Nokia 5 dhe 6. Tashmë një tjetër telefon origjinal do të ketë një pasardhës dhe është Nokia 7.1 Plus. Ditën e ...

Read More »

Facebook mund të përballet me sanksionet e BE

Facebook mund të përballet me sanksione nëse nuk i nënshtrohet rregullores së Bashkimit Evropian për mbrojtjen e konsumatorit. Në Shkurt, kompanisë iu kërkua të ndryshonte kushtet e përdoruesve për standardet e përditësuara të BE-së, por ende nuk e ka bërë këtë, thotë raporti. Në Shkurt, Facebook ndryshoi kushtet e shërbimit, por për zyrtarët e BE-së, nuk ishte e mjaftueshme. Sipas ...

Read More »