Irani ndalon transaksionet në monedha kriptografike

Banka Qendrore Iraniane ka ndaluar përdorimin dhe transaksionet e monedhave kriptografike për të gjitha bankat e vendit, përfshirë Bitcoin, lidhur me shqetësimet për aktivitete të jashtëligjshme të pastrimit të parave. “Bankat, institucionet kredituese dhe bursat e kanë të ndaluar shitjen dhe blerjen e këtyre monedhave,” bëri të ditur agjencia shtetërore e lajmeve IRNA. Një ligj i cili ndalon përdorimin e ...

Read More »

Lajmet e rreme, e vërteta e hidhur dhemb

Lajmet e rreme lulëzojnë, kur audiencat partiake e favorizojnë një gjë të tillë. Kërkesat në rritje për lajme të rreme, gënjeshtra dhe keqinformimet i nxisin organizatat mediatike që t’i mundësojnë ato, shkruan The Economist. Teoritë e vërteta qëndrojnë të fshehura në qoshet e internetit, të cilat vetëm herë pas here dalin në dritë, duke ndikuar në një ndërgjegjësim më të ...

Read More »

Gmail pushtohet nga spami, dhjetëra përdorues raportojnë fushatën

Gmail është një prej postave elektronike më të mira në filtrimin e spamit dhe mesazheve keqdashëse, por një numër përdoruesish raportuan ditën e sotme se “Inbox-et” e tyre janë mbushur me reklama dërguar nga vetë llogaritë e tyre raportoi Mashable. Përdorues të shumtë u ankuan në forumet e Google duke raportuar se mesazhet janë dërguar nga llogaritë e tyre, pavarësisht ...

Read More »

Coinbase mbyll llogaritë e Wikileaks, rrezikon bojkot masiv

Bursa e njohur kriptografike Coinbase raportohet se ka mbyllur një llogari të hapur nga Wikileaks për dyqanin e saj online duke cituar shkelje të politikave të përdorimit të shërbimit. Wikileaks Shop është hapësira kur sajti shet këmisha, këllëfë telefoni, postera dhe sende të tjera personale me markën e Wikileaks. Bursa thuhet se ka mbyllur llogarinë e kësaj organizate të cilën ...

Read More »

Policia Spanjolle arreston një grup hakerash përgjegjës për vjedhjen dhe pastrimin e 1 miliardë dollarëve në Bitcoin

Muajin e kaluar policia Spanjolle arrestoi lider e dyshuar të një bande kibernetike, Denis K, i cili thuhet se ka vjedhur deri në 1 miliardë Euro nga bankat në mbarë botën sipas Europol. Banda e përbërë nga anëtare të kombësive Ruse dhe Ukrainase merrnin nën kontroll rrjetet kompjuterike të bankave duke vënë në shënjestër punonjësit e tyre me metoda peshkimi ...

Read More »

Autoritetet Amerikane paralajmërojnë komunitetin kriptografik rreth skemave PAP

Popullariteti në rritje i monedhave kriptografike është shndërruar në një shqetësim tashmë. Veçanërisht shqetësuese konsiderohet situata me skemat “pump-and-dump.” Kështu erdhi edhe reagimi nga Komisioni Amerikan i Tregtimit të Mallrave (CTFC) i cili kërkoi që konsumatorët të shmangin skema të tilla sidomos me monedhat e reja kriptografike. Në botën e monedhave kriptografike, këto skema nuk janë asgjë e re. Në ...

Read More »

Parlamenti Evropian shtrëngon masat dhe kontrollet mbi kriptomonedhat

Më 20 Prill Parlamenti Evropian votoi një draft të përpiluar në Dhjetor me 574 vota pro dhe 13 kundër i cili propozon shtrëngimin e masave ndaj monedhave dixhitale në përpjekje për të parandaluar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit. Marrëveshja gjithashtu kërkon që qytetarët Evropianë të kenë informacion për pronarët e kompanive, duke reduktuar anonimitetin dhe mbështetur ata që ...

Read More »

Apple mund të lancojë në Shtator iPhone “buxhetor”

Një iPhone i ri pritet të dalë së shpejti në treg duke konkurruar të gjithë versionet e mëparshëm për nga çmimi i shitjes. Janë duke qarkulluar zëra se Apple do të lancojë një iPhone 6.1 inç me një çmim jo më shumë se 550$. Ky iPhone i ri mund të vijë në dy variante: një variant me dy karta SIM ...

Read More »

Flagshipi LG G7 ThinQ do të ketë një buton dedikuar inteligjencës artificiale

LG pritet të prezantojë flagshipin e ardhshëm, G7 ThinQ, në një aktivitet më 2 Maj. Përveç inteligjencës artificiale të ThinQ, telefon vjen me një veçori të re: një buton të dedikuar për Google Assistant. Sipas CNET, ky buton lokalizohet në të majtë të telefoni, ndërsa butoni i ndezjes qëndron në të djathtë dhe skaneri i shenjave të gishtërinjve në pjesën ...

Read More »

ZTE nuk dorëzohet, premton shpagim ndaj sanksioneve Amerikane

Gjigandi Kinez ZTE reagoi ashpër ditën e Premte ndaj sanksioneve Amerikane të cilat i ndalojnë shitjen e harduerit dhe softuerit në SHBA. Kompania u shpreh se këto masa kërcënojnë vetë ekzistencën e saj dhe u betua të mbronte me çdo kusht interesat e saj përmes të gjitha rrugëve ligjore të mundshme. Këtë javë SHBA-të vendosën një ndalim 7 vjeçare për ...

Read More »